Friday, July 12, 2024
Home / Styl życia  / Formaldehyd? Lepiej się go pozbądź!

Formaldehyd? Lepiej się go pozbądź!

Formaldehyd to toksyczny związek chemiczny, który może znajdować się w twoim domu. Jak się go pozbyć?

formaldehyd

Z tym toksycznym składnikiem możemy spotykać się nawet każdego dnia / fot. Henk Mul / Unsplash

Każdego dnia dbamy o swoje ciało i ducha, kupując nowe ubrania, akcesoria do domu, czy produkty kosmetyczne. Jednak czy wiedziałaś, że mogą one zawierać one toksyczny składnik? Czym jest formaldehyd i jak się go pozbyć?

Formaldehyd – co to jest?

Formaldehyd, inaczej aldehyd mrówkowy jest bezbarwnym gazem, organicznym związkiem chemicznym o toksycznym działaniu. Wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, ma ostry, nieprzyjemny zapach. Według Światowej Organizacji Zdrowia, stężenie formaldehydu powyżej 50 µg/m3 może być niebezpieczne dla ludzi, powodując problemy ze zdrowiem. Możemy znaleźć go w wielu produktach używanych na co dzień, takich jak farby ścienne, dym tytoniowy, lakiery a nawet ubrania. Jeśli stale poddajesz się działaniu aldehydu mrówkowego, możesz zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworu gardła i dróg oddechowych.

Gdzie znajdziemy formaldehyd?

Związek chemiczny wykorzystuje się głównie w branży budowlanej, przemyśle włókienniczym, meblarskim oraz w produkcji tworzyw sztucznych. Naturalnie powstaje w procesie spalania drewna czy węgla, jest też obecny w smogu. Unosi się więc w powietrzu, może znajdować się na twoich ubraniach czy w domu. Nazwy pod jakimi możesz znaleźć formaldehyd to methanal methyl aldehyde, oxymethylenemethylene oxide, morbicidacid czy formalin. Choć w Polsce zabronione jest używanie aldehydu mrówkowego w kosmetykach, wciąż zdarza się, że firmy dodają go do swoich produktów.

Formaldehyd w kosmetykach

W 2019 roku Dziennik Urzędowy Komisji Europejskiej opublikował rozporządzenie zakazujące stosowania formaldehydu w produkcjach kosmetycznych. Nadal pojawiają się jednak sytuacje, w których firmy robią to nielegalnie. W 2020 roku ze sprzedaży wycofane zostały odżywki do paznokci firmy Nail Tek, zawierające w swoim składzie właśnie aldehyd mrówkowy. Niektóre kraje wciąż używają go jako substancji utwardzającej i konserwującej kosmetyki, takie jak lakiery do paznokci, tusze do rzęs czy odżywki do włosów. W Polsce używane są jedynie uwalniacze formaldehydu – substancje uznane przez europejski Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów za bezpieczne w użyciu w produktach kosmetycznych.

formaldehyd w kosmetykach

Od 2019 roku formaldehyd jest zakazany do użytku w przemyśle kosmetycznym / fot. Diana Ruseva / Unsplash

Jak chronić się przed jego działaniem?

Formaldehyd, poza działaniem rakotwórczym, może też wywoływać oparzenia i działać toksycznie na wątrobę, układ nerwowy, rozrodczy a także odpornościowy. Długoterminowa ekspozycja na aldehyd mrówkowy prowadzi do silnych reakcji alergicznych, obrzęków a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Źródłem aldehydu mrówkowego mogą być przedmioty, które posiadasz w domu, dlatego aby ochronić się przed jego działaniem:

  1. Wietrz dom lub mieszkanie kilka razy dziennie, po około 10 minut. Dzięki temu nie wpuścisz dużych ilości zanieczyszczeń, których będzie się trudno pozbyć.
  2. Zastanów się nad zakupem oczyszczacza powietrza – zawierającego filtr węglowy, HEPA, oraz coraz częściej oferowany filtr wstępny, dzięki któremu w pozostałych filtrach nie będzie gromadzić się kurz czy sierść. Pozostałe dwa filtry – węglowy i HEPA są w stanie zapewnić do 99% skuteczności w pochłanianiu szkodliwych gazów czy nieprzyjemnych zapachów.
  3. Zwracaj uwagę na to, co kupujesz. Jeżeli wybierasz ubrania, postaraj się, by była to czysta bawełna, poliester lub akryl – zawierają one stosunkowo najmniej formaldehydu. Kupując nowe ubrania – koniecznie wypierz je przed założeniem!  Producenci często konserwują je środkami chemicznymi, które wypłukują się po pierwszym praniu.
  4. Nie pal papierosów, a przynajmniej nie rób tego w domu. Dym z jednego papierosa to aż 1,5 mg aldehydu mrówkowego. Jego dopuszczalna norma w pomieszczeniu to 0,12 mg/m3, dlatego już kilka papierosów może sprawić, że zostanie ona przekroczona.
formaldehyd dym tytoniowy

Dym tytoniowy zawiera między innymi toksyczny formaldehyd / fot. Sonia Kardash / Unsplash

Eksperci o formaldehydzie

 

Różne substancje, które mają nadawać odzieży elastyczność, gładkość, sprawiać, że kolor będzie się dobrze utrzymywał, niektóre sprawiają, że odzież jest nieprzepuszczalna dla wody, a jeszcze inne mają zabezpieczyć przed pleśnią, bo ta toksyczna odzież to zazwyczaj odzież z Azji.
Dlatego kupując nowe ubrania koniecznie pamiętajcie o tym, aby przed założeniem je WYPRAĆ!!!

 

Toksycznych substancji, łatwych do znalezienia w powszechnie zaufanych produktach jest jednak znacznie więcej. O ich pochodzeniu i działaniu na ludzki organizm możesz dowiedzieć się z filmu dokumentalnego Toxic Beauty, lecz także kontrolując składy kupowanych przez siebie kosmetyków za pomocą takich aplikacji jak Clean Beauty czy Cosmetic Scan.

Aplikacje analizujące składy kosmetyków

Aplikacje te działają jak skanery etykiet. Robimy zdjęcie składu, a następnie wyświetla nam się dokładny opis wszystkich tajemniczych nazw, z podziałem na te szkodliwe, uczulające, naturalne czy chemiczne. Każda z aplikacji charakteryzuje się inną specyfiką – w aplikacji Perfect Beauty możemy dodawać opinie, Ingred poza składnikami kosmetyków przeanalizuje także żywność, a Happy Rabbit pokaże nam, które z kosmetyków są cruelty free. Warto mieć pod ręką przynajmniej jedną taką aplikację, by nie dać się nabrać kolorowym opakowaniom i zachęcającym promocjom.

 

aplikacje kosmetyki

Aplikacje mogą pomóc ci trafniej dobierać kosmetyki i ustrzec cię przed szkodliwymi składnikami / źródło: App store

 

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ