Saturday, February 24, 2024
Home / Kultura  / Fun, Joke, Surprise – zadziwiające szkło

Fun, Joke, Surprise – zadziwiające szkło

Szkło - oporne w „obróbce”, trudne w transporcie, potrzebuje odpowiedniego światła, żeby błysnąć i oczarować. Zaskoczyć i zadziwić…

Fun, Joke, Surprise – główna wystawa w ramach I edycji „Play with Glass” – European Glass Festival zawita do Krakowa. Wernisaż odbędzie się 19 listopada o godz. 18:00 w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych na ul. Lipowej 3. Wystawę będzie można oglądać w dniach 19.11.2012 – 31.12.2012 od poniedziałku do piątku (10:00-17:30) i w soboty (10:00-14:00).

 

Wietrzny człowiek

Zdjęcie 1 z 10

Frantisek Janak - Republika Czeska/ fot. materiał prasowy

 

Stworzenie dzieła sztuki ze szkła jest dla artysty nie lada wyzwaniem. Wymaga nie tylko wrażliwości i ogromnej wyobraźni, ale przede wszystkim dobrej znajomości tego materiału. I nieustannej cierpliwości. Szkło – oporne w „obróbce”, trudne w transporcie, potrzebuje odpowiedniego światła, żeby błysnąć i oczarować. Zaskoczyć i zadziwić…

15 artystów z 11 europejskich krajów biorących udział w Fun, Joke, Surprise : Andriy Bokotey – Ukraina, Péter Borkovics – Węgry, Paweł Borowski – Polska, Lachezar Dochev – Bułgaria, Pati Dubiel – Polska, Matt Durran – Wielka Brytania, Alexandru Ghildus – Rumunia, Patrik Illo – Słowacja, František Janák – Republika Czeska, Vladimir Klein – Republika Czeska, Remigijus Kriukas – Litwa, Nicolas Morin – Francja, Indrė Stulgaitė-Kriukienė – Litwa, Kazushi Nakada – Finlandia, Beata Damian-Speruda – Polska.

Projekt stworzenia European Glass Festival zrodził się we Wrocławiu w ramach przygotowań do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016Autorami projektu są: Anita Bialic, Galeria BB i prof. Kazimierz Pawlak z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. 

Europejski Festiwal Szkła będzie organizowany corocznie w październiku przez Galerię BB i Fundację „Fly with Art” w ścisłej współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski oraz Gminą Wrocław.

WystawaFun, Joke, Surprise odbiła się szerokim echem w mieście szkła, Wrocławiu. Do dawnej poczekalni II klasy na dworcu Wrocław Główny, z pięknymi kasetonowymi sufitami i złotymi kolumnami, gdzie odbywała się wystawa, codziennie zaglądało ponad 250 osób. Po raz pierwszy w Polsce mieli okazać zobaczyć niezwykłe szklane dzieła 15 wybitnych europejskich artystów.

Piękna wystawa, pobudzająca wyobraźnię… prace zrobione z pomysłem i duszą… wystawa ukazuje kruche piękno, a zarazem emanuje od niej siła i spokój… wysoki poziom i ciekawe prace… brawo! wystawa marzenie!… bardzo inspirująca, oryginalna… sztuka dla każdego… szkło przepiękne… piękna i krucha jak życie… – opinie zwiedzających wystawę Fun, Joke, Surprise we Wrocławiu.

Ich prace zostaną zaprezentowane w Krakowie w przestrzeni związanej ze szkłem od 80 lat, na Lipowej 3. To właśnie tu, w pomieszczeniach obecnego Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, powstała w 1932 roku Krakowska Huta Szkła inż. Bąkowski, D. Chazan i Spółka. Opiekun projektu ze strony ICiMB jest Aleksandra Skorek, historyk sztuki.

Ręcznie formowane szkło, produkowane w latach 1969-1998 w Instytucie Szkła i Ceramiki przy ul. Lipowej 3 w Krakowie odegrało istotną rolę w historii nowoczesnego wzornictwa przemysłowego w Polsce. W 2013 roku, na Lipowej 3, w Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych ICiMB, rozpocznie działalność Centrum Szkła i Ceramiki. W dawnych pomieszczeniach Huty Szkła znajdzie swoje miejsce ekspozycja muzealna, galeria sztuki i sklep (działają już od sierpnia 2012 r.); będą też prowadzone pokazy ręcznego formowania szkła dla szerokiej publiczności, warsztaty szklarskie, wykłady, seminaria. W planie jest także udostępnienie wielkiej hali produkcyjnej na prezentacje sztuki i koncerty.

Mam nadzieję, że Europejski Festiwal Szkła Play with Glass” stanie się w przyszłości jedną z atrakcji Centrum Szkła i Ceramiki, organizowanym przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych na rewitalizowanym Zabłociu. Naprzeciwko Muzeum Sztuki Współczesnej i Fabryki Schindlera, w dawnych pomieszczeniach fabrycznych huty szkła. – Anita Bialic – kurator wystawy Fun, Joke, Surprise.

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie, ul. Lipowa 3, 30-702 Kraków, tel. 12 423 67 90

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.europeanglassfestival.com

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ