Thursday, December 5, 2024
Home / Zdrowie  / Gender gap, czyli jak płeć wpływa na zarobki

Gender gap, czyli jak płeć wpływa na zarobki

Kobiety solidarnie w walce o równe zarobki.

fundacja ja kobieta praca kariera wynagrodzenie gender gap różnice płciowe

Praca kobirt nie jest mniej warta lecz jest gorzej płatna / fot. materiały prasowe

Wyobraź sobie, że robisz zakupy. Kupujesz wodę, herbatę, batonika do przegryzienia w biegu i kawę. 100 g kawy za 9,50zł. Jak się później okazuje, w opakowaniu jest tylko 93,5 g, a przecież zapłaciłaś jak za 100. Dlaczego? Bo jesteś kobietą.

fundacja ja kobieta praca kariera wynagrodzenie gender gap różnice płciowe

Praca kobirt nie jest mniej warta lecz jest gorzej płatna / fot. materiały prasowe

Już za 33 miesiące będziemy obchodzili stulecie praw kobiet. Przez ten czas kobiety osiągnęły bardzo dużo, jednak mimo tego, że żyjemy w XXI wieku ich sytuacja pozostawia wiele do życzenia. Wiele z nich zdaje sobie sprawę z tego, że za tę samą pracę zarabia znaczniej mniej niż mężczyzna, jednak nie ma odwagi powiedzieć tego głośno. Ba, większość kobiet ubiegających się o stanowisko pracy zapytana, jakie są ich oczekiwania odnośnie wynagrodzenia nie ma śmiałości podać kwoty większej niż najniższa średnia krajowa. Jak zauważa Marta Stanek, HR menager w Instytucie Nafty i Gazu – Państwowym Instytucie Badawczym, płeć nie stanowi determinantu, przez który mamy zaniżać swoje kwalifikację. Przeciwnie, powinnyśmy wyceniać swoją prace zgodnie ze zdobytym doświadczeniem i kwalifikacjami, nie zaś ze względu na fakt bycia kobietą. Co więcej, oceniając wysoko naszą pracę, w oczach pracodawcy stajemy się pewne siebie i godne posady, o którą się ubiegamy.

Według najnowszych danych statystycznych, luka płacowa ze względu na płeć kształtuje się w Polsce na poziomie 6,5%. To tyle, o ile mniej kawy otrzymałabyś, gdyby ekspedientka sklepu spożywczego przydzielała towar ze względu na płeć. Wydawać by się mogło, że to wcale nie tak dużo, ale nic bardziej mylnego. Jak wynika z podsumowań projektu „Równe płace, równa emerytura”, prowadzonego przez Fundację Ja Kobieta, przez taką różnice w wynagrodzeniach, różnice w emeryturach sięgną nawet 23%. To bardzo dużo, uwzględniając fakt, że z uwagi na uwarunkowania biologiczne kobiety żyją znaczniej dłużej niż mężczyźni. A przecież muszą zapewnić sobie godne przeżycie złotej jesieni.

Projekt „Równe płace, równa emerytura” jest realizowany równocześnie w pięciu krajach: Polsce, Czechach, Austrii, na Słowenii oraz Słowacji. Autorki skrupulatnie zbierały dane na temat różnic w wysokościach wynagrodzeń i emerytur kobiet oraz mężczyzn. Jego głównym zadaniem jest uświadamianie o problemach wynikających z nierówności pomiędzy kobietami i mężczyznami na rynku pracy, czyli tzw. gender gap, co w następstwie przekłada się na nierówności w emeryturach. 21 kwietnia przedstawicielki fundacji spotkały się, by podczas konferencji prasowej zaprezentować wnioski z analizy dwuletniego projektu.

By walczyć ze zjawiskiem nierówności płciowej należy aktywnie zwiększać świadomość pracodawców i pracowników i podkreślać konieczność równego wynagrodzenia za tę samą pracę. Warto też zastanowić się nad podjęciem działań, które umożliwią kobietom aktywnie działać zawodowo pomimo obowiązków związanych z prowadzeniem domu. Więcej informacji, znajdziecie na www.facebook.com/RownePlaceRownaEmerytura

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ