Sunday, June 16, 2024
Home / Moda  / Trendy modowe  / Garnitur, surdut, frak, smoking — w czym do ślubu?

Garnitur, surdut, frak, smoking — w czym do ślubu?

Planując ślub wiele mówi się o sukni Panny Młodej — to niemalże najważniejszy element uroczystości. Większość z Pań już dużo wcześniej ma wizję dotyczącą tego, jak chciałyby wyglądać w tym wyjątkowym dniu, szczególnie jeśli chodzi

Garnitur, surdut, frak, smoking — w czym do ślubu?

Garnitur, surdut, frak, smoking — w czym do ślubu? / fot. sxc.hu

Planując ślub wiele mówi się o sukni Panny Młodej — to niemalże najważniejszy element uroczystości. Większość z Pań już dużo wcześniej ma wizję dotyczącą tego, jak chciałyby wyglądać w tym wyjątkowym dniu, szczególnie jeśli chodzi o suknię ślubną. Panowie natomiast często zostawiają wybór garderoby dla siebie gdzieś na końcu listy spraw do załatwienia.

Garnitur, surdut, frak, smoking — w czym do ślubu?

Garnitur, surdut, frak, smoking — w czym do ślubu? / fot. sxc.hu

Chyba podświadomie wiedzą co robią, ponieważ tak naprawdę mężczyźni powinni czekać, aż ich wybranki wybiorą sobie suknię, ponieważ stroju Pana Młodego powinien być odpowiednio dopasowany do stylizacji ślubnej przyszłej żony. Niezbyt elegancko wyglądałoby następujące połączenie: Panna młoda w krótkiej zwiewnej, nowoczesnej sukience i Pan młody ubrany w typowy frak — taki mix mógłby spowodować mały zgrzyt dla oka. Należy pamiętać o tym, że w tym dniu Para Młoda powinna tworzyć jedność — ich stylizacje również powinny ze sobą współgrać.

Większość kobiet wybiera tradycyjne suknie ślubne, więc Panowie nie mają o co się martwić — mogą tak naprawdę założyć każdy rodzaj męskiej stylizacji ślubnej — mamy tu do wyboru: garnitur, surdut, frak, smoking.

Czym charakteryzują się te stroje?

Garnitur to przedłużona marynarka zapinana, w zależności od gustu, na dwa lub trzy guziki. Do tego jedwabna kamizelka oraz musznik lub fular.

Frak charakteryzuje się długim tyłem, kończącym się za kolanem i krótkim przodem — krótszym nawet niż kamizelka. Decydując się na frak koniecznie trzeba włożyć białą kamizelkę z przedłużanym kołnierzem, zapinaną na trzy guziki, oraz białe rękawiczki i muszkę. Koszula powinna mieć wywinięty mankiety i być ozdobiona spinkami.

Surdut jest zawsze w kolorze szarym lub w połączeniu z szaro-czarnymi spodniami w pionowe paski oraz wysoko zapinaną kamizelką.

Smoking to strój, który charakteryzuje się specjalnym pasem smokingowym i muszką w kolorze czarnym. Koszula koniecznie musi być dostosowana do muszki — z wykładanym kołnierzykiem.

Garnitur, surdut, frak, smoking — w czym do ślubu?

Garnitur, surdut, frak, smoking — w czym do ślubu? / fot. sxc.hu

Bardzo ważnym elementem jest także dopasowanie cieniowe strojów Pary Młodej — suknia panny młodej i koszula pana młodego powinna być w tym samym kolorze/odcieniu/tonacji. Zatem, jeśli suknia jest typowo biała, koszula również powinna taka być, jeśli natomiast panna młoda decyduje się na suknię w kolorze ecru, to jej partner również musi wybrać koszulę o tej barwie. Krawat, kamizelka czy inny dodatek męskiej stylizacji powinien powtarzać barwy znajdujące się w sukni, dodatkach lub bukiecie wybranki.

Co najczęściej wybierają Panowie? Największą popularnością cieszą się klasyczne garnitury, ale warto również zaszaleć i ubrać się w smoking jak James Bond — więc Panom, którzy chcieliby stać się bohaterami na własnym ślubie — mówimy stanowcze tak!

Angelika Gąska-Bełczykowska

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Rafał 20 kwietnia, 2015

    Ja sprawę garnituru ślubnego zostawiłem mojemu krawcowi ze Spilliaert bo po co mam się dowiadywać skoro i tak nie rozeznam się w temacie lepiej niż osoba która pracuje w tym zawodzie. Mój garnitur na ślub jest bardzo dobry i świetnie wypadłem przy mojej obecnej żonie bo głównie zależało mi by przy jej sukni nie wypaść gorzej a tak pewnie by się stało gdybym kupił gotowy garnitur ze sklepu.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ