Sunday, January 19, 2025
Home / Kultura  / Finał projektu „Kino Wolność” w Krakowie!

Finał projektu „Kino Wolność” w Krakowie!

Już 29 stycznia w Muzeum PRL-u w Krakowie odbędzie się uroczyste zamknięcie projektu "Kino Wolność", w którym swój udział potwierdził ambasador projektu - Andrzej Wajda.

Projekt Kino Wolność

„Kino Wolność” to projekt społeczny, w ramach którego ponad 500 tysięcy osób wzięło udział w około 200 wydarzeniach zorganizowanych w ponad 60 miejscach w Polsce i na świecie – m.in. na Ukrainie, w Niemczech, Francji, USA i Indiach. Przez 6 miesięcy „Kino Wolność” zapraszało na projekcje filmowe, spotkania z artystami, liderami przemian demokratycznych 89’ roku, prelekcje i dyskusje. Teraz przyszedł czas na jego zwieńczenie. Na finał zapraszamy do Krakowa! Już 29 stycznia w Muzeum PRL-u w Krakowie odbędzie się jego uroczyste zamknięcie, w którym swój udział potwierdził ambasador projektu – Andrzej Wajda.

Tytuł projektu „Kino Wolność” nawiązuje do filmu Wojciecha Marczewskiego „Ucieczka z Kina Wolność”. Prezentowane filmy stają się pretekstem do zadania pytań o wolność, zarówno w odniesieniu do wypowiedzi artystycznej, jak i wymiaru społecznego. „Kino Wolność” służy rozbudzaniu świadomości narodowej, poczucia jedności i wspólnoty wolnego, demokratycznego społeczeństwa w kontekście 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Projekt „Kino Wolność” jest realizowany pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 25-lecie Wolności.

Szczegółowy program finału projektu „Kino Wolność” w Krakowie:

godz. 16.00 Pokaz specjalny dla szkół  pt. Lekcja Historii – zobacz przełom, scenariusz i reżyseria: Piotr Waldemar Zajączkowski.

godz. 17.30 Pokaz specjalny filmu dokumentalnego pt. Adam Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego, w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz – pokaz przedpremierowy z udziałem twórców.

godz. 19:00 Spotkanie i debata z udziałem m.in.: Andrzeja Wajdy, Marii Zmarz-Koczanowicz, Joanny Rożen-Wojciechowskiej. Gospodarzem będzie Adam Szostkiewicz.

godz. 20.00 Pokaz specjalny filmu Człowiek z żelaza w reżyserii Andrzeja Wajdy – pokaz filmu po rekonstrukcji cyfrowej z udziałem samego mistrza.

W finale międzynarodowego projektu, na który zapraszamy do Krakowa, wezmą udział organizatorzy, partnerzy oraz goście specjalni. Szczegóły wkrótce.

UWAGA: Na wszystkie wydarzenia w ramach projektu wstęp jest za okazaniem bezpłatnej wejściówki, które będzie można odbierać od najbliższej soboty (24 stycznia) w dwóch punktach informacji miejskiej InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) od godziny 9.00. Bezpłatne wejściówki będzie można również odebrać w Klubie Kombinator (os. Szkolne 25, budynek Teatru Łaźnia Nowa) w godzinach od 15:00 do 21:00. Każda osoba będzie mogła odebrać maksymalnie osiem wejściówek, po dwie na każde z wydarzeń w ramach finału projektuKino Wolność.

Zapraszamy do Muzeum PRL-u (w organizacji, os. Centrum E1, dawne kino Światowid)!

Organizatorami projektu Kino Wolność są Fundacja Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Telewizja Kino Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Krakow Film Commission.

Projekt jest realizowany w ścisłej współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych, Studiem Filmowym ZEBRA, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studiem Filmowym TOR. Został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014.

Opis filmu „Lekcja Historii” – powstanie Solidarności, wybory 4 czerwca 1989 r. – tym, którzy pamiętają te wydarzenia, wydają się one niezbyt odległe, ale nawet dla maturzystów, nie mówiąc już o młodszych uczniach, to zamierzchła historia. Jak można interesująco ją opowiedzieć?Lekcja historii to próba odpowiedzi na to pytanie. W filmie pojawiają się unikalne fragmenty kronik filmowych i dziennikarskich relacji, w 45-minutowej pigułce pokazujące kluczowe momenty, które doprowadziły do przełomu. Komentują je nie tylko centralne postaci tego dramatu – Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki, ale też prof. Antoni Dudek, historyk z zacięciem publicystycznym.

Lekcja historii to jednak więcej niż tylko chronologiczne zestawienie najważniejszych wydarzeń. Czym właściwie jest wolność, o którą tak walczono? I co z nią zrobiliśmy, kiedy już ją odzyskaliśmy? Nad tymi kwestiami w filmie zastanawiają się najwięksi twórcy polskiego kina: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Maciej Drygas czy Janusz Zaorski, oraz gwiazdy ważnych filmów, które utorowały drogę do wolności: Bogusław Linda, Joanna Szczepkowska, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz.
Lekcję historii wyprodukowały Cyfrowe Repozytorium Filmowe i Fundacja Kino Polska przy współpracy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Telewizji Kino Polska, Studia Filmowego TOR, Studia Filmowego ZEBRA i Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

(mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ