Wednesday, May 29, 2024
Home / Rozwój  / Relacje  / Friends with benefits – co to znaczy i jak wygląda taka relacja?

Friends with benefits – co to znaczy i jak wygląda taka relacja?

Kim są seks przyjaciele?

Całująca się para

Relacja friends with benefits zapewnia bliskość fizyczną, a jednocześnie pozwala zachować niezależność / fot. Unsplash

Maksimum korzyści, minimum zaangażowania – właśnie dlatego friends with benefits cieszy się taką popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi. Przyjaźń z korzyściami to idealny układ dla osób, które nie chcą się wiązać, jednak zamiast znajomości na jedną noc, wolą stałego partnera w łóżku. Twój znajomy cię pociąga i dobrze czujesz się w jego towarzystwie, ale nie żywisz do niego żadnych głębszych uczuć? Relacja fwb może być dla ciebie

 

W dzisiejszym świecie wartości takie jak wolność, swoboda i niezależność stają się coraz ważniejsze dla wielu osób. Własna przestrzeń i możliwość decydowania o sobie w 100 proc. dają poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Relacja friends with benefits zapewnia bliskość fizyczną, a jednocześnie pozwala zachować niezależność.

 

Friends with benefits – co to znaczy?

Co znaczy fwb po polsku? Określenie friends with benefits można przetłumaczyć jako przyjaźń z korzyściami lub związek bez zobowiązań. Relacja fwb opiera się przede wszystkim na zaspakajaniu potrzeb seksualnych, ale nie wyklucza spędzania ze sobą czasu w charakterze towarzyskim. Można być więc zarówno przyjaciółmi, którzy dzielą swoje hobby i zainteresowania, a od czasu do czasu chodzą ze sobą do łóżka, jak i znajomymi od seksu, których nie łączy nic więcej.

„Miałam kiedyś „kolegę do seksu”, z którym uprawiałam tylko seks, nic poza tym. Nie chodziliśmy na kawę, nie zostawał na noc, nie wysyłaliśmy do siebie wiadomości. Jedno o drugim wiedziało tyle, ile się wie o znajomym koleżanki swojej dalekiej kuzynki. Ale seks był fantastyczny. Nawet nie mieliśmy do siebie numerów, ale wiedzieliśmy gdzie się znaleźć. Trwało to coś koło roku, seks średnio dwa razy w miesiącu, a potem ja wyjechałam nie zawracając sobie nim głowy”

– wyznaje jedna z internautek na forum internetowym.

 

Przeczytaj również: „Czy jestem łatwa?” Przestańmy sobie wyliczać ile razy ktoś z kimś spał

 

Jak wygląda relacja fwb – zasady związku

Przyjaźń z korzyściami nie jest dla wszystkich. Jeżeli szukasz stałości, uczucia i przywiązania, taka relacja może cię zranić. Seks przyjaciel to nie chłopak, a związek friends with benefits różni się od klasycznej relacji między dwojgiem ludzi. Aby niepotrzebnie nie wprowadzać siebie ani partnera w zakłopotanie, unikać niepotrzebnych sprzeczek oraz nie angażować się bardziej, niż wymaga tego relacja, dobrze jest ustalić granice takiego układu.

Zasady friends with benefits powinny być jasne dla każdej strony. Przyjaciele od seksu nie tworzą emocjonalnej wspólnoty, nie mają wobec siebie żadnych oczekiwań i nie muszą pozostawać sobie wierni. Druga osoba może spotykać się z kim chce i z niczego nie musi się tłumaczyć. Seks przyjaciele nie określają swojej relacji mianem związku, a każde z nich może ją zakończyć w dowolnym momencie. Związek bez zobowiązań zakłada też brak wspólnych wakacji, trzymania się za ręce i wysyłania sobie romantycznych wiadomości. Podstawową zasadą jest jednak niezakochiwanie się. Kiedy pojawiają się uczucia, friends with benefits zazwyczaj się kończy.

 

Zobacz też: Co to znaczy seks bez zobowiązań?

Całująca się para pod prysznicem

Seks przyjaciele nie określają swojej relacji mianem związku, a każde z nich może ją zakończyć w dowolnym momencie / fot. Unsplash

Jak zacząć relację friends with benefits?

Gdzie szukać friends with benefits? Zdarza się, że pomysł dodania korzyści seksualnych do relacji rodzi się między przyjaciółmi, którzy znają się od lat. Z jednej strony to idealny układ – partnerzy wiedzą o sobie wszystko, ufają sobie i czują się ze sobą komfortowo. Z drugiej, istnieje ryzyko, że ewentualne zakończenie fwb spowoduje rozpad wieloletniej przyjaźni.

A co jeżeli nie masz wśród znajomych nikogo, kto mógłby być zainteresowany związkiem bez zobowiązań? Jak zacząć friends with benefits z kimś obcym?

Każda aplikacja randkowa nada się do znalezienia kogoś odpowiedniego. Z relacji typu przyjaźń z korzyściami czy „one night stand” najbardziej znany jest Tinder. Wystarczy, że w opisie umieścisz skrót „fwb”, a osoba, która cię sparowała, będzie pewna twoich intencji.

 

Zakończenie relacji – jak wyjść ze związku friends with benefits?

Masz dość relacji friends with benefits i nie wiesz jak to zakończyć?

Psychologowie uważają, że przyczyną rozpadu większości fwb jest zaangażowanie jednej ze stron. Kiedy i jak wyjść z friends with benefits, żeby nie cierpieć? Jeżeli czujesz, że to coś więcej niż seks, jesteś zazdrosna o partnera i wiążesz z nim swoją przyszłość, to moment, żeby się wycofać. Czy fwb może przerodzić się w prawdziwy związek i wielką miłość? Chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki, zazwyczaj zakochanie powoduje zakończenie znajomości.

„Dwukrotnie byłem w takim układzie i za każdym razem mimo rożnych obietnic i zapewnień, że nie będzie żadnych uczuć, te się pojawiały. A później był smutek, zakłopotanie i niedomowienia. Generalnie popieram takie układy, ale naprawdę trzeba uważać, żeby któraś ze stron się za bardzo nie wkręciła”

– pisze użytkownik na jednym z męskich forów.

 

Może cię zainteresować: Zakochanie a zauroczenie – jak odróżnić? Po jakim czasie mija zauroczenie?

 

Laura Nowakowska

Dziennikarka, miłośniczka psów, języka i kultury skandynawskiej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ