Sunday, July 14, 2024
Home / Uroda  / Ginekologia estetyczna – mały zabieg, wielka zmiana

Ginekologia estetyczna – mały zabieg, wielka zmiana

Ginekologia estetyczna rozwiązuje realne problemy kobiet. Czasem nawet niewielka zmiana w obrębie narządów intymnych prowadzi do radykalnych zmian w życiu moich pacjentek.

Ginekologia estetyczna rozwiązuje realne problemy kobiet. Czasem nawet niewielka zmiana w obrębie narządów intymnych prowadzi do radykalnych zmian w życiu moich pacjentek. Dr Marek Wasiluk przedstawia trzy zabiegi ginekologii estetycznej, na które jest największe zapotrzebowanie wśród kobiet.

Triclinium  (r)

1. Korekta warg sromowych mniejszych
Z anatomicznego punktu widzenia to, że wargi sromowe mniejsze wystają na zewnątrz, nie jest niczym niezwykłym. Tak samo jak każdy ma inną twarz, inną wielkość nosa i uszu, tak samo różnie wyglądają okolice intymne. Dobrze sobie to uświadomić i zaakceptować różnorodność. Bywa jednak, że zbyt mocno wystające lub zbyt grube i mięsiste wargi sromowe mniejsze stwarzają problemy w codziennym funkcjonowaniu np. kobietom aktywnym sportowo (przeszkadzają w jeździe konnej, na rowerze, ocierają o zbyt obcisłe stroje). Nie można też bagatelizować aspektu estetycznego, bo jeśli kobieta odczuwa kompleksy spowodowane wyglądem swoich sfer intymnych, to przekłada się to na jej psychiczne funkcjonowanie i jakość życia erotycznego. Sposobem jest wycięcie wystającej części warg. Klasyczna metoda to zabieg w szpitalu związany z hospitalizacją. Alternatywą jest zabieg laserowy, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, po którym pacjentka może wrócić do domu. Zabieg polega na odcięciu wystających fragmentów warg i założeniu szwów. W porównaniu ze skalpelem laser charakteryzuje się niezwykłą precyzją cięcia. Tkankę tniemy warstwowo, więc niemal nie ma krwawienia (przy skalpelu jest), a zabieg jest niemal bezbolesny. Ponieważ cięcie ma charakter termiczny, zabieg jest aseptyczny, a rana lepiej się goi, gdyż tkanka od razu się zasklepia. Po tygodniu od zabiegu zdejmuje się szwy, po dwóch tygodniach miejsce poddane zabiegowi jest wygojone. Powikłania występują bardzo rzadko. Przed zabiegiem trzeba się ogolić, nie można mieć miesiączki, a po zabiegu przez trzy tygodnie trzeba się powstrzymać od współżycia.

2. Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu spowodowane jest niewydolnością mięśni odpowiedzialnych za zaciskanie cewki moczowej. Zdarza się to u większości kobiet, które urodziły w sposób naturalny więcej niż jedno dziecko. W czasie porodu główka dziecka przepycha się przez pochwę, rozciągając jej ścianki i mięśnie miednicy tak mocno, że na ogół nie wracają już do stanu wyjściowego. Naturalne osłabienie mięśni postępuje z wiekiem, a także wskutek zmian hormonalnych, np. w okresie menopauzy, dlatego starsze kobiety, również te, które nie rodziły, mogą mieć problem z nietrzymaniem moczu. Należy rozróżnić nietrzymanie moczu (tzw.popuszczanie) i nadreaktywność pęcherza moczowego (związaną z częstszą potrzebą korzystania z toalety). Ten pierwszy problem pojawia się najczęściej podczas kichania, zajęć fitness, skoków na trampolinie, przy gwałtownym wstawaniu, a w zaawansowanej fazie sączenie kropelkowe występuje przez cały czas. Do leczenia nietrzymania moczu używa się lasera ablacyjnego ze specjalną końcówką dostosowaną do zabiegów w obrębie błon śluzowych i pracującego w trybie wydłużonych impulsów. Zabieg polega na wprowadzeniu końcówki lasera do pochwy na głębokość 8-10 cm i naświetlaniu przez kilka minut. Działamy głównie na przednią ścianę pochwy. W drugim etapie naświetlamy okolice ujścia cewki moczowej w przedsionku pochwy. W zabiegu ważne jest oddziaływanie termiczne, które wymusza regenerację błony śluzowej i mięśni oraz zwiększa ukrwienie. Śluzówka staje się grubsza, a mięśnie sztywniejsze i bardziej napięte. Przeciwwskazaniem do zabiegu są stany zapalne w obrębie narządów rodnych. Nie można go wykonywać w czasie miesiączki i tuż przed (dobrze, żeby pacjentka nie dostała miesiączki co najmniej tydzień po zabiegu, bo laser nieco uszkadza błonę śluzową i potrzebny jest czas na regenerację). Przez dwa tygodnie trzeba się powstrzymać od zbliżeń seksualnych, unikać sauny i basenu. Na ogół wykonuje się dwa, trzy zabiegi w miesięcznym odstępie. Skuteczność wynosi 75 procent, czyli jest bardzo duża. Mówię czasem w żartach, że jedyny skuteczny zabieg, który nie boli, to właśnie ten. Efekt pojawia się po miesiącu, dwóch.

3. Obkurczanie pochwy
Zabieg wykonuje się laserowo, w podobny sposób jak przy problemie nietrzymania moczu. Różnica polega na tym, że działa się na wszystkie ścianki pochwy. Zabieg służy obkurczeniu i odświeżeniu pochwy. Wykonuje się go, gdy kobieta odczuwa luźność w pochwie związaną z porodem lub z wiekiem (po 40., 50. roku życia). Innym wskazaniem dla tego zabiegu jest suchość pochwy w okresie menopauzy. Jest ona związana ze zmniejszeniem grubości śluzówki, a przez to mniejszą ilością wydzieliny. Trzeba pamiętać, że chociaż zwracamy uwagę na efekty upływu czasu widoczne głównie na twarzy, to starzeją się wszystkie tkanki. Wraz z wiekiem wiotczeją zewnętrzne narządy rodne – wargi sromowe się rozwierają, przez co nasila się efekt wysuszania pochwy. Suchość pochwy powoduje duży dyskomfort, szczególnie w czasie współżycia. Efektem zabiegu jest stymulacja śluzówki do regeneracji. Robi się ona grubsza, pochwa jest bardziej sprężysta, komórki aktywniejsze, pojawia się więcej wydzieliny. Metoda jest bardzo skuteczna. Na
ogół wystarcza jeden zabieg, który można powtórzyć po roku. W ekstremalnych sytuacjach warto wykonać dwa, trzy zabiegi.

Dr Marek Wasiluk

INNE ZABIEGI GINEKOLOGII ESTETYCZNEJ
Wybielanie miejsc intymnych. Jest to laserowy zabieg rozjaśniający. Działamy w podobny sposób jak na przebarwienia.

Intymny smart lifting, czyli zwężanie nićmi wejścia do pochwy. Ten zabieg bywa ratunkiem dla kobiet, które mają zbyt luźne wejście do pochwy, bo zostały np. nieprawidłowo zszyte przy porodzie. Wykonywany w znieczuleniu miejscowym,
może wystarczyć na kilka lat.

Wypełnianie warg sromowych kwasem hialuronowym. Wskazania do zabiegu mogą być zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Uzyskuje się bardzo dobry i naturalny efekt.
Redukcja blizny po nacięciu krocza. Nie ma blizny jednego rodzaju – są stwardnienia, zapadnięcia, blizny mniej lub bardziej bolesne. Usuwa się je głównie laserem frakcyjnym, czasem biostymulującym bromkowo-miedziowym, a niekiedy trzeba zrobić korektę laserem chirurgicznym.

Powiększanie punktu G. To zabieg dla kobiet, które odczuwają małą satysfakcję seksualną albo są po porodzie, albo też mają orgazmy łechtaczkowe, a nie mają pochwowych. W przednią ścianę pochwy wstrzykuje się kwas
hialuronowy.

GDZIE NA ZABIEG?

Do wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej, a nie do ginekologa. Dla ginekologa problemy związane z estetyką narządów intymnych nie są jednostką chorobową, dlatego się nimi nie zajmuje. Zazwyczaj nie ma też potrzebnych do przeprowadzania zabiegów urządzeń i preparatów. Ginekologia estetyczna jest domeną gabinetów medycyny estetycznej. Wybieraj zaufanego lekarza, który dysponuje dużym zapleczem technicznym, ma doświadczenie i potwierdzoną skuteczność działania.

Więcej o ginekologii estetycznej i innych zagadnieniach medycyny estetycznej można przeczytać na moim blogu: www.marekwasiluk.pl

Centrum Medycyny Nowoczesnej TRICLINIUM, Warszawa, al. Komisji Edukacji Narodowej 47, lokal 13 (200 m od metra Natolin), tel. 22 403 40 34, 794 375 715, fax 22 403 50 35, www.triclinium.pl, recepcja@triclinium.pl

Oceń artykuł
3 komentarze
  • Louis 17 kwietnia, 2015

    To bardzo dobrze, że rośnie świadomość kobiet na ten temat. Współczesne kobiety są coraz odważniejsze w podejmowaniu decyzji np. o szybkim usunięciu kompleksów za pomocą operacji. Jak ktoś boryka się z problemem przerośniętych warg sromowych, to wie, że to nie jest fanaberia. A co do labioplastyki, to tu jest kilka przydatnych słów na temat tego, jak wygląda zabieg: http://urszulabrumer.pl/labioplastyka-na-czym-to-polega-czesc-1/

  • Ixi 1 lutego, 2016

    Złoszczą mnie osoby, które uważają ginekologię estetyczną za jakąś tam fanaberię. Uważam dokładnie odwrotnie – za duże wargi sromowe, które codziennie ocierają się o bieliznę prowadzą do wielu zakażeń, a nawet poważnych chorób (w tym czytałam, że niekiedy też do raka sromu). Bałabym się tak to zostawić, tym bardziej, że jest teraz dużo klinik, prowadzących ginekologię estetyczną na bardzo wysokim poziomie, np. wspomniana klinika doktor Brumer.

  • aśka j 1 lutego, 2016

    Masz racje, coraz więcej kobiet decyduje się na takie zabiegi, nawet wśród moich znajomych. Moja przyjaciółka po dwóch porodach zrobiła zabieg w Elite i jest bardzo zadowolona, a wcześniej odczuwałam duży dyskomfort. Najważniejsze w tym wszystkim jest wybór dobrej kliniki, dobrego lekarza.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ