
Kalendarz to także wspaniały pomysł na prezent mikołajkowy / fot. materiały prasowe
Zdjęcia to najpiękniejsza pamiątka ślubna, do której wracamy ze wzruszeniem. Album z odbitkami czy fotoksiążka to doskonałe pomysły na ich przechowanie, ale może warto postarać się o jakąś niecodzienną formę, jak fotokalendarz?
Fotokalendarz ze zdjęciami z sesji ślubnej będzie przypominał nam te najpiękniejsze momenty przez cały rok. Kalendarz taki będzie oryginalną pamiątką dla nowożeńców, a także dla ich rodziców. Jak go stworzyć?
Tworzymy kalendarz
Firmy zajmujące się tworzeniem fotokalendarzy, takie jak CEWE, oferują duży wybór rodzajów i formatów kalendarzy, od panoramicznych i A2 po biurkowe. Które będą najodpowiedniejsze na fotokalendarz ślubny? Najlepiej te średniego i dużego formatu. Wiele zależy od rozdzielczości, w jakiej zostały wykonane fotografie. Pamiętajmy, że duży format wymaga dużej rozdzielczości, inaczej zdjęcia będą słabe jakościowo. Kolejnym etapem będzie wybór papieru (zwykły papier matowy lub błyszczący, a może papier fotograficzny?) oraz detali samego kalendarza, w tym koloru tła, czcionki i powierzchni zajmowanej przez zdjęcia. Projekt kalendarza łatwo stworzyć za pomocą aplikacji dostępnych na stronach internetowych producentów fotokalendarzy. Programy te zaproponują nam rozmaite szablony i dodatki, dzięki którym stworzymy odpowiadający nam kalendarz.
Jaki wybrać szablon? Przede wszystkim nie powinien on przytłaczać fotografii. Niech nie będzie zbyt ozdobny. Najlepiej dopasować barwy i odcienie tła do ujęć ślubnych, aby tworzyły z nimi harmonijną całość, bądź też zdecydować się na podkreślenie zdjęć na podobieństwo ramki – wybierając na przykład czarne tło niczym passe-partout i dodając do tego stylową czcionkę w kolorze wyraźnie odróżniającym się od tła. Taka oprawa będzie odpowiednia do zdjęć studyjnych i innych fotografii robionych we wnętrzach takich jak pałacyki lub dworki. Zdjęcia z sesji plenerowych bądź tematycznych utrzymanych na przykład w klimatach sielskich czy retro lepiej zaprezentują się w towarzystwie jaśniejszych, pastelowych barw.
Wybieramy zdjęcia do kalendarza
Najważniejszym zadaniem jest wybór 13 zdjęć (12 miesięcy i okładka) z całej sesji ślubnej. Nie zawsze będzie to łatwe zadanie. W przypadku sesji studyjnej część zdjęć może być podobna do siebie i różnić się delikatnie wyrazem twarzy małżonków, ustawieniem, pozą. Ale choć studio zostawia nieco ograniczone pole do popisu, to i tak powinniśmy wybrać z całej sesji te kilkanaście unikalnych zdjęć. Na miesiące zimowe możemy wybrać romantyczne zdjęcia szczęśliwej pary, na porę wiosenną i letnią – te nieco bardziej dynamiczne, w szalonych pozach, z pomysłem. Jeśli podczas sesji używaliśmy rekwizytów – tym lepiej! Na miesiące jesienne idealna będzie na przykład fotografia z parasolem. Nie bójmy się wykorzystywać zdjęć zarówno w kolorze, jak i czarno-białych czy w sepii. Każda strona może mieć swój własny klimat. Jeśli to możliwe, wybierzmy te fotografie, które w jakiś sposób kojarzyć się będą z danym miesiącem.
Sesje we wnętrzach, w plenerze – czyli sesje tematyczne, z motywem przewodnim – warto wprowadzić do kalendarza albo w formie najpiękniejszych momentów dnia, albo też jako opowieść w dwunastu odsłonach. Sesje tematyczne, do których przygotowujemy motyw przewodni z odpowiednimi rekwizytami i historią, jaką chcemy opowiedzieć, trwają często dobrych kilka godzin. To wiele zdjęć, wśród których możemy dokonać wyboru.
Czy warto użyć także fotografii wykonanych na przykład w kościele, urzędzie czy podczas wesela? Jak najbardziej, chociaż wiele zależy od naszego pomysłu na nasz kalendarz. Jeśli opowiadamy nim historię, której kanwą jest sesja w plenerze, na zamku czy z rekwizytami, to zupełnie inne ujęcia mogą nie pasować do całości. Jeżeli jednak kalendarz jest zbiorem najpiękniejszych momentów, z powodzeniem możemy takie zdjęcia w nim zamieścić.
Kalendarz ze zdjęciami z sesji ślubnej będzie nam towarzyszył przez cały rok, warto więc zadbać o jego projekt i wybór najpiękniejszych fotografii z tego wyjątkowego dnia.