Monday, April 15, 2024
Home / Uroda  / Ginekologia estetyczna poprawia jakość życia kobiet

Ginekologia estetyczna poprawia jakość życia kobiet

O zabiegach ginekologii estetycznej i intymnych problemach kobiet rozmawiamy z dr Kariną Papikian.

O zabiegach ginekologii estetycznej i intymnych problemach kobiet rozmawiamy z dr Kariną Papikian, specjalistą ginekologiem-położnikiem, specjalizującą się w wykonywaniu zabiegów medycyny estetycznej w ginekologii.

Kaarmed

fot. fotolia

Jakie są najpopularniejsze zabiegi ginekologii estetycznej?
Najczęstszymi zabiegami są ostrzykiwanie okolic intymnych kwasem hialuronowym oraz ujędrnianie skóry sromu i ud za pomocą fal radiowych urządzeniem Pelleve. Dużą popularnością cieszy się też zabieg zwężania ujścia pochwy nićmi, a także usuwanie znamion, brodawek i blizn.

Porozmawiajmy o każdym z nich. Po co kobietom kwas hialuronowy w miejscach intymnych?
Kwas hialuronowy stosuje się do powiększania warg sromowych większych, a także do uzupełnienia i wyrównania bruzd, które wyglądają jak zmarszczki. Zabieg daje bardzo ładny efekt estetyczny. Kwasu hialuronowego używa się także do powiększenia punktu G. W ginekologii estetycznej wykorzystywany jest specjalny kwas hialuronowy, inny niż w medycynie estetycznej.

Dla jakich kobiet są to zabiegi?
Przychodzą kobiety z różnymi potrzebami i w różnym wieku, czasem bardzo młode, które dążąc do idealnego wyglądu warg sromowych, chcą uzyskać efekt Barbie. Kobiety w dojrzalszym wieku zainteresowane są zarówno powiększeniem warg sromowych, żeby ładniej wyglądały, jak i uwypukleniem punktu G, by zwiększyć komfort oraz doznania w trakcie współżycia. Kwas hialuronowy jest też stosowany do wyrównywania asymetrii w budowie warg sromowych większych.

A co można osiągnąć zabiegiem Pelleve?
Znaczącą poprawę wyglądu okolic intymnych. Skóra starzeje się tu tak samo jak w innych częściach ciała, z wiekiem wiotczeje, traci elastyczność, staje się obwisła w okolicach warg sromowych i krocza. Pelleve wykorzystuje działanie fal radiowych. Nagrzewają one tkankę do temp. 40-43 ˚C, co powoduje skręcanie się aminokwasów, z których zbudowane są włókna kolagenowe. W efekcie zabiegu własny kolagen się odbudowuje, a skóra nabiera elastyczności i jędrności. Wykonuje się serię trzech zabiegów w miesięcznym odstępie. Optymalny efekt uzyskuje się po trzech-sześciu miesiącach. Z Pelleve korzystają najczęściej kobiety, którym przeszkadza starzenie się skóry w okolicach intymnych oraz po porodach.

Popularne są ostatnio zabiegi liftingujące na twarz z wykorzystaniem nici. Pani mówiła o wykorzystaniu nici do zwężania pochwy. To są te same nici?
Nie. Wykorzystujemy specjalne nici Vaginal Narrower. Lifting okolic intymnych nićmi wykonywany jest u kobiet ze zbyt szerokim wejściem do pochwy. Obniża to ich komfort życia seksualnego, jest też problemem przy nawracających infekcjach. Nici wprowadza się przez płytkie nacięcia, podciąga i zakotwicza w skórze. Są to nici wchłanialne. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i jest traktowany jako alternatywa dla plastyki krocza. Efekt liftingu utrzymuje się do pięciu-sześciu lat, a czasami i dłużej.

Zostało jeszcze do omówienia usuwanie znamion. 

Znamion, włókniaków, blizn, brodawek, polipów i innych zmian na skórze sromu, krocza i wewnętrznej powierzchni ud można się pozbyć przy pomocy kilku metod, tj. laseroterapii, krioterapii i przy pomocy fal radiowych. Z tej ostatniej metody korzystam najchętniej, gdyż jest najskuteczniejsza, najmniej inwazyjna i daje najlepszy efekt kosmetyczny. Blizny po zastosowaniu fal radiowych są praktycznie niewidoczne.

Pracuje pani jako ginekolog-położnik od ponad 20 lat. Jak się w tym czasie zmieniało podejście kobiet do wyglądu okolic intymnych?
Jeszcze kilka lat temu zabiegi związane z okolicami intymnymi były tematem tabu. Były one dostępne przeważnie w prywatnych klinikach i mało kto o nich wiedział. Były to głównie zabiegi ginekologii plastycznej, które zajmowały się przede wszystkim poprawą funkcjonalności narządów. Dziś za sprawą medialnej popularyzacji tematu stają się czymś naturalnym i popularnym. Poza tym pojawił się nowy kierunek w ginekologii plastycznej: ginekologia estetyczna i kosmetoginekologia. Zabiegi, o których dziś rozmawiałyśmy, są małoinwazyjne i dają bardzo dobry efekt. Nie wymagają znieczulenia ogólnego lub przewodowego w kręgosłup, jak to się robi przy zabiegach klasycznej ginekologii plastycznej. Tu wystarczy znieczulenie miejscowe, a niektóre z tych zabiegów wcale nie wymagają znieczulenia. Poza tym wykorzystujemy do zabiegów preparaty i urządzenia, które pozwalają w sposób najbardziej naturalny osiągnąć oczekiwany efekt. Mnie te zmiany cieszą, bo poprawiają jakość życia seksualnego kobiet.

Prywatna Poliklinika KAAR-MED Centrum Chorób Kobiecych, Warszawa, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 10/23, tel. 509 107 405, 22 823 04 52, 22 201 90 95, www.kaarmed.pl

okladka-gaba-kulka-200materiał pochodzi z nr 6/2014

Oceń artykuł
3 komentarze
  • mionoa 17 grudnia, 2015

    ja korzystam z takich zabiegów, wcześniej smaruję się kremem znieczulającym z http://www.naporost.pl i nic mnie później nie boli, polecam 🙂

  • Ginekologia estetyczna 5 grudnia, 2020

    Bardzo fajny artykuł. Ginekolofia estetyczna mocno się rozwija

  • Ginekologia estetyczna Warszawa 5 grudnia, 2020

    Ginekologia estetyczna umożliwia poprawę funkcjonowania ale również doznania.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ