Thursday, February 22, 2024
Home / Styl życia  / Gdy impreza kończy się zbyt szybko, czyli jak skutecznie pomóc sobie wytrzeźwieć

Gdy impreza kończy się zbyt szybko, czyli jak skutecznie pomóc sobie wytrzeźwieć

Kilka naprawdę życiowych lifehacków

Taniec

Taniec na imprezie / fot. Michael Discenza / Unsplash

Wieczorna impreza zbliża się wielkimi krokami? Nie możesz doczekać się na całą noc zabawy? Wyobraź sobie taki scenariusz: bawisz się z przyjaciółmi w najlepsze, aż nagle dostajesz telefon. Jesteś potrzebna w domu, natychmiast. Twój stan wskazuje jednak za bardzo, że do tej pory bawiłaś się świetnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Przychodzimy z pomocą. Oto 5 sposobów, jak szybko wytrzeźwieć

 

1. Glukoza na ratunek

Za usuwanie alkoholu z organizmu odpowiedzialna jest wątroba. Przeciętnie pozbywa się ona 0,15 promila alkoholu na godzinę. Aby zupełnie wytrzeźwieć potrzebny jest przede wszystkim czas. Możesz jednak pomóc sobie zmniejszyć uczucie upojenia alkoholowego oraz przyspieszyć trzeźwienie, pobudzając wątrobę do pracy kilkoma sposobami. Jednym z nich jest spożycie glukozy. Działa jak zastrzyk energii dla twojego organizmu sprawiając, że wydala on alkohol nieco szybciej, dodatkowo zapobiegając odwodnieniu. Glukozę można kupić w każdej aptece.

Cukier

Uzupełnienie glukozy pomaga szybciej dojść do siebie / fot. Mae Mu / Unsplash

2. Zimny prysznic

Zgadza się, szybki zimny prysznic nie jest mitem. Jak to działa? Zanurzając ciało w strumieniu zimnej wody, twój organizm pracuje kilka razy intensywniej, aby uchronić cię przed wychłodzeniem. Krew krąży więc szybciej, dzięki czemu czujesz się dużo lepiej. Nie sprawi to, że zupełnie wytrzeźwiejesz, ale na pewno odzyskasz utraconą koordynację ruchową.

Zimny prysznic

Biorąc zimny prysznic pamiętaj, by polać nim także kark / fot. ONNE Beauty / Unsplash

3. Pij wodę!

Organizm po alkoholu wydala więcej moczu, którego głównym składnikiem jest właśnie woda. Aby uniknąć odwodnienia, zminimalizować skutki upojenia i przede wszystkim poczuć się lepiej, pij dużo wody mineralnej. Najlepiej, jeśli dodasz do niej plaster cytryny – witamina C zwiększa produkcję białych krwinek, co także pomaga przyspieszyć pozbywanie się alkoholu z organizmu. Picie wody ma jeszcze jedną zaletę – zmniejsza ból głowy następnego dnia!

Woda z cytryną

Woda z dodatkiem cytryny uzupełnia brakującą w witaminę C / fot. Melissa Walker Horn / Unsplash

 

Zobacz:
Nowa Jadłonomia: Rewolucyjny Rosół

 

4. Soki warzywne

Spalanie alkoholu wyrządza duże braki w twoim organizmie, przede wszystkim minimalizując liczbę witamin. Warto uzupełniać je na bieżąco, pijąc zdrowe soki warzywne. Najczęściej zalecany jest sok z pomidorów – dostarczający potasu i magnezu, które dodadzą Ci energii. Jeśli nie masz pod ręką pomidorów, każda bomba witaminowa będzie pomocna.

Soki warzywne

Decydując się na sok warzywny, najlepiej wybierz ten z pomidorów / fot. Maja Petric / Unsplash

5. Ruch to zdrowie

Przypomnij sobie siedzące przyjęcia u cioci. A teraz wszystkie taneczne imprezy andrzejkowe, sylwestry i urodziny. Na których z nich czułaś się mniej ociężale? Oczywiście, że na tych drugich, bynajmniej nie ze względu na towarzystwo. Duże ilości alkoholu aż proszą się, by zostać wytańczone czy wyskakane. Ruch pobudza krążenie krwi, a zatem przyspiesza cały proces regeneracji. Nie zalecamy jednak zajęć potencjalnie niebezpiecznych – rąbanie drewna poczeka do następnego dnia!

Taniec

Taniec pomaga przyspieszyć spalanie alkoholu / fot. Todd Trapani / Unsplash

6. Kilka lifehacków na rano

Postaraj się wypić szklankę wody z musującą multiwitaminą od razu po powrocie z imprezy. Rano będziesz sobie za to bardzo wdzięczna! Na nogi postawi Cię też sok z kiszonych ogórków lub woda z kilkoma łyżeczkami cukru. Aby spowolnić przyswajanie alkoholu, zjedz przed imprezą coś tłustego – sprawdzi się nawet domowy rosołek. Jednak najstarszym i najbardziej sprawdzonym sposobem na poranny ból głowy jest zabawa z umiarem!

Sylwia Wołoch

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ