Tuesday, May 28, 2024
Home / Kuchnia  / Jakie filiżanki do kawy, a jakie do herbaty wybrać?

Jakie filiżanki do kawy, a jakie do herbaty wybrać?

Nic nie zastąpi prawidłowo zaparzonej kawy lub herbaty w specjalnie stworzonej dla nich, eleganckiej filiżance

filizanki-do-kawy-i-herbaty-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Smakosze herbaty i kawy z pewnością wiedzą, że naczynia, w których powinno się spożywać oba napoje, mają ogromne znaczenie dla ich smaku. Według ściśle określonych zasad kawę, jak i herbatę, powinno się podawać zgodnie z ich gatunkiem, ale też zależnie od pory dnia. Dla wielu osób nie ma to znaczenia, jednak warto wiedzieć, że serwowanie kawy i herbaty w odpowiednich naczyniach odgrywa ogromną rolę. W dzisiejszym artykule tematem będą właśnie filiżanki do kawy i herbaty, zapraszamy!

Jakie filiżanki do kawy?

Ile rodzajów kawy, tyle filiżanek. Zdecydowana większość kawiarni posiada wiele gatunków kawy, a każda z nich podawana jest w innych filiżankach. Espresso, cappuccino, americano, duża, mała…  Dlatego do każdej z kaw najlepiej sprawdzi się inne naczynie.

Espresso

Filiżanki do espresso są dużo mniejsze od filiżanek, które spotykamy na codzień, ich pojemność to 50 mililitrów. Wynika to z szybkiej utraty temperatury, dlatego naczynie to jest niewielkie, posiada grube ścianki i zaokrąglone dno bez ostrych kantów. To sprawia, że zapach kawy jest bardziej skoncentrowany, a temperatura stabilna.

filizanka-do-espresso-miasto-kobiet

Filiżanka do espresso / fot. materiały prasowe

Cappuccino

Filiżanka do cappuccino ma pojemność około 150-180 mililitrów i to właśnie na tym rodzaju kawy można pozwolić sobie na ozdobne wzory. Często filiżanki z tym napojem wypełnione są po same brzegi, by na jego powierzchni powstał kontrast. Im grubsza jest porcelana na filiżankę do cappuccino, tym dłużej utrzymana będzie jego temperatura.

Latte Macchiato

Latte Macchiato podaje się zazwyczaj w wysokich szklankach o pojemności 220-250 mililitrów. To kawa, która wygląda bardzo efektownie, dlatego często podaje się ją w szklanych i wysokich naczyniach. Prawidłowo wykonana latte macchiato powinna utworzyć trzy warstwy ‒ mleko, espresso i pianka.

Jakie filiżanki do herbaty?

Filiżanki do herbaty różnią się od filiżanek do kawy swoim kształtem. Różnica polega na wielkości ucha, które jest mniejsze niż w filiżance do kawy i służy do zaczepienia jednego palca. Zwróć też uwagę, że obrzeże filiżanki herbacianej jest większe od jej podstawy. Jeśli chodzi o sam sposób podawania herbaty, nie ma tu podziału na rodzaje herbaty, dlatego na nieformalnych spotkaniach możemy serwować napój w dowolnych naczyniach. Na przyjęciu lub formalnym spotkaniu należy podać herbatę w cienkiej filiżance z szerokim brzegiem, na spodku. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się też filiżanki porcelanowe ‒ będą najbardziej efektowne.

Gdzie kupić filiżanki do kawy i herbaty?

Prawdziwi fanatycy z pewnością mają swój rytuał przyrządzania i spożywania obu napojów, dlatego filiżanki w ich mieszkaniach muszą być oryginalne. W tym celu warto odwiedzić internetowy sklep z porcelaną Home and Passion i sprawdzić ich nietuzinkową ofertę porcelanowych filiżanek. Na szczególną uwagę zasługuje filiżanka do herbaty z kolekcji England od marki Duo, utrzymana w angielskim stylu i wykonana z najwyższej jakości porcelany. Fanom espresso polecamy filiżankę od PiP Studio z kolekcji Royal White. Przepiękna klasyczna filiżanka utrzymana w białej kolorystyce z niebiesko-złotymi zdobieniami sprawi, że picie porannego espresso stanie się jeszcze bardziej przyjemne.

Na sam koniec dodamy, że filiżanki do herbaty i kawy od homeandpassion.pl to również świetny pomysł na prezent. Naczynia można kupić w kompletach, dzięki czemu można sprawić przyjemność wielu osobom. Nowocześni projektanci odchodzą powoli od dedykowanych projektów naczyń i coraz częściej wykorzystują uniwersalne projekty naczyń, w których podawać można i kawę i herbatę. Nic nie zastąpi jednak prawidłowo zaparzonego naparu w stworzonej dla niego filiżance.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ