Thursday, June 20, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Gorące lato bez klimatyzatora to udręka! Sprawdź nasz poradnik zakupowy

Gorące lato bez klimatyzatora to udręka! Sprawdź nasz poradnik zakupowy

Warto o tym pomyśleć, zanim zrobi się gorąco

Klimatyzator w domu

Klimatyzator pozwoli przetrwać letnie upały w domu / fot. Adobe Stock

Wysokie temperatury latem są jak najbardziej pożądane. Jednak gdy spędzamy większość wakacji w mieszkaniu, upał może być uciążliwy. Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na klimatyzator. Sprawdź, jakie urządzenie wybrać i czym kierować się przy wyborze

 

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Wszystkie klimatyzatory mają to samo zadanie, czyli chłodzenie pomieszczenia. Mogą się one jednak różnić budową i sposobem działania. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń chłodzących. Najpopularniejsze są klimatyzatory ścienne typu Split lub Multisplit oraz klimatyzatory monoblokowe, czyli przenośne.

 

Klimatyzator Split podzielony jest na dwie części. Jedna z nich znajduję się w budynku, a druga poza budynkiem. W zewnętrznej części umieszczone są wszystkie elementy, które generują hałas. Dzięki takiemu rozwiązaniu w mieszkaniu czy domu nie słychać pracy urządzenia. Podobnie działa klimatyzator typu Multisplit. W jego przypadku głośne elementy również znajdują się na zewnątrz. Różnicą jest to, że posiada on nie jedną część wewnętrzną, a kilka. Pozwala to na zamontowanie ich w różnych pomieszczeniach.

Oba te urządzenia sprawdzą się w większych mieszkaniach i domach, ponieważ charakteryzują się dużą wydajnością. Warto jednak wspomnieć, że instalacja wymaga ingerencji w budynek. Dlatego osoby mieszkające w bloku będą musiały uzyskać odpowiednie pozwolenia.

Do małych mieszkań lub pojedynczych pomieszczeń dobrym rozwiązaniem może okazać się klimatyzator przenośny. Nazywany jest monoblokowym, ponieważ wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie. Jest tańszy od dwóch poprzednich urządzeń, a do tego można go z łatwością przenosić z jednego miejsca na drugie. Nie jest jednak tak wydajny, jak klimatyzatory dwuczęściowe i generuje większy hałas.

Jakie funkcje powinien posiadać klimatyzator?

Klimatyzator musi przede wszystkim dobrze chłodzić mieszkanie. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Producenci często oferują klimatyzatory, które posiadają kilka trybów pracy. Oprócz chłodzenia może to być także ogrzewanie. Dzięki temu urządzenie będzie uniwersalne i przyda się również zimą. Kolejną przydatną funkcją jest oczyszczanie powietrza. Taki klimatyzator będzie zapobiegał rozprzestrzenianiu się szkodliwych substancji. To rozwiązanie przyda się szczególnie alergikom.

Czym kierować się przy wyborze?

Najważniejsza jest wydajność klimatyzatora. Musi być ona dopasowana do wielkości mieszkania. Przyjmuje się, że 1 kW mocy wystarczy na 10 m². Zatem do mieszkania o wielkości 50 m² potrzebne będzie urządzenie o mocy 5 kW. Ważny jest także poziom generowanego hałasu oraz klasa energetyczna. Te informacje sprawdzić można w opisie klimatyzatora.

Klimatyzator to urządzenie, które może przynieść ulgę, gdy nadejdzie fala upałów. Trzeba tylko dobrze dopasować go do wielkości mieszkania. Jego moc nie może być ani zbyt mała, ani zbyt duża. Do małych mieszkań lub jednego pomieszczenia sprawdzi się klimatyzator przenośny — koniecznie sprawdź ranking klimatyzatorów przenośnych. Do większych mieszkań lub domów potrzebne będzie urządzenie stacjonarne takie jak Split lub Multisplit. Decyzję o zakupie warto dokładnie przemyśleć. Dzięki temu dobierzesz klimatyzator w pełni dopasowany do swoich potrzeb.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Klimatyzator przenośny 14 grudnia, 2021

    tak – fajnie byłoby mieć splita ale warunki pozwoliły jedynie na cacko na kółkach. Ostetecznie polecam by braku możliwości montażu na stałe

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ