Saturday, April 13, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / TOP 4 festiwale lata 2018 w bliskiej odległości od Krakowa

TOP 4 festiwale lata 2018 w bliskiej odległości od Krakowa

Sezon letni w pełni, a więc warto się przyjrzeć, jakie festiwale muzyczne odbywają się w okolicach Krakowa

aurora

Aurora – jedna z gwiazd tegorocznego OFF Festiwalu

Aurora – jedna z gwiazd tegorocznego OFF FESTIWALU / fot. materiały prasowe

Sezon letni w pełni, a więc warto się przyjrzeć, jakie festiwale muzyczne odbywają się w okolicach Krakowa. Czasami znajdziemy je za miedzą, innym razem trzeba się przemieścić kilkadziesiąt kilometrów, aby obejrzeć i posłuchać naprawdę znakomitych wykonawców

 

Kraków Live Festival
17-18 sierpnia 2018

 

vissy en fokkie innie nyc?????2⃣7⃣

Post udostępniony przez Die Antwoord (@dieantwoord)


Najbliżej mamy na Kraków Live Festival, który – jak co roku – odbywa się na terenie lotniska należącego do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Trwa dwa dni – 17 i 18 sierpnia. Gwiazdami będą Die Antwoord – hiphopowe trio z Kapsztadu (RPA), Kendrick Lemar – wielki twórca amerykańskiego rapu, który do tej pory sprzedał ponad siedem milionów płyt i Martin Garrix – 23-letni holenderski DJ, obecnie numer jeden na świecie. Chyba nawet nie znając innych wykonawców, można się w ciemno zjawić na lotnisku.

 

m.i.a

M.I.A wystąpi na OFF Festiwal / fot. materiały prasowe

Off Festiwal
3-5 sierpnia 2018

W Katowicach, czyli około 70 kilometrów na zachód od Krakowa, odbywa się jeden z najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych średnich festiwali w Europie – Off Festiwal, który od ośmiu lat ma swoje miejsce w malowniczej Dolinie Trzech Stawów. W tym roku odbędzie się między 3 a 5 sierpnia. Off Festival jest dziś najbardziej eklektyczną imprezą muzyczną w Polsce. W tym roku znów przyciąga czterema scenami i pełną gamą niezwykłych wykonawców: M.I.A. – jedną z najbardziej elektryzujących raperek na świecie, Charlotte Gainsbourg – córką Serge’a Gainsbourge’a, zachwycającą charyzmą i oryginalnością, jazzowo-popowym Grizzly Barem, nostalgicznym Ariel Pink, młodą i niepokojącą Norweżką Aurorą czy Turbonegro, norweskimi weteranami punka. Ale Off Festival to także polska muzyka. Po wielu latach starań organizatorom udało się namówić Kult do zagrania utworów z płyty „Spokojnie”. Oprócz Kazika i kolegów będą też Muchy wykonujące swój debiut „Terroromas”, który ukazał się równe 10 lat temu, Adam Strug, Hańba!, czy Coals. Off Festival przewiduje najwięcej dodatkowych atrakcji pozamuzycznych. Znów odbędą się pokazy filmów, spotkania z pisarzami i specjalny program dla dzieci nazwany Piaskoofnica.

Czad Festiwal
15-18 sierpnia 2018

Niewiele ponad godzinę drogi na wschód od Krakowa, w okolicach Dębicy, znajduje się Straszęcin, gdzie od 2013 roku odbywa się Czad Festiwal, jedna z największych letnich imprez rockowych w regionie. Niemal co roku przyjeżdżają tam dużego formatu gwiazdy ze świata. W tym będzie podobnie. Na festiwal przyciągną: Dropkick Murphys – folk-punkowy zespół z Bostonu, który na YouTube ma kilkaset milionów odsłon, Gogol Bordello – nowojorscy punkowcy z cygańskim feelingiem i kalifornijska gwiazda nu metalu, Papa Roach. Polskiego honoru bronią Dżem, Luxtorpeda czy Koniec Świata. Do Straszęcina możemy się wybrać między 15 a 18 sierpnia.

Cieszanów Rock Festiwal
15-18 sierpnia 2018

 

?

Post udostępniony przez Łąki Łan (@laki_lan)


Trochę dalej na wschód, już w sąsiednim województwie podkarpackim, przy granicy z Ukrainą, odbywa się od 2010 roku Cieszanów Rock Festiwal. Organizatorzy tej imprezy skupiają się głównie na polskich wykonawcach i to oni są głównymi gwiazdami imprezy. W tym roku wystąpią między innymi Dżem, Krzysztof Zalewski, Ania Rusowicz, Nocny Kochanek czy Łąki Łan. Oczywiście pojawią się też wykonawcy zagraniczni: amerykańscy weterani The Toasters czy The Rumjacks – żywiołowy australijski zespół, łączący punk rocka z muzyką celtycką. Cieszanów to także finał konkursu młodych zespołów. W tym roku dopuszczono dziesięć kapel.

Kto i za ile?

Każdy z festiwali co roku przygotowuje pole namiotowe. Tak jest również tym razem. Cena za miejsce na polu jest naliczana osobno, albo też karnet z polem namiotowym ma wyższą cenę. Na Kraków Live Festival bilet jednodniowy kosztuje 219 zł, karnet kupicie za 379 złotych, ale z polem namiotowym już za 439 zł. Na Off Festival karnety są w cenie 330 złotych, ale za miejsce na polu namiotowym trzeba dołożyć 70 złotych. Karnet na Czad Festiwal to wydatek od 329 zł (płatność od 10 lipca do 9 sierpnia) do 359 zł (od 10 sierpnia), a bilety jednodniowe od 189 zł (płatność do 9 sierpnia), do 209 zł (od 10 sierpnia). Cieszanów Rock Festiwal jest z nich wszystkich najtańszy – karnety są po 130 zł (z polem namiotowym 30 zł droższe), a bilety na każdy z dni po 50 zł.
Na polu namiotowym w Cieszanowie przewidziano wiele atrakcji. Będzie działać strefa organizacji pozarządowych z warsztatami, prelekcjami, wykładami i spotkaniami z ciekawymi osobami, a także scena alternatywna.
Dzieci traktowane są bardzo różnie. W Krakowie za darmo mogą wejść tylko te do 3. roku życia; od 3 do 10 lat muszą zapłacić 50 proc. ceny normalnego biletu lub karnetu, a starsze pełną kwotę. Do Straszęcina na darmo wejdą dzieci do 7. roku życia, a najlepiej jest na Off Festivalu i w Cieszanowie, gdzie jeszcze dziesięciolatki wejdą bez płacenia za bilet. Oczywiście wszystkie pociechy muszą być w towarzystwie dorosłych.
To gdzie się spotkamy?

Leszek Gnoiński

Dziennikarz muzyczny o imponującym dorobku: autor książek muzycznych i biografii, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych o tematyce rockowej. Publikował między innymi w: „Machinie”, „Newsweeku”, „Wprost”, czy w portalach cgm.pl (był red. naczelnym), onet.pl czy t-mobilemusic.pl. Członek Akademii Fonograficznej przyznającej Fryderyki. Prowadził też autorskie audycje w Radiu 94 i krakowskim ExFM.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ