Wina są podawane do posiłków w wielu krajach. Ich zestawianie z daniami to swoista sztuka, określana mianem food and wine pairingu. Warto dowiedzieć się, jak prawidłowo łączyć ten szlachetny trunek z konkretnymi potrawami, aby wydobyć z nich jeszcze więcej wyjątkowego smaku, aromatu i przyjemnych doznań towarzyszących jedzeniu. Dopasowanie wina do posiłku wymaga znajomości pewnych określonych zasad. Sprawdźmy, jakimi regułami powinniśmy się kierować, aby prawidłowo dopasować odmianę wina do serwowanego wraz z nim dania!
Food and wine pairing, czyli sztuka łączenia wina z potrawami
Towarzyszące potrawom, prawidłowo dobrane wino jest w stanie wydobyć, podkreślić oraz wzmocnić ich smak. O tym, jak łączyć ten szlachetny trunek z konkretnym daniem, mówi food and wine pairing, czyli sztuka łączenia win z potrawami. Aby wcielić w życie jej zasady, należy dobrze znać nie tylko dostępne w sprzedaży gatunki i odmiany win, ale również zasady sztuki kulinarnej, a w szczególności umieć określać wiodące nuty smakowe występujące w konkretnych daniach. Wine pairing ma za zadanie wydobycie smaków i aromatów z serwowanych potraw oraz zapewnienie spożywającym je osobom jeszcze więcej przyjemnych doznań z ucztowania.
Osoby, które chcą nauczyć się prawidłowo dopasowywać rodzaj wina do konkretnej potrawy, powinny kierować się kilkoma prostymi zasadami. Warto mieć jednak przy tym świadomość, że food and wine pairing nie jest nauką ścisłą – obowiązują tu, co prawda, pewne wytyczne, które jednak każdy miłośnik wina może dostosować do swoich upodobań. Gotowej recepty na idealne łączenie wina z potrawami bowiem nie ma, a sukces na tym polu w największej mierze zależy od gustu i wyczucia smaku konkretnej osoby. Na początek wystarczy jednak znajomość kilku podstawowych zasad. Oto one!
Do czego pasuje wino czerwone, białe i różowe?
Według food and wine pairingu, wina czerwone najlepiej łączyć z ostrymi serami i czerwonymi mięsami. Można je zestawiać także z serwowanymi na ciepło przystawkami i mięsami. Słodka odmiana wina czerwonego dobrze podkreśla ponadto smak dojrzewających serów, natomiast jego wytrawna odmiana wspaniale pasuje do dań na bazie dziczyzny, wołowiny, gęsiny, a także do pasztetów i bulionów. Wino czerwone powinno być zawsze podawane w temperaturze pokojowej (16-20°C).
Wino białe musi być koniecznie schłodzone przed podaniem do stołu (odpowiednia dla niego temperatura to bowiem 8-12°C). Często bywa serwowane jako aperitif przed właściwym posiłkiem. Najlepiej smakuje w towarzystwie białych mięs i delikatnych w smaku serwów. W wydaniu wytrawnym może być natomiast podawane do ryb, owoców morza i makaronów. Delikatne wina białe dobrze komponują się także z kurczakiem.
Wino różowe to w rzeczywistości wino czerwone, gdzie skórki, oddające koloryzujący pigment, miały krótki kontakt z fermentującym moszczem – zazwyczaj od 3 do 24 h. Im dłużej, tym ciemniejszy róż. Nie są do wina leżakujące w beczkach ani dojrzewające w butelkach. Są przeznaczone do szybkiej konsumpcji – w ciągi 1-2 lat od winobrania. Przez to mają owocowość i świeżość win białych, połączone w większym lub mniejszym stopniu z ciałem win czerwonych, jednak praktycznie bez cierpkości pochodzącej z tanin, często spotykanych w winach czerwonych.
Często wina różowe są półwytrawne lub nawet wytrawne – lecz są przy tym lekkie oraz orzeźwiające i nie nadają się jako wino deserowe, inne niż do deserów ze świeżych owoców, w tym babeczek kruchych, alternatywnie do sorbetów. Najlepiej wina różowe łączą się z sałatkami ze świeżych warzyw z łagodnym sosem winegret, sałatką grecka z fetą, oliwkami – ogólnie antipasto, w tym świeże warzywa jako dip do past z humusu, itp. Także wspaniale pasują do wszelkich dań z owocami morza, ryb i warzyw grillowanych, dań wegetariańskich oraz różnych wariacji kurczaka. Pasują również do deski młodych serów, szczególnie świeżego koziego, brie, camembert oraz serów śmietankowych połączonych z ziołami lub warzywami.