Tuesday, June 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Gdy organizm traci dużo płynów… Dlaczego przy chorobie łatwo się odwodnić?

Gdy organizm traci dużo płynów… Dlaczego przy chorobie łatwo się odwodnić?

Groźne nie tylko podczas upałów

odwodnienie

fot. DragonImages / Adobe Stock

Organizm walczący z rozwijającą się infekcją może być osłabiony i mieć szczególne potrzeby. Jedną z nich jest odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza wtedy, gdy choroba wpływa na szybszą utratę płynów. W jaki sposób choroba może przyspieszać odwodnienie organizmu? Jakie mogą być objawy odwodnienia i jak im zapobiegać, kiedy infekcji towarzyszy zmniejszone pragnienie?

 

Jakie objawy choroby zwiększają prawdopodobieństwo odwodnienia?

Nie wszystkie objawy chorób, infekcji czy przeziębień, wpływają na utratę wody przez organizm. Z drugiej strony jeden z najczęstszych objawów ma właśnie takie właściwości. Mowa o gorączce, która przez podwyższoną temperaturę ciała zwiększa potliwość skóry. Przy utrzymującej się gorączce osoba chora wraz z potem traci nadmiar wody i cennych mikroelementów. Lek przeciwgorączkowy może obniżyć temperaturę ciała i tym samym zmniejszyć potliwość. Nie uzupełni jednak straconego nawodnienia, dlatego przy gorączce zaleca się przyjmować zwiększone ilości wody.

 

Za szybką utratę płynów odpowiadają również objawy takie jak biegunka i wymioty. W razie ich wystąpienia częstym zaleceniem jest przyjmowanie płynów z elektrolitami, które nawadniają organizm nieco lepiej i szybciej niż czysta woda. Na odwodnienie organizmu wskutek biegunki lub wymiotów szczególe narażone są dzieci oraz seniorzy.

Na jakie objawy zwrócić uwagę przy odwodnieniu

fot. Westend61 / Adobe Stock

Na szybkie odwodnienie organizmu są również narażone osoby cierpiące na choroby nerek związane ze zwiększonym wydzielaniem moczu. W takich przypadkach zasady odpowiedniego nawadniania organizmu warto omówić z lekarzem.

Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu podczas choroby?

Jak nawadniać organizm? Odpowiedź wydaje się prosta, jednak nie zawsze regularne przyjmowanie płynów jest równie łatwe podczas choroby. Niektórym może towarzyszyć zmniejszone odczuwanie pragnienia. Pomimo niego osoby chore powinny regularnie pić wodę. W przypadku dzieci zachętą mogą być ich ulubione napoje. Zamiast czystej wody można również sięgać po soki owocowe i herbaty.

Czy choroba to wskazanie to przyjmowania większej ilości płynów niż zwykle? Niekoniecznie. Większe ilości wody lub innych dobrze nawadniających napojów powinni wypijać chorzy, u których występuje przede wszystkim utrzymująca się gorączka, wymioty albo biegunka.

Objawy odwodnienia, na które warto uważać

Pierwsze objawy odwodnienia mogą wydawać się niepozorne. Należy do nich zwiększone pragnienie i lekka suchość w ustach. Jeśli takie objawy pojawiają się u chorych z wysoką gorączką, wymiotami lub biegunką, jest to sygnał do pilnego podania im większych ilości płynów, najlepiej z elektrolitami. Lekkie odwodnienie, jeśli zostanie szybko i skutecznie zażegnane, nie zawsze musi być konsultowane z lekarzem.

Odwodnienie

fot. Viorel Kurnosov / Adobe Stock

Nieco poważniejsze objawy, które świadczą o mocniejszym odwodnieniu organizmu, to:

 

• silne pragnienie i uczucie ciągłej suchości w ustach;
• sucha skóra i błony śluzowe;
• zmniejszone pocenie się skóry;
• zimna skóra i chłodne kończyny;
• przyspieszony oddech;
• mocz o ciemnym zabarwieniu.

 

Wszystkie wymienione objawy mogą świadczyć o tym, że organizm jest silnie odwodniony i wymaga pomocy. Jeśli objawy się pogłębią, chory może potrzebować pilnej konsultacji medycznej i hospitalizacji.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ