Wednesday, March 26, 2025
Home / Kultura  / Franzen, Majd, Myśliwski, Krall gośćmi Festiwalu Conrada

Franzen, Majd, Myśliwski, Krall gośćmi Festiwalu Conrada

Znamy już hasło oraz nazwiska pierwszych gości Festiwalu Conrada, który odbędzie się 19-25 października.

Znamy już hasło oraz nazwiska pierwszych gości Festiwalu Conrada, który odbędzie się 19-25 października. Organizowany od 7 lat festiwal literacki przyciąga do Krakowa rzesze międzynarodowych pisarzy. Tegoroczna edycja, po raz pierwszy zostanie uzupełniona o specjalną nagrodę dla debiutujących twórców.

festiwal-nor

fot. materiał prasowy

Jonathan Franzen, Hooman Majd, Wiesław Myśliwski oraz Hanna Krall zagoszczą w tym roku na Międzynarodowym Festiwalu im. Josepha Conrada. Wielka nazwiska literatury łączy wspólny mianownik – odwrócenie się od utartych szlaków i zwrot ku ideom wykraczającym poza standardowe myślenie. Hasło „Pod Prąd” ma przypominać o literaturze, która otwarcie sprzeciwia się kulturze masowej. Organizatorzy festiwalu chcą wypromować dzieła wybitne i nieszablonowe, które giną w tyglu książek małowartościowych. Jak mawiał jeden z najważniejszych twórców polskiej literatury, Zbigniew Herbert, „tylko śmieci płyną z prądem”. Prawdziwa literatura ma zmuszać do myślenia, poszerzać horyzonty, żonglować tym, co nieoczywiste.

Tegoroczna edycja Festiwalu Conrada ma na celu pomóc debiutującym twórcom, którzy często są sprowadzani do parteru przez literackie „kalki” pisane przez znane osoby. Propozycje książek mogą nadsyłać wydawnictwa oraz czytelnicy, a spośród 5 najlepszych dzieł publiczność wyłoni literackiego zwycięzcę. Specjalna Nagroda Conrada ma zapewnić aspirującym pisarzom niezależność finansową potrzebną do wydania drugiej książki. Oprócz pieniędzy, dla laureata przewidziany został pobyt w Krakowie, w jednym ze specjalnie przygotowanych apartamentów. 30 tysięcy złotych oraz program rezydencjonalny zostanie ufundowany przez Miasto Kraków, przy partnerowaniu Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Oprócz nagrody, w ramach festiwalu zostanie uruchomiony program Kursów Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. 15 osób, które zakwalifikują się do programu, przejdzie specjalistyczne szkolenie w zakresie kształcenia profesjonalnych pisarzy. Program będzie obejmował nie tylko zajęcia z tekstem, ale również trening kreatywności podstawy autoprezentacji czy wskazówki dotyczące przygotowania propozycji wydawniczej. Zajęcia zostaną poprowadzone przez znanych pisarzy, m.in. mistrza kryminału, Marka Krajewskiego, a także specjalistów związanych z branżą: redaktorów największych wydawnictw, agentów literackich, ekspertów od PR-u oraz psychologów twórczości.

Ostatni program, mający wspomóc rozwój rodzimej literatury to Partnerzy Debiutów. Konkurs polega na zgłaszaniu przez wydawnictwa książkowych propozycji, które ich zdaniem zasługują na uwagę, jednak ze względów finansowych nie mogą podjąć się ich wydania. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do małych oficyn, których nie stać na promowanie nikomu nieznanych autorów. Dla zwycięskich wydawnictw zostanie przeznaczona nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych, która pokryje koszty związane z pierwszym wydaniem wybranej książki.

Kraków, nie bez powodu otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Międzynarodowy Festiwal im. Josepha Conrada należy do najważniejszych wydarzeń w Europie środkowej. Jednak jego organizatorzy poszli o krok dalej, stwarzając mało znanym, lecz uzdolnionym autorom możliwość rozwoju i podążania za tym, co w pisarskiej twórczości najpiękniejsze. Festiwal oferuje im więcej swobody, kreatywnego myślenia, a nam, czytelnikom więcej literatury w literaturze.

Goście tegorocznej edycji Festiwalu Conrada:

unnamed (1)-nor

Jonathan Franzen – amerykański powieściopisarz, który zadebiutował w 1988 r. powieścią /Dwudzieste siódme miasto/, jednak dopiero wydana w 2001 r. książka /Korekty/ przyniosła mu międzynarodową sławę. Franzen uważany jest za jednego z najbardziej przenikliwych obserwatorów współczesnej Ameryki.

unnamed-nor

Hooman Majd – syn dyplomaty rządu szacha, w 2009 roku tłumacz prezydenta Ahmadineżada w ONZ, a także były tłumacz i doradca prezydenta Chatamiego. Autor książek: /Ajatollah śmie wątpić/, /Demokracja ajatollahów. Wyzwanie dla Iranu/ oraz /Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju/. Majd potrafi spojrzeć na wiele kontrowersyjnych zagadnień z nieoczywistej perspektywy. W swoich dziełach wyjaśnia na czym polega fenomen irańskiej rewolucji oraz jak wygląda codzienne życie w tym kraju.

unnamed (2)-nor

Wiesław Myśliwski – pisarz, dwukrotny laureat nagrody Nike, jeden z ostatnich przedstawicieli nurtu chłopskiego w polskiej literaturze. Myśliwski pokazuje zarówno jasne, jak i ciemne strony polskiej wsi, która odgrywa kluczową rolę w naszym społecznym i kulturowym dorobku.

unnamed (3)-norHanna Krall – wybitna reportażystka, autorka głośnej książki-wywiadu z Markiem Edelmanem /Zdążyć przed Panem Bogiem/. W swojej twórczości, najczęściej opisuje rzeczywistość, w której tragiczne wydarzenia II wojny światowej pozostawiają po sobie niezabliźnione rany.

Paulina Krawiec

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ