Thursday, January 16, 2025
Home / Kultura  / Filmy i seriale o lesbijkach – najlepsza 10

Filmy i seriale o lesbijkach – najlepsza 10

 Nie wiesz, jakie filmy i seriale o lesbijkach warto obejrzeć? Podpowiadamy!

filmy i seriale o lesbijkach

Kadr z filmu ”Nina” (2018), reż. Olga Chajdas. Na zdjęciu: Julia Kijowska (Nina) i Eliza Rycembel (Magda) / fot. materiały prasowe / Film It / Robert Pałka

Reprezentacja LGBTQ+ na ekranie z roku na rok jest coraz silniejsza. Jednak wcale nie tak łatwo o produkcje, które pokazują miłość kobiety do kobiety. Seriale i filmy o lesbijkach poza środowiskiem queer nie zdobywają na ogół aż takiego rozgłosu i popularności jak filmy o gejach. Przez to nie trudno odnieść wrażenie, że tych drugich produkuje się więcej. A co z miłością lesbijską? Jej na małym i dużym ekranie pojawia się mniej. Przedstawiamy zatem filmy i seriale o lesbijkach dostępne na Netflix i HBO Max, które wypełniają tę lukę, a jednocześnie zachwycają nietuzinkowymi bohaterkami i scenariuszem

 

 

Jeszcze do niedawna istniało duże prawdopodobieństwo, że po wpisaniu do wyszukiwarki takich haseł jak filmy lgbt les,  filmy lesbijskie, filmy z lesbijkami czy nawet samo lesbijka, algorytm Google w odpowiedzi jako pierwsze wyniki pokaże… firmy porno skierowane do heteroseksualnych mężczyzn. W 2020 roku wreszcie się to zmieniło, jak pisze Paweł Korzeniowski w NOIZZ. Wszystko dzięki niezwykle owocnej i viralowej kampanii na Twitterze (pod hasztagiem #SEOlesbienne), która miała na celu zwrócenie uwagi na widoczność lesbijek w sieci.

 

Pokrywa się to zresztą z ogólnym zjawiskiem – lesbijki w (pop)kulturze i przestrzeni publicznej są niewidoczne, słabo reprezentowane. Utarło się już pewne przeświadczenie i zbiorowe wyobrażenie – opozycją do heteroseksualnej orientacji stał się homoseksualny mężczyzna. To na niego spada pogarda, w niego wymierzone są homofobiczne obelgi czy żarty.

 

Można odnieść wrażenie, że lesbijkom więcej uchodzi, patrzy się na nie bardziej pobłażliwym okiem albo… w ogóle się ich nie dostrzega.

 

(…) Lesbijki [przyp. red.] najczęściej pojawiają się w zestawieniu „geje i…”. I nie jest to tylko ich problem – niech się bardziej postarają! To problem całej naszej kultury, która nie jest ani dla wszystkich, ani o wszystkich. Trudno nie dostrzec tu związku z bardziej ogólnym problemem, czyli wciąż zbyt małym udziałem kobiet w życiu publicznym i sposobami przedstawiania ich w kulturze. Lesbijki mają pod górkę podwójnie

– pisze o reprezentacji lesbijek w kulturze Kinga Dunin w artykule dla Krytyki Politycznej o wymownym tytule „Czy je zobaczą?

 

I choć to słowa z 2018 roku to jednak wciąż aktualne. O męskiej miłości (homoseksualnej) mówi się więcej. Tytułów produkcji z gejami większość z nas wymieni kilka bez dłuższego zastanowienia. „Tajemnica Brokeback Mountain”, „Filadelfia”, „Tamte dni, tamte noce” czy głośne ostatnio „Red, White & Royal Blue”. A serial czy film o lesbijkach, w którym to kobieca miłość gra pierwsze skrzypce? O to już trudniej.

 

Dlatego prezentujemy lesbijskie filmy i seriale dostępne w polskich serwisach streamingowych. I wszystko wieńczymy rankingiem TOP10 – to filmy z lesbijkami, które przebiły się do mainstreamu i przez chwilę było o nich głośno. Nie bez powodu.

 

Koniecznie przeczytaj: Polski Stonewall?

 

Seriale o lesbijkach – co warto zobaczyć?

Jakie seriale o lesbijkach cieszą się popularnością wśród widzów i uznaniem krytyków? W niektórych wokół wątku lesbijskiego wszystko się kręci, w innych jest on na drugim planie. Czasem twórcy puszczają oczko do widzów i pozostawiają pewne rzeczy niedopowiedziane. Który serial o lesbijkach to absolutny must-watch? Podpowiadamy!

 

„Słowo na L: Generacja Q” (2019-2023)

Prawdziwy klasyk. Kultowy i niezwykle popularny swego czasu (2004-2009) lesbijski serial – „Słowo na L”. Jeden z pierwszych w telewizji, w którym bohaterki były nieheteroseksualne. Często określany mianem lesbijskiego „Seksu w wielkim mieście”. Skupiał się na codziennym życiu kilku kobiet z Los Angeles, ich zawodowych oraz miłosnych perypetiach. Łamał konwenanse, szokował i wzbudzał emocje. Po dziesięciu latach doczekał się kontynuacji.

 

„Euforia” (2019-)

Siedemnastoletnia uzależniona od narkotyków Rue Bennett (Zendaya) krótko po wyjściu z odwyku poznaje Jules Vaughn (Hunter Schafer), transpłciową dziewczynę. Serial skupia się na ich relacji i grupie licealistów, którzy wchodząc w dorosłość, szukają swojej drogi. Podczas prób odnalezienia swojej tożsamości narażeni są na liczne pokusy. Ich nastoletni świat, zdominowany przez media społecznościowe, jest naznaczony traumami. Serial obsypany nagrodami Emmy, a odtwórczyni głównej roli dostała za nią Złotego Globa.

 

„Gentleman Jack” (2019-)

serial o lesbijkach hbo

 

Brytyjski serial o lesbijkach. Główna bohaterka nacieszywszy się egzotycznymi podróżami, powraca do swej posiadłości w hrabstwie West Yorkshire. Zamierza przywrócić mu dawną świetność. W tym celu musi jednak… stanąć przed ołtarzem. Jednak nie w głowie jej zamążpójście, jako charyzmatyczna, uparta i przekorna XIX-wieczna gentlemanka postanawia wziąć ślub z kobietą. Koniecznie bogatą. Serial oparty jest na prawdziwych wydarzeniach i stanowi kronikę życia Anne Lister.

 

„Obsesja Eve” (2018-2022)

Brytyjska adaptacja serii opowiadań Villanelle autorstwa Luke’a Jenningsa. Eve ma dość swojej biurowej pracy jako agentka MI5. W głębi duszy wciąż marzy o karierze w szpiegostwie. Nadchodzi dzień, w którym jej marzenia mogą się urzeczywistnić. Ma za zadanie wyśledzić Villanelle, psychopatyczną zabójczynię, która niczego się nie lęka, a dzięki swojej niechlubnej profesji opływa w luksusie. Eve musi ją schwytać, zanim znowu zaatakuje.

 

„Wynonna Earp” (2016-2021)

Amerykańsko-kanadyjska adaptacja komiksów o tym samym tytule. Główna bohaterka Wynonna Earp, wnuczka legendarnego Wyatta Earpa, po latach decyduje się na powrót do rodzinnej miejscowości. Postanawia przejąć spuściznę dziadka. Zostaje łowczynią demonów. W walce z siłami zła towarzyszą jej młodsza siostra Waverly, agent Dollis i przyjaciel Doc. Łącząc siły, robią wszystko, co w ich mocy, by nadprzyrodzone istoty nie przejęły władzy nad światem.

 

Filmy o lesbijkach – Netflix

film lesbijski netflix

Chcesz zobaczyć film o lesbijkach? Netflix zdecydowanie wiedzie prym w tego typu produkcjach / Kadr z filmu „Anne+” / fot. materiały prasowe Netflixa

 

Obecnie wiele serwisów streamingowych ma w swojej ofercie filmy homoseksualne – Netflix, HBO Max, Disney+ czy Prime Video to te najpopularniejsze. Jednak to platforma na N kojarzy się najbardziej z produkcjami spod znaku LGBTQ+. Filmów poruszających kwestie miłości gejowskiej jest tam całkiem sporo, ale znajdą się też filmy o lesbijkach. Netflix udostępnia pozycje z różnych gatunków: od filmów dla młodzieży, coming of age, po romanse i melodramaty. Jakie lesbijskie filmy na Netflix obejrzysz w domowym zaciszu?

 

„Bal” (2020)

Cztery nieco podupadłe gwiazdy Broadwayu wyruszają do Indiany na wieść o skomplikowanej sytuacji Emmy. Nastolatka nie może zabrać na bal maturalny swojej dziewczyny, taki zakaz otrzymała od przewodniczącej szkoły. Chcąc okazać wsparcie Emmie, a przy okazji podreperować wizerunek i przypomnieć o sobie widzom, wyruszają w trasę. W roli głównej m.in. Meryl Streep.

 

„Anne+”

Holenderski dramat o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Dwudziestoletnia lesbijka Anne za niedługo ma przeprowadzić się do Montrealu, gdzie czeka na nią dziewczyna. Obie wyrażają zgodę na otwarcie związku pod nieobecność tej drugiej. Anne poznaje bliżej społeczność queerową z Amsterdamu, a w międzyczasie mierzy się z presją i odrzuceniem w związku ze swoim literackim debiutem.

 

„Ride or die” (2021)

folm o lesbijkach netlflix

 

Film o lesbijkach z Japonii. W czasach licealnych Rei podkochiwała się w Nanae. Po dziesięciu latach ich drogi ponownie się łączą. Nanae marzy o ucieczce od męża sadysty. Próbuje nakłonić Rei, by go dla niej zabiła. Podczas wspólnej ucieczki zaczyna rodzić się między nimi uczucie.

 

„Elisa & Marcela” (2019)

Elisa i Marcela pracują w tej samej szkole. Szybko zostają bliskimi przyjaciółkami, z czasem przyjaźń przeradza się w romans, który muszą ukrywać. Po latach rozłąki ich drogi ponownie się łączą. Elisa decyduje się udawać mężczyznę, by móc poślubić Marcelę.

 

„Perfekcja” (2019)

Thriller psychologiczny o skomplikowanej i mrocznej relacji dwóch wiolonczelistek. Charlotte boryka się z wieloma problemami, które odbijają się na jej zdrowiu psychicznym. Po latach spotyka odnoszącą sukcesy w branży artystycznej koleżankę ze szkoły. Ich spotkanie daje początek relacji pełnej pożądania i namiętności. Ale czy tylko?

 

Inne filmy o lesbijkach na Netflixie:

 

    • „Więcej niż myślisz”
    • „O wszystko zadbam”
    • „Sekretna miłość”
    • „Duck butter”
    • „Moja babcia jest lesbijką”

 

Koniecznie zobacz: 

TOP 9: Koreańskie seriale na Netflix, które obejrzysz ze swoim facetem

 

Seriale o lesbijkach – Netflix

 

Jeśli chcesz obejrzeć lesbijski serial, Netflix ma ich w polskiej ofercie całkiem sporo. Większość z nich jednak nie skupia się na relacjach między kobietami jako głównym wątku. Lesbijki często są w tle.

 

Serial o lesbijkach – Netflix

 

„Orange is the new black” (2013-2019)

Amerykański serial o lesbijkach (i nie tylko), komediodramat, zrealizowany na podstawie wspomnień Piper Kerman. Główna bohaterka wiedzie beztroskie, wygodne i bogate życie na Brooklynie u boku narzeczonego Larry’ego. Do momentu, gdy dopadają ją widma przeszłości. Odtąd skazana będzie na więzienną celę i pomarańczowy uniform. Przyjdzie jej mierzyć się z grupą ekscentrycznych i wrogo nastawionych współwięźniarek. Czterokrotny zdobywca Emmy, pięciokrotnie nominowany do Złotych Globów.

 

 

 

„Uwięzione / Vis a vis” (2015-2019)

Hiszpańska odpowiedź na „Orange is the new black” (który zdaniem wielu bije na głowę). Macarena Ferreiro za sprawą swojego partnera (i jednocześnie szefa) zostaje oskarżona o przestępstwa podatkowe. Trafia do Cruz del Sur, więzienia o zaostrzonym rygorze na przedmieściach Madrytu. Z chwilą, gdy przekracza jego bramy, musi stawić czoła obcej i nieznanej rzeczywistości – nauczyć się nowych reguł i spróbować… przetrwać.. W jedną z bohaterek wciela się Alba Flores, gwiazda innego hiszpańskiego hitu, „Domu z papieru” (grała Nairobi).

 

„Sense8” (2015)

Osiem osób w tym samym wieku, rozrzuconych po całej kuli ziemskiej, zostało obdarzonych nadprzyrodzonymi zdolnościami. Mogą kontaktować się ze sobą telepatycznie, a gdy grozi im niebezpieczeństwo, czerpać z siły i zdolności kogoś z pozostałych. Wkrótce połączy ich nie tylko więź, ale i przyjaźń. Jedna z postaci to Nomi, transpłciowa lesbijka, która zakochuje się w Amanicie.

 

„Orphan Black” (2015)

serial o lesbijkach netflix

 

Sarah jest obecna przy samobójstwie kobiety łudząco podobnej do niej samej. Postanawia przejąć jej tożsamość. Odtąd musi wcielić się w rolę detektyw policyjnej. Wkrótce dowiaduje się, że jest jednym z klonów, a jej życiu zagraża niebezpieczeństwo. Przybrany brat Felix i dwa inne klony Alison i Cosima (we wszystkie kobiety wciela się Tatiana Maslany) pomagają jej odkryć prawdę i tych, którzy stoją za naukowym eksperymentem. Cosima Niehaus jest związana z Delphine Cormier, koleżanką po fachu.

 

„Feel good” (2020-)

Brytyjska komedia romantyczna z wątkami autobiograficznymi. Główna bohaterka to stand-uperka, Mae Martin, wyoutowana lesbijka, była narkomanka, próbująca wytrwać w trzeźwości. Zakochuje się w heteroseksualnej George, która nieoczekiwanie odwzajemnia jej uczucia. Ich związek będzie burzliwy, pełen nieporozumień i kłótni, które można zrzucić na karb różnic w ich charakterach i odmiennych doświadczeniach życiowych.

 

Inne seriale o lesbijkach – Netflix:

    • „Nevertheless”
    • „Glee”
    • „Nawiedzony dwór w Bly”
    • „Elite”
    • „Supergirl”
    • „Trinkets”

 

Filmy o lesbijkach na HBO

 

Gdzie łatwo znaleźć nagradzane i chwalone przez krytyków filmy LGBT? HBO ma je w ofercie. To często produkcje, które nie przeszły bez echa na arenie międzynarodowej. HBO Max, podobnie jak Netflix, angażuje się w Miesiąc Dumy (Pride Month, zwykle czerwiec) i prezentuje w swoim serwisie filmy LGBT – HBO GO udostępnia wtedy swoim subskrybentom specjalną sekcję, w której znajdziemy m.in. filmy o lesbijkach, gejach, osobach biseksualnych czy transpłciowych.

 

Filmy o lesbijkach – HBO GO (Max)

 

„Gia” (1998)

Zapis życia i kariery Gii Carangi, jednej z najpopularniejszych modelek lat 80., lesbjki, supergwiazdy. Jako pierwsza znana kobieta zmarła na AIDS (w wieku zaledwie 26 lat). Nagrodzony Emmy za najlepszy montaż. Angelina Jolie wcielająca się w tytułową rolę zdobyła Złoty Glob, podobnie jak Faye Dunaway (jako aktorka drugoplanowa).

 

„Benedetta” (2021)

XVII wiek. Benedetta Carlini jako młoda dziewczyna zostaje oddana do toskańskiego klasztoru. Ma mistyczne wizje, za sprawą których z biegiem lat ugruntowuje swoją pozycję w klasztorze. W zakonie walczy o władzę z siostrą przełożoną i wdaje się w romans. Obiektem jej westchnień staje się Bartolomea, młoda kobieta z nizin społecznych. Nominowany do Złotej Palmy.

 

„Portret kobiety w ogniu” (2019)

Bretania, 1770 r. Arystokratka Heloiza przygotowuje się do aranżowanego małżeństwa. Marianna, która przybyła specjalnie z Paryża, ma za zadanie ją namalować. Młoda dziewczyna w akcie buntu przed niechcianym zamążpójściem nie zgadza się jej pozować. Marianna musi stworzyć portret bez jej wiedzy. Obsypany nagrodami i nominacjami (m.in. do Złotych Globów).

 

„Dziewczyny” (2022)

Tegoroczny fiński kandydat do Oscara. Mimi zakochuje się w Emmie, łyżwiarce figurowej, która trzyma ją na dystans. Rönkkö poszukuje erotycznego spełnienia i przyjemności. W każdy piątek spotykają się, by zrelacjonować swoje postępy w dążeniu do celu. Nagrodzony na festiwalu w Sundance.

 

„Rent” (2005)

Kultowa rock-opera. Film zrealizowany na podstawie słynnego musicalu (jeden z najdłużej wystawianych na Broadwayu) Jonathana Larsona, zdobywcy Pulitzera i Tony Award. Grupka ekscentrycznych przyjaciół (wśród nich kilka queerowych osób) z nowojorskiego East Village z trudem wiąże koniec z końcem. To ubodzy artyści, którzy marzą o sławie, a na co dzień w walce o marzenia mierzą się z biedą i chorobami.

 

 

Polskie filmy i seriale z lesbijkami

 

W rodzimej kinematografii wątek miłości homoseksualnej, z ukierunkowaniem na kobiety, praktycznie nie istnieje. Polskie filmy z lesbijkami należą do rzadkości, doczekaliśmy się ich zaledwie kilku. Nieco lepiej sytuacja ma się z serialami. Nawet takie klasyki polskiej telewizji jak M jak miłość, Barwy szczęścia czy Na wspólnej łamią tabu i wprowadzają wątki homoseksualne.

 

Przedstawiamy listę filmów i seriali z naszego podwórka (lub z nim powiązanych), w których główna oś fabularna kręci się wokół relacji damsko-damskich. Albo tych, w których bohaterka po prostu woli kobiety.

 

„Inne spojrzenie” (1982)

Węgierska ekranizacja powieści Erzsébet Galgóczi w reżyserii Károlya Makka. Pierwszy film w kinematografii Europy Wschodniej z miłością lesbijską na pierwszym planie. Główne role przypadły dwóm polskim aktorkom: Grażynie Szapołowskiej (Livia) i Jadwidze Jankowskiej-Cieślak (Eva). Akcja filmu ma miejsce po rewolucji węgierskiej w 1956 roku. Młoda dziennikarka Eva, krytyczna wobec ustroju, od lat nie może znaleźć pracy w zawodzie. W końcu z polecenia zostaje przyjęta do redakcji państwowej gazety „Prawda”. Pokój dzieli z żoną oficera, Livią. Między kobietami rodzi się nić sympatii, podszyta erotycznym napięciem i pożądaniem. Jadwiga Jankowska-Cieślak za tę rolę zdobyła Złotą Palmę.

 

„Lato miłości” (2004)

Brytyjski dramat filmowy, podejmujący tematykę homoseksualną w reżyserii Pawła Pawlikowskiego („Zimna wojna” i nagrodzona Oscarem „Ida”). Rozpieszczona mieszczuszka Tamsin (Emily Blunt), córka aktorki i biznesmena, przyjeżdża na wieś w Yorkshire, gdzie ma spędzić lato. Poznaje szesnastoletnią Monę (Natalie Press) i Philla, jej brata. Między dwiema nastolatkami rozwija się uczucie. Niebawem na własnej skórze przekonają się, jak trudno utrzymać związek w sekrecie w tak małym mieście.

 

„W ukryciu” (2018)

Thriller z wątkiem miłosnym w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Radom w latach 40. XX wieku. Janka (Magdalena Boczarska) wraz ze swoim ojcem próbuje przetrwać hitlerowską okupację. Niespodziewanie dla kobiety pewnego dnia w ich domu pojawia się Ester (Julia Pogrebińska), młoda Żydówka, córka przyjaciół. Początkowa Janka jest temu przeciwna, lecz z czasem zaczyna żywić do ekscentrycznej towarzyszki sympatię, która szybko przeradza się w silną erotyczną więź. A nawet obsesję, w imię której Janka jest w stanie wiele poświęcić….

 

„Nina” (2018)

Dramat w reżyserii Olgi Chajdas, będący zarazem jej debiutem fabularnym. Nina (Julia Kijowska) jest nauczycielką francuskiego przed czterdziestką. Bezskutecznie próbuje zajść w ciążę, dlatego razem z mężem Wojtkiem (Andrzej Konopka) decydują się poszukać surogatki. Wybór pada na Magdę (Eliza Rycembel), dwudziestopięciolatkę lesbijkę (o czym nie wiedzą), niezależną i szaloną młodą kobietę bez większych zobowiązań życiowych. Dziewczyna prowadzi bujne życie towarzyskie i jest całkowitym przeciwieństwem Niny i Wojtka, statecznego małżeństwa z kilkunastoletnim stażem. Wkrótce między bohaterkami rodzi się uczucie, którego żadna z nich się nie spodziewała. Film zdobył trzy Złote Lwy.

 

„Czarna owca” (2021)

Komediodramat. Magda (Magdalena Popławska) uczy w katolickim liceum, Arek (Arkadiusz Jakubik) od miesięcy bezskutecznie szuka pracy. Mieszkają z synem Tomkiem i wspólnie opiekują się cierpiącym na demencję dziadkiem. Ich dwudziestopięcioletnie małżeństwo przekreśla szczere wyznanie Magdy: woli kobiety. Cała rodzina musi stawić czoła nowej rzeczywistości. I nauczyć się w niej żyć.

 

„Kontrola” (2018-)

Serial obyczajowy. Natalia (Adrianna Chlebicka) i Majka (Ewelina Pankowska) kiedyś były razem, ale ich drogi się rozeszły. Po latach przez przypadek spotykają się ponownie – podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Okazuje się, że dawne uczucie wcale nie wygasło.

 

Pierwszy odcinek stanowił etiudę erotyczną, a zarazem pracę zaliczeniową Nataszy Parzymies w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorka zamieściła ją na YouTube, gdzie cieszyła się ogromną popularnością (nie tylko wśród polskiej widowni), dlatego zdecydowano, że powstaną kolejne części. Późniejsze sezony pojawiły się na VOD Player.

 

„Rojst ‘97” (2018-)

Serial kryminalny w reżyserii Jana Holubka. Rok 1997, powódź tysiąclecia. Woda zalewa część miasta. W lesie na Grontach odnalezione zostają ludzkie szczątki i ciało nastolatka, początkowo mylnie uznanego za ofiarę powodzi. Anna Jass (Magdalena Różdżka), policjantka z Warszawy i wyoutowana lesbijka, zostaje przydzielona do tej sprawy, ma pomóc miejscowemu inspektorowi (Łukasz Simlat). W międzyczasie do miasta wraca znany z pierwszego sezonu redaktor Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodownik) z żoną Teresą (Zofia Wichłacz) i córką Wandą. Ich małżeństwo zawiśnie na włosku. W 2022 roku serial zdobył (za drugi sezon) nagrodę Orzeł jako najlepszy film fabularny.

 

Najlepsze filmy o lesbijkach – TOP 10

 

Nagradzane, uwielbiane przez widzów, te, które nie przeszły bez echa. Najlepsze filmy o lesbijkach:

 

1. Portret kobiety w ogniu (2019)

 

2. Służąca (2016)

 

 

3. Faworyta (2018)

 

 

4. Tar (2022)

 

 

5. Godziny (2002)

 

 

6. Życie Adeli: Rozdział 1 i 2 (2013)

 

 

7. Niebiańskie istoty (1994)

 

 

8. Carol (2015)

 

 

9. Amonit (2020)

 

 

10. Nieposłuszne (2018)

 

TAGI

Bułgarystka i lektorka polskiego dla obcokrajowców z zamiłowaniem do pisania. Uwielbia dobre jedzenie, niszowe języki, koreańskie seriale i Bałkany. Zafascynowana dwujęzycznością. Mało śpi, bo dużo czyta.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ