Sunday, May 19, 2024
Home / Moda  / Design  / Czy warto zdecydować się na fototapetę?

Czy warto zdecydować się na fototapetę?

Może czas odmienić swoje mieszkanie?

Fototapeta ożywi mieszkanie / fot. materiały prasowe

Fototapety wracają do łask! Dzięki rozwojowi nowych technik fotograficznych i drukarskich, w sklepach na próżno szukać tych kojarzących się z PRL-em z tandetnymi wodospadami i egzotycznymi zwierzętami. Dzisiejsze fototapety to dekoracje z prawdziwego zdarzenia, które dzięki stosunkowo niskiej cenie i łatwemu montażowi podbiły serca Polaków. Od jakiegoś czasu zastanawiasz się czy nie odświeżyć swojej sypialni? A może twoja pociecha domaga się nowych aranżacji w pokoju? Fototapeta sprawdzi się w tej roli doskonale! Nie do końca jesteś przekonany? Koniecznie przeczytaj nasz najnowszy tekst!

Fototapeta ożywi mieszkanie / fot. materiały prasowe

Fototapeta ożywi mieszkanie / fot. materiały prasowe

Jakie fototapety dostępne są na rynku?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów fototapet. Do najpopularniejszych (i najtańszych) należą te na papierowym podłożu powleczonym PCW. Świetnie sprawdzają się w miejscach suchych i nienarażonych na dotyk (np. w sypialni czy salonie). Jednak aby dobrze prezentowały się w mieszkaniu, ściany musza być wygładzone – w przeciwnym razie ich równe przyklejenie będzie bardzo trudne. Oprócz tego, w sklepach znajdziesz też fototapety winylowe, lateksowe i foliowe. Nieco bardziej wytrzymałe są fototapety lateksowe, ale na szczególną uwagę zasługują te winylowe -najczęściej na podłożu z fizeliny z dodatkiem winylu, są wyjątkowo trwałe i łatwe do położenia. Dzięki odporności na tłuszcz i wilgoć sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w łazience, a ich grubość doskonale maskuje wszelkie nierówności na ścianach. Natomiast fototapety foliowe, czyli wydruki na folii samoprzylepnej, nadają się tylko do przyklejenia na meble, lustra czy drzwi.

Zalety fototapet

Największą zaletą fototapet jest różnorodność. W sklepach takich jak http://expresyo.pl/ bez problemu znajdziesz interesujący Cię wzorek, odcień czy temat. Do najczęściej kupowanych należą te ze zwierzętami, panoramami wielkich miast, kwiatami, bohaterami bajek, kadrami z filmów i motywującymi hasłami. Dodatkowym atutem jest też jakość wykonania – dzisiejsze fototapety są wytrzymałe, a większość z nich jest odporna na wilgoć. Do tego pozwalają na ciekawą i oryginalna aranżację wnętrz, nie tylko w mieszkaniu. Na rynku dostępne są też te do biur, restauracji, kawiarni, salonów fryzjerskich, a nawet pizzerii! Dobrze dobrana fototapeta nie tylko nada pomieszczeniu unikatowy klimat, ale też optycznie je powiększy.

Minusy fototapet

Pamiętaj, że nie tylko wybór wzoru czy motywu jest ważny. Zwróć szczególną uwagę na materiał, z którego wykonana jest fototapeta. Te cienkie i papierowe nie sprawdzą się w kuchni. Z kolei te lepszej jakości, np. winylowe nie są już tak tanie. Ich cena waha się od 50 do 200 zł (w zależności od wielkości). Do tego najczęściej wymagają dobrze przygotowanych powierzchni i dobrego przyklejenia, co dla budowalnych amatorów może być problemem. Często też szybko się nudzą, a ich wymiana wiąże się z kolejnymi kosztami. Jeśli jednak decyzja będzie w pełni przemyślana, fototapeta będzie piękną ozdobą w Twoim domu.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ