Naturalnie, że naturalne
W dobie zdrowego stylu życia, ekologicznego i naturalnego jedzenia, zapominamy o tym, że do zewnętrznej pielęgnacji naszego ciała również powinniśmy używać odpowiednich kosmetyków.

Skóra to największy organ chroniący nasz organizm. Niestety często o tym zapominamy. W dobie zdrowego stylu życia, ekologicznego i naturalnego jedzenia, zapominamy o tym, że do zewnętrznej pielęgnacji naszego ciała również powinniśmy używać odpowiednich kosmetyków.
Często sięgamy po „pierwszy lepszy” produkt stojący na sklepowej półce lub sugerujemy się atrakcyjną reklamą w telewizji.
A przecież wszystko co wcieramy w naszą skórę, czym się myjemy i smarujemy, przenika do wnętrza naszego organizmu. A co może przenikać? No właśnie. czytając składy kosmetyków., niełatwo jest się zorientować co jest co. Są one długie i często trudne do rozszyfrowania.
Weźmy więc pod lupę najzdrowsze z kosmetyków – kosmetyki naturalne. Czym są, czym się różnią od komercyjnych produktów?
Najważniejszym założeniem kosmetyków naturalnych jest niestosowanie substancji szkodliwych dla zdrowia oraz poszanowanie środowiska naturalnego.
Kosmetyki naturalne sporządzane są z wielu części roślin – liści, kory, korzeni, nasion i owoców. Do ich produkcji używa się również przypraw, minerałów, miodu, wosku pszczelego, produktów mlecznych, błota i glinek. Produkty naturalne charakteryzują się niskim przetworzeniem surowców, tak aby zachować ich odżywcze i pielęgnacyjne działanie. W kosmetykach naturalnych dąży się do usunięcia zbędnych substancji, tj, barwników czy sztucznych zapachów. Trwałość produktów oraz ochrona przed zanieczyszczeniami zapewniana jest przez naturalne substancje konserwujące.
Kosmetyki naturalne nie zawierają:
– sztucznych składników tj. barwników, aromatów – składniki, które najczęściej powodują uczulenia i podrażnienia skórne.
-wazeliny i parafiny (olei mineralnych)
-SLS/SLES
-silikonów
-parabenów
– produktów poddanych modyfikacji genetycznej
–produktów poddawanych promieniowaniu
Mankamentem kosmetyków naturalnych czy ekologicznych jest ich cena. Niestety pozyskiwanie naturalnych składników jest bardzo drogie. Zbiory trzeba dostosować do naturalnego rytmu wzrostu roślin, co wydłuża czas oczekiwania na produkt końcowy.
Z uwagi na stosowanie składników aktywnych, ekstraktów roślinnych oraz minimalnych ilości konserwantów, kosmetyki naturalne mają krótsze terminy przydatności. Ich wygląd – kolor czy zapach – również może być mniej zachęcający niż wygląd kosmetyków komercyjnych. Konsystencja kremów i balsamów naturalnych też bywa zupełnie inna niż w znanych nam już kosmetykach. Nasze przyzwyczajenia do określonego wyglądu produktu nie powinny być jednak kluczowe przy wyborze preparatów pielęgnacyjnych.
A o to kilka zasad jak mądrze wybierać kosmetyki:
– zamiast parafiny czy wazeliny szukajmy produktów, które w składzie zawierają oleje roślinne lub glicerynę roślinną
– czytajmy na którym miejscu w składzie znajdują się naturalne składniki; im dalej na liście tym mniej ich w produkcie
– wybierajmy produkty o naturalnych zapachach występujących w przyrodzie, szukajmy olejków z rozmarynu, lawendy czy pomarańczy
– szukajmy kosmetyków o naturalnych kolorach
– sprawdzajmy czy kosmetyki zawierają substancje aktywne i wyciągi roślinne
– unikajmy SLSów, do mycia wybierajmy mydła naturalne zawierające oleje roślinne
szukajmy kosmetyków bez parabenów i silikonów
Wiele firm podchwyciło modę na naturalność, ale poza deklaracjami marketingowymi niewiele w tych kosmetykach jest naturalnych substancji. Dlatego tak ważne jest świadome czytanie składów i unikanie szkodliwych substancji. Z zasady, im kosmetyk ma mniej składników, tym lepiej. Wybierajmy mądrze!