Tuesday, March 5, 2024
Home / Kultura  / „Grób” Gai Grzegorzewskiej – mroczna strona Krakowa (video)!

„Grób” Gai Grzegorzewskiej – mroczna strona Krakowa (video)!

Julia Dobrowolska, piękna prywatna pani detektyw z blizną, powraca w XIII tomie Polskiej Kolekcji Kryminalnej. Grób to najbardziej bezkompromisowa i osobista książka Grzegorzewskiej. I najstraszniejsza. Nie tylko dlatego, że dowiecie się z niej, kim była

"Grób" Gaja Grzegorzewska

"Grób" Gaja Grzegorzewska - a Ty znasz Kraków od tej strony? / fot. Wydawnictwo EMG

Długo kazałam nam na siebie czekać, ale wreszcie jest. 15 grudnia w księgarniach pojawił się nowy kryminał Gai Grzegorzewskiej – laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść Topielica! Julia Dobrowolska, piękna prywatna pani detektyw z blizną, powraca w XIII tomie Polskiej Kolekcji Kryminalnej. Grób to najbardziej bezkompromisowa i osobista książka Grzegorzewskiej. I najstraszniejsza. Nie tylko dlatego, że dowiecie się z niej, kim była Julia, zanim została detektywem, co ukrywała do tej pory i skąd wzięła się na jej twarzy szpecąca blizna.

"Grób" Gaja Grzegorzewska

„Grób” Gaja Grzegorzewska – a Ty znasz Kraków od tej strony? / fot. Wydawnictwo EMG

Niedawno temu w Krakowie. Z grobów na cmentarzu Rakowickim znikają zwłoki. Były kochanek Julii inspektor Aaron Goldenthal rozpoczyna śledztwo. W tym samym czasie do Julii Dobrowolskiej zgłasza się z dziwnym zleceniem biznesmen i mafioso Waldemar Linder. Nie jest pewien, czy jego córka rzeczywiście popełniła samobójstwo. By rozwikłać zagadkę, Julia musi poprosić o pomoc kogoś z własnej, nieznanej czytelnikom poprzednich tomów, przeszłości. Kogoś bardzo złego z mrocznej, przerażającej przeszłości…

Grób to najbardziej bezkompromisowa i osobista książka Grzegorzewskiej. I najstraszniejsza. Nie tylko dlatego, że dowiecie się z niej, kim była Julia, zanim została detektywem, co ukrywała do tej pory i skąd wzięła się na jej twarzy szpecąca blizna.

Po Topielicy, której akcja była osadzona na Mazurach, Grzegorzewska wraca ze swoją bohaterką do Krakowa. Im bardziej jednak powieść nabiera tempa, tym bardziej Kraków staje się miastem – wbrew temu, co wyobraża sobie reszta Polski – w którym nie chce się zamieszkać. Czasem w trakcie lektury nie chce się nawet wierzyć, że taki Kraków w ogóle istnieje. Ale istnieje. Uwierzcie.

Klip zapowiadający Grób Gai Grzegorzewskiej

Serdecznie zapraszamy na krakowską premierę Grobu oraz spotkanie z Gają Grzegorzewską, które odbędzie się 18 grudnia o godzinie 19.00 w Księgarni Hiszpańskiej ELITE, Mały Rynek 4.

*Gaja Grzegorzewska (1980), ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośniczka kryminałów. Adeptka brazylijskiej sztuki walki – capoeiry. Felietonistka Portalu Kryminalnego. Twórczyni cyklu o prywatnej detektywce Julii Dobrowolskiej. Debiutowała w 2006 roku powieścią Żniwiarz. Za następną powieść o przygodach krakowskiej detektywki Noc z czwartku na niedzielę była nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Za kolejną: Topielica otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru 2011, dołączając do grona najlepszych i najbardziej uznanych polskich autorów kryminałów.

Zachęcamy również do zapoznania się z wywiadem na stronie Miastokobiet.pl z Gają Grzegorzewską.

Źródło: Wydawnictwo EMG

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ