Saturday, April 20, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Fitness dla ciała i lepszego samopoczucia

Fitness dla ciała i lepszego samopoczucia

CrossFit, TBC, a może pilates

Fitness dla ciała i lepszego samopoczucia / fot. fotolia

Pierwszy dzień wiosny. Słońce za oknem. Ptaki śpiewają. Ludzie wyglądają na szczęśliwszych. A może to odpowiednia pora, aby pomyśleć o swoim ciele, zacząć uprawiać sport i pozwolić, by nasz organizm wytwarzał jeszcze więcej endorfin? Jak spośród bogatej oferty fitness klubów wybrać zajęcia, które spełnią nasze oczekiwania i nie zniechęcą nas do aktywności fizycznej po pierwszej wizycie? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

Fitness podbija dzisiaj serca coraz większej rzeszy ludzi, a wizyty w klubach to dla wielu sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie sportowych entuzjastów. Nie wszyscy wiedzą, że powstanie tej formy aktywności należy łączyć z opracowaniem przez Kannetha Coopera w latach 70 XX wieku programu kondycyjnego dla amerykańskich kosmonautów, na zlecenie NASA.

Fitness dla ciała i lepszego samopoczucia / fot. fotolia

Fitness dla ciała i lepszego samopoczucia / fot. fotolia

Pierwszą propagatorką tej formy ćwiczeń była jednak Jane Fonda, która po złamaniu nogi podczas kręcenia filmu „Chiński syndrom”, miała jedynie dwa miesiące na rehabilitację i powrót na plan zdjęciowy. Szybko przekonała się, że gimnastyka prowadzona w rytm muzyki może zdziałać cuda.

Treningi oferowane przez kluby najogólniej można podzielić na zajęcia wytrzymałościowe, rozciągające, kształtująco-wzmacniające oraz taneczne. W wielu klubach możemy spotkać się również z poziomami trudności oferowanych zajęć. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z jakąś formą aktywności, radzimy skorzystać z oferty dla początkujących.

CrossFit- pierwszy mierzalny fitness

Bardzo modną formą aktywności stał się w ostatnich czasach, jeszcze nie wszystkim znany, CrossFit. To zestaw ćwiczeń wytrzymałościowo- siłowych, które mają za zadanie zwiększyć naszą sprawność w dziesięciu obszarach fizycznych jakimi są: wydolność krążeniowo-oddechowa, wytrzymałość, siła, gibkość, moc, szybkość, zwinność, równowaga, koordynacja i dokładność. CrossFit to obecnie najszybciej rozwijający się sport na świecie. Zajęcia prowadzone są tylko na licencjonowanych siłowniach, w specjalnych crossfittowych boksach. To zestaw różnorodnych ćwiczeń wykonywanych przeważnie na wysokiej intensywności. Najistotniejszy jest jednak fakt, że są to ruchy, które występują w codziennym życiu, takie jak podbieganie do autobusu, podnoszenie dziecka, czy sięganie po bagaż. Na zajęciach zamiast zakupów mamy sztangę, a bieganie na autobus zastępuje nam przebieżka wokół sali. CrossFit wyróżnia również to, że na zajęciach tworzy się niepowtarzalna społeczność, która wzajemnie uczy się i motywuje do działania– tłumaczy Grzegorz Piekarczyk, trener CrossFit z krakowskiego Centrum Treningowego 72D. To niezwykle skuteczny trening specjalistyczny stworzony z myślą o ludziach, którym znudziła się monotonia typowej siłowni. Piekarczyk dodaje, że podczas zajęć na specjalnie przygotowanych tablicach zapisywane są wyniki poszczególnych osób, dzięki czemu możemy śledzić treningowe postępy. To pierwsza mierzalna forma fitnessu. Uczestnicy wiedzą, że każdy ma swój własny poziom sprawności dlatego mobilizują się wzajemnie w osiąganiu indywidualnych celów. Wiele osób pokochało CrossFit już po pierwszych zajęciach.

TBC- na dobry początek

Jeżeli chcemy równomiernie popracować nad wszystkimi partiami ciała trening TBC, czyli Total Body Conditioning, jest dla nas po prostu stworzony. To ogólnorozwojowe i kompleksowe ćwiczenia, które skupiają się na mięśniach wszystkich partii ciała od ramion poprzez linię biustu, brzuch i uda aż po pośladki. Ćwiczenia odbywają się przy rytmicznej muzyce dyskotekowej z użyciem różnych akcesoriów, takich jak ciężarki, gumy, stepy, czasem piłki i sztangi. Wielokrotne powtarzanie ćwiczeń zapewnia efektywność treningu. Zajęcia zawierają dwie grupy ćwiczeń: siłowe, które pozwalają wyrzeźbić mięśnie oraz aerobowe, które zapewniają spalanie tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia, nie tylko zwiększają wydolność fizyczną i przyspieszają spalanie tłuszczu, ale także pomagają walczyć z rozstępami i cellulitem.

Pilates dla ciała i umysłu

Dla osób preferujących nieco łagodniejsze formy aktywności proponujemy Pilates. To doskonały sposób na wypracowanie prawidłowej postawy ciała, zdrowego poruszania się z zachowaniem bezpieczeństwa kręgosłupa. Spokojny system ćwiczeń pozwoli nam lepiej poznać własne ciało i w kontrolowany sposób wzmocnić mięśnie głębokie odpowiedzialne za równowagę i stabilizację. Ćwiczenia Pilates skutecznie rozciągają i wydłużają wszystkie mięśnie, dzięki czemu nasze ciało wygląda smuklej i atrakcyjniej. To trening całego ciała inspirowany jogą, baletem oraz ćwiczeniami siłowymi. Pilates pokochały miliony kobiet na całym świecie, na czele z gwiazdami, takimi jak Madonna, ponieważ najlepsze ćwiczenia to takie, które rzeźbią ciało oraz trenują umysł.

A może rower?

Indoor Cycling to forma grupowych zajęć, która cieszy się ogromnym powodzeniem w klubach fitness. Dynamiczna jazda na rowerze spinningowym, przy motywującej muzyce pod kierunkiem instruktora może dać nam wiele satysfakcji, ale także lepsze zdrowie i zadowolenie z własnej sylwetki. Podobnie jak na zajęciach fitness, przy ćwiczeniach Indoor Cycling do zaplanowanej trasy dobierana jest odpowiednia muzyka, która dyktuje tempo i motywuje do jazdy. Na rowerze stacjonarnym może jeździć każdy, bez względu na wiek czy płeć. Ta forma treningu nie obciąża stawów i jest odpowiednia również dla osób otyłych, a także mających problemy z kręgosłupem. Regularne uczestnictwo w zajęciach przynosi znakomite efekty w spalaniu tkanki tłuszczowej oraz pomaga ujędrnić uda i pośladki. Jednocześnie to świetna zabawa i uwalnianie endorfin- hormonu szczęścia.

Pamiętajmy, aby ćwiczenia fizyczne nie były przykrym obowiązkiem w drodze do osiągnięcia lepszej sylwetki. Wierzę, że prędzej czy później, każda z nas odnajdzie swoją ulubioną formę aktywności fizycznej, która będzie sprawiała radość i dawała poczucie satysfakcji. Gdy tak się stanie, szczupłe i piękne ciało, będzie efektem ubocznym dobrze spędzonego czasu.

Ewelina Gorzelak

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ