Ciepło Indii na jesienne chłody
Deszczowa aura, wszechobecna szaruga i coraz niższe temperatury – jednym słowem jesień w pełni. Atmosfera na zewnątrz znajduje swoje odzwierciedlenie w naszym samopoczuciu, lecz także na talerzach. W chłodne, deszczowe dni, chętniej decydujemy się na
Deszczowa aura, wszechobecna szaruga i coraz niższe temperatury – jednym słowem jesień w pełni. Atmosfera na zewnątrz znajduje swoje odzwierciedlenie w naszym samopoczuciu, lecz także na talerzach. W chłodne, deszczowe dni, chętniej decydujemy się na przyrządzanie potraw cięższych, bardziej tłustych – nasz organizm po prostu się tego domaga. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że klasyczne „bomby cholesterolowe” to nie jedyny pomysł na rozgrzewający i energetyczny posiłek.
W swoich jesiennych poszukiwaniach kulinarnych warto wybrać się do… Indii! Choć kraj ten kojarzony jest głównie z gorącym klimatem zwrotnikowym, to jednak znaczna część potraw tamtejszej kuchni ma doskonałe właściwości rozgrzewające. Głównie za sprawą aromatycznych gęstych sosów i całej plejady intensywnych, nierzadko dość ostrych przypraw. Kuchnia indyjska już od jakiegoś czasu zdobywa zresztą w Polsce coraz większą popularność. Zwłaszcza jesienią warto zgłębić nieco jej tajników!
Bezmięsne południe
Indie to kraj zamieszkiwany przez wiele różnych narodowości i społeczności, wyznawców wielu religii, posługujących się różnymi językami. Pomimo wewnętrznego zróżnicowania, kuchnię indyjską można bez większych problemów łatwo usystematyzować. Zdecydowanie dominujący i najtrafniejszy jest podział na kuchnię południowo i północnoindyjską.
Kuchnia południowych Indii, przez wzgląd na położenie geograficzne oraz gorący klimat strefy monsunowej, opiera się głównie na owocach morza oraz na kokosie – mówi Tapinder Sharma, właściciel ogólnopolskiej sieci indyjskich restauracji Ganesh. Większość ludności tego regionu to wyznawcy hinduizmu, nie jadający mięsa. To główny powód, dla którego tak znakomicie rozwinęła się tam kuchnia wegetariańska. Osobiście jestem zresztą wielkim zwolennikiem kuchni bezmięsnej, choć w Polsce chyba nigdy nie przyjmie się ona na szerszą skalę. Dania południowoindyjskie serwowane są na liściach palmowych i bananowca. Mają wyjątkowo egzotyczny charakter i w związku z tym raczej nie sprawdzą się w roli rozgrzewającego obiadu na jesienną aurę.
Sosy północy
Kuchnia północnych Indii to już zupełnie „inna bajka”. Jest zdecydowanie cięższa, charakteryzuje się gęstymi sosami i eksplozją aromatycznych przypraw. Powszechnie wykorzystuje się w niej również mięso, głównie drobiowe i baraninę. Najbardziej znaną potrawą jest curry – duszone z wieloma przyprawami mięso, serwowane ze specjalnie przyrządzonymi warzywami.
To właśnie kuchnia północnoindyjska jest najbardziej znana i rozpowszechniona na świecie. Przez całe lata uboga ludność z tamtych rejonów osiedlała się w różnych częściach świata, w poszukiwaniu lepszego życia – tłumaczy właściciel sieci Ganesh. W ten sposób indyjscy emigranci zabierali ze sobą kulturę swojego kraju, a także kuchnię, na której się wychowali. To główny powód, dla którego kuchnia z północy Indii najbardziej rozpowszechniła się na świecie. Inną sprawą jest również to, że bazujące głównie na sosach i drobiu potrawy północnoindyjskie z pewnością są mniej „kontrowersyjne” dla przeciętnego mieszkańca Europy, niż spora część dań z innych regionów mojego kraju.
Zróżnicowana i intrygująca. Intensywna i barwna niczym bollywoodzki film – właśnie taka jest indyjska kuchnia. Jej smak z pewnością rozgrzeje Cię jesienią jak żaden inny!
Informacja o sieci Ganesh
Historia restauracji Ganesh zaczęła się w 2006 roku, kiedy to w podwórzu przy ul. Piotrkowskiej 69 otwarto pierwszą indyjską restaurację w Łodzi. Kuchnia w tym czasie każdemu obca – wyróżniająca się eksplozją smaków, mixem przypraw, intensywnością zapachów – spotkała się z dużą aprobatą Łodzian. Zachęciło to właścicieli do stworzenia kolejnych punktów. Każdy z lokali ma inny charakter, wystrój i klimat. To, co je łączy, to najwyższej jakości dania, przygotowywane wg oryginalnych receptur, z wykorzystaniem przypraw, sprowadzanych prosto z Indii. Obecnie w ramach sieci działa siedem placówek – trzy w Łodzi, trzy w Warszawie oraz jedna w Płocku, a już w styczniu otwarte zostaną dwie następne restauracje – w Gdańsku i Krakowie. Więcej informacji na temat sieci Ganesh można znaleźć pod adresem www.ganesh.pl.
POZNAJ SMAK INDII WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE!
POZNAJ PRZEPISY NA:
Aloo Chat specjalność indyjska smażone ziemniaki z pomidorami
Bharwa Parantha placek z indyjskiej mąki z warzywami