Thursday, May 23, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Ogród  / Główne zalety posiadania jabłoni szampion w swoim ogrodzie

Główne zalety posiadania jabłoni szampion w swoim ogrodzie

Masz jeszcze trochę wolnego miejsca w ogródku?

Jabł szampionoń

fot. Envato Elements

Jabłoń Szampion to bardzo popularna odmiana, którą ceni się przede wszystkim ze względu na niezwykle smaczne i bardzo aromatyczne owoce. Jeśli chcesz posadzić w swoim ogrodzie jabłoń, to koniecznie weź pod uwagę tę wcześnie wchodzącą w okres owocowania odmianę. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat jabłoni 'Szampion’ i dowiesz się, jakie są korzyści z hodowli tego drzewa owocowego

 

Owoce, które są po prostu pyszne

Najważniejszą zaletą posiadania własnej jabłoni Szampion jest to, że takie drzewo daje wyborne owoce deserowe. Odmiana ta ma słodko-winne jabłka, z delikatnie kwaskowatą nutą. Owoce te są bardzo aromatyczne, duże, kulisto-stożkowe, z karminowym, rozmytym rumieńcem i widocznymi przetchlinkami. Gniazda nasienne tych jabłek są małe i wąskie, a miąższ dość luźny, kruchy i kremowobiały. Skórka owoców jest lekko chropowata. Z tych jabłek można robić różne przetwory, choć jest to odmiana, która idealnie nadaje się do spożycia na surowo. Mając jabłoń Szampion w ogrodzie, możesz być niemal pewna tego, że jej owoce będą smakować wszystkim domownikom i gościom!

Drzewo, które nadaje się do każdego ogrodu

Jabłonie wczesnozimowej czeskiej odmiany rosną niezbyt silnie, dlatego są w sam raz do małych ogrodów. Osiągają one wysokość 4-5 m i mają stożkową koronę. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią do posadzenia drzew, możesz stworzyć uroczy zakątek, który będzie wspaniale wyglądał zwłaszcza w porze kwitnienia i owocowania. Mimo że jabłoń Szampion nie osiąga imponujących rozmiarów, to po posadzeniu rośnie szybko, natomiast gdy drzewo wejdzie już w fazę owocowania, tempo jego wzrostu wyraźnie spada. Wiąże się to z ograniczeniem zabiegów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać o tym, że nowo posadzonym drzewkom wiosną przycina się gałązki o 1/3 ich długości. Jest to konieczne do przywrócenia równowagi między korzeniami a częścią nadziemną rośliny, ponadto zabieg pozwala uzyskać odpowiedni kształt korony drzewka. Jabłonie Szampion sadzone jesienią przycina się z nastaniem wiosny.

Obfite owocowanie każdego roku i łatwość uprawy

Jabłoń Szampion jest wymarzona dla osób niecierpliwych, które nie chcą czekać kilka lat na to, aż drzewko zaowocuje. Odmiana daje owoce bardzo szybko. Niekiedy jabłka pojawiają się nawet w rok po posadzeniu drzewa. Co więcej, jabłoń owocuje bardzo obficie i każdego roku! Dojrzałość owoce tej odmiany uzyskują zazwyczaj w drugiej połowie września. Aby doczekać się owoców już w kolejnym roku hodowli, warto kupić silną, zdrową sadzonkę i zapewnić roślinie odpowiednie warunki do wzrostu. Jabłoń Szampion najlepiej rośnie tam, gdzie jest dużo słońca, ponadto idealna dla niej jest żyzna, przepuszczalna gleba.

Co ważne, ta odmiana należy do grupy uniwersalnych zapylaczy, natomiast zapylaczami dla jabłoni Szampion są różne znane odmiany, np. Lobo, Delikates, McIntosh i Idared. Choć owoce jabłoni Szampion są dość wrażliwe, to w odpowiednich warunkach można je przechowywać nawet do marca. Warto też wiedzieć, że czeska odmiana jest dość odporna na parcha jabłoni i mączniaka.

 

Jabłonie to drzewa, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Nie dość, że ich owoce są smaczne i zdrowe, to sam wygląd drzewa zdobi przydomową przestrzeń. Wybierając jabłoń Szampion, dodasz uroku swojemu ogrodowi i zapewnisz sobie oraz swoim bliskim przepyszne owoce!

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ