
Twoje finanse/ fot. materiały prasowe
Po świątecznym odpoczynku i noworocznej zabawie nadchodzi dobra okazja do tego, aby podsumować poprzedni rok, przeanalizować domowy budżet i zaplanować przynajmniej niektóre wydatki na kolejne miesiące. Warto podejść z optymizmem do oszczędzania w 2020 roku i postawić sobie realne cele noworoczne związane z finansami. Tylko jak to zrobić?
Wielu psychoterapeutów oraz osób zajmujących się rozwojem osobistym i psychologią sukcesu (np. Brian Tracy) zaleca, aby cele, które chcemy osiągnąć, spisać: czy to na kartce, w Excelu, w notatce w telefonie, czy w odpowiedniej aplikacji. Dzięki temu łatwiej jest śledzić postępy i na bieżąco weryfikować swoje działania. W przypadku finansowych postanowień taki sposób może pomóc w kontroli wydatków oraz dokładnie pokazać nam, z których produktów warto zrezygnować, żeby zaoszczędzić pieniądze.
Spisanie celów wciąż nie gwarantuje jednak tego, że dotrzymamy swoich postanowień. Jak zatem skutecznie odkładać pieniądze i zarządzać swoimi finansami? Gdzie szukać oszczędności? Na co uważać? Oto 5 obszarów, którym warto dokładniej się przyjrzeć. Gdy to zrobisz, realizacja postanowionych celów powinna być prostsza.
Konkretny cel oszczędzania
Określenie celów może ci pomóc w oszczędzaniu, ale tylko wtedy, gdy będą one konkretne, tzn. będziesz wiedzieć, na co oszczędzasz i ile będzie to kosztować. Może to być np. spłata zadłużenia na karcie kredytowej albo kupno nowego samochodu (najlepiej wybranego już wcześniej modelu). Staraj się być tak dokładny, jak tylko to możliwe. Nie szacuj potencjalnego wydatku intuicyjnie, ale sprawdź od razu realną kwotę, jaką musisz zaoszczędzić, aby spełnić swoje marzenie. Dzięki temu regularne, konsekwentne odkładanie funduszy powinno być łatwiejsze – zawsze będziesz mieć w pamięci wymarzony model samochodu, wymarzone wakacje czy odkładany od lat remont kuchni.
Plan oszczędzania i kontrolowanie wydatków
Dobrze jest rozpisać plan oszczędzania tak szczegółowo, jak tylko pozwala ci na to obecna sytuacja. Możesz ustalić, jaka kwotę chcesz systematycznie odkładać, którego dnia w miesiącu będziesz to robić, ile dokładnie czasu potrzebujesz, aby osiągnąć swój cel. Oszacuj konkretną datę, np. początek lipca, i na bieżąco kontroluj, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Banki często dają swoim klientom do dyspozycji comiesięczne raporty z lokat czy celów – to również dobra motywacja do dalszego oszczędzania.
Spróbuj na spokojnie przeanalizować, na co i ile zwykle wydajesz pieniędzy. Dobrym pomysłem jest zapisywanie tych wydatków – wystarczy zwykł notes, aplikacja mobilna czy arkusz w Excelu.
Efekt latte
Efekt latte polega na oszczędzaniu na drobiazgach. Możesz np. w wybranych dniach zrezygnować z kupowanej (dotychczas regularnie) kawy w drodze do pracy w pobliskiej kawiarni lub z zakupu kanapki na stacji benzynowej. Oszczędzanie na małych wydatkach w skali całego roku przyniesie ci wcale niemałą sumę – oczywiście pod warunkiem, że będziesz systematyczne odkładać zaoszczędzone pieniądze. Więcej o efekcie latte przeczytasz na blogu mFinanse.
Konto oszczędnościowe
Aby nie tylko lepiej kontrolować wydatki, ale i zyskać na oszczędzaniu, warto założyć w banku konto oszczędnościowe, dzięki któremu można konsekwentnie odkładać konkretną sumę. To wygodniejszy i bezpieczniejszy sposób od odkładania pieniędzy w zaciszu domowym. Konto oszczędnościowe pozwala ci w dodatku na skorzystanie z różnych lokat, oprocentowania czy usługi z automatycznym odkładaniem środków finansowych. Przykładowo w mBank znajdziesz „Moje cele”, dzięki którym uzbierasz oszczędności na wakacje, wymarzony remont czy kosztowniejsze przyjemności.
Jeżeli nie wiesz, jaki rachunek osobisty wybrać, możesz skorzystać z usług ekspertów finansowych, którzy odpowiedzą na twoje pytania i przedstawią ci pełną ofertę kont oszczędnościowych.
Fundusz awaryjny
Skuteczne oszczędzanie często utrudniają niespodziewane wydatki, np. awaria samochodu. Postawieni w takiej sytuacji nieraz sięgamy po środki z konta oszczędnościowego. Wówczas cel, na który chcieliśmy przeznaczyć te pieniądze, znowu się oddala.
Właśnie dlatego warto mieć nie tylko konto oszczędnościowe, ale i fundusz awaryjny. To poduszka finansowa, czyli finansowa górka przeznaczona na nieprzewidziane wydatki, gdy np. pilnie potrzebujesz zrobić remont czy musisz zakupić narzędzia potrzebne do pracy.
Fundusz awaryjny jest kwotą niezbędną do opłacenia wszystkich Twoich finansowych zobowiązań w okresie trzech miesięcy, chociaż specjaliści radzą, aby kwota ta sięgała nawet równowartości Twoich półrocznych wszystkich wydatków w gospodarstwie domowym. Fundusz awaryjny dobrze jest wpłacać na oddzielne konto oszczędnościowe lub skorzystać z lokaty.
Właściwie sprecyzowane cele finansowe na 2020 rok mogą być pierwszym krokiem do realizacji marzeń i planów, także tych długoletnich. Dzięki systematyczności i konsekwencji niemal każdy może mieć pod kontrolą swój budżet i odpowiednio zarządzać wydatkami, bez względu na to, czy dopiero zaczyna odkładać pieniądze, czy robi to już od lat. Życzymy wytrwałości w oszczędzaniu oraz osiągnięcia wszystkich celów noworocznych – nie tylko tych finansowych.
Materiał został opracowany na podstawie informacji umieszczonych na stronie mFinanse: https://mfinanse.pl/. Jeżeli chcesz przeczytać o innych sposobach na oszczędzanie, możesz zajrzeć do artykułu na blogu mFinanse.