Finanse dla początkujących – czyli jak rozmawiać z młodzieżą o finansach
Od kiedy młodzi mogą mieć swoje konta w banku, jak nauczyć się oszczędzać i kiedy w ogóle jest dobry czas, by zacząć myśleć o finansach.

Młodzi powinni uczyć się oszczędzania jak najwcześniej / fot. Fotolia
Każdy z nas jest inny. Jeden ma umysł matematyczny, inny humanistyczny, a jeszcze inny czysto techniczny. Ja mam umysł matematyczny, a talent pisarski był schowany przez dłuższy czas. Od najmłodszych lat lubiłam cyferki i wystąpienia publiczne. Te dwie rzeczy dają mi możliwość rozmawiania z młodzieżą o finansach
Co jeszcze daje mi płynność w poruszaniu się w temacie finansów dla początkujących? Jestem jednym z pierwszych wolontariuszy w Małopolsce Projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL, który stanowi przykład społecznie odpowiedzialnego współdziałania na rzecz podniesienia poziomu wiedzy finansowej młodego pokolenia Polaków. Opiera się on na zaangażowaniu pracowników banków w roli trenerów wolontariuszy. Do projektu są zaproszone także firmy i instytucje spoza sektora bankowego. W 2014 roku BAKCYL został laureatem Konkursu Liderów Świata Bankowości w kategorii społecznej odpowiedzialności biznesu. Jak rozmawiać z młodzieżą o finansach? Jakie tematy z nimi poruszać? O co najczęściej pytają młodzi ludzie? Na te inne pytania odpowiem w niniejszym artykule.
Jak rozmawiać z młodzieżą o finansach?
Jest wiele możliwości rozmawiania z młodzieżą na temat finansów. Możemy to zrobić w domu. Możemy to również zrobić w szkole. Projektów edukacji finansowej w Polsce jest kilka. W maju 2015 roku przystąpiłam do Projektu BAKCYL i jako jedna z pierwszych zostałam trenerem wolontariuszem w Małopolsce. Dzięki doświadczeniu w bankowości oraz przygotowaniu pedagogicznemu udział w Projekcie sprawia mi wiele radości.
Jakie tematy z nimi poruszać?
W ramach Projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL realizujemy lekcje w szkołach na różne tematy:
- „Twoje pieniądze”
- „Od oszczędzania do inwestowania”
- „Zasady bezpiecznego pożyczania”
- „Pożyczaj z głową”
- „Mądre inwestowanie”
- „Finanse na całe życie”
- „Zaufanie w biznesie?”
Projekt skierowany jest do młodzieży klas programowo najstarszych szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. Lekcje realizowane są najczęściej w ramach przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie” i wpisują się w podstawę programową. Na pierwszych zajęciach młodzież dowiaduje się czym jest pieniądz, poznaje historię pieniądza oraz uczy się planować swoje wydatki. Na kolejnych spotkaniach rozmawiamy o różnicach pomiędzy oszczędzaniem a inwestowaniem, jak mądrze zainwestować odłożone pieniądze oraz jak uniknąć oszustw finansowych. Młodzież dowiaduje się również jak bezpiecznie pożyczać pieniądze, gdzie najlepiej wziąć kredyt i na co go przeznaczyć oraz czym się różni kredyt od pożyczki. Budujemy w młodym pokoleniu Polaków nawyk mądrego gospodarowania swoim budżetem. Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, jakie posiadamy pracując od wielu lat w instytucjach finansowych. Opieramy się na własnych przykładach z życia wziętych, przez co jesteśmy wiarygodni a młodzież chętniej słucha i przyswaja wiedzę.
O co najczęściej pytają młodzi ludzie?
Młodzież chętnie uczestniczy w zajęciach. Bierze czynny udział w lekcjach, zadając ciekawe pytania. Oto kilka przykładów:
„Od kiedy mogę posiadać konto bankowe?”
„Jaką szkołę muszę skończyć, że pracować tak jak Pani?”
„Jaki to jest „dobry kredyt”?”
Na wszystkie pytania staram się odpowiadać od razu. Jeśli są takie, na które w danym momencie nie mam wiedzy wracam do młodzieży z odpowiedzią na kolejnej lekcji. Współpraca ze szkołami przebiega świetnie. Zarówno dyrekcja szkół oraz grono pedagogiczne z przyjemnością nas przyjmują i potwierdzają, że lekcje prowadzone w takiej formie są bardzo wartościowe. Warto rozmawiać od najmłodszych lat o finansach.

Elżbieta Jachymczak / fot. Barbara Bogacka
Więcej informacji na stronie http://bakcyl.wib.org.pl/ oraz www.elzbietajachymczak.com
Adrian 23 marca, 2019
Jeszcze ważniejsza rzeczą jest uczenie dzieci od najmłodszych lat jak mają oszczędzać pieniądze, na przykład ucząc ich odkładać podarowane pieniądze do skarbonki
best online poster printing 9 stycznia, 2020
… [Trackback]
[…] Find More Information here on that Topic: miastokobiet.pl/finanse-dla-poczatkujacych-czyli-jak-rozmawiac-z-mlodzieza-o-finansach/ […]