Saturday, March 2, 2024
Home / Kultura  / Festiwal Tańca Współczesnego „Spacer” w NCK

Festiwal Tańca Współczesnego „Spacer” w NCK

SPACER to cykliczny festiwal odbywający się zawsze w długi weekend majowy. To wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie, skoncentrowane wokół różnych form polskiego tańca współczesnego.

Art Color Ballet / fot. Darek Gutowski Instalacja

Art Color Ballet / fot. Darek Gutowski Instalacja

Miasto Kobietpod naszym patronatem

SPACER to cykliczny festiwal odbywający się zawsze w długi weekend majowy. To wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie, skoncentrowane wokół różnych form polskiego tańca współczesnego.

Art Color Ballet / fot. Darek Gutowski Instalacja

Art Color Ballet / fot. Darek Gutowski Instalacja

Festiwal obejmuje prezentację spektakli, ale także projekcje filmów, wykłady, odczyty naukowe, warsztaty taneczne. Stanowi również przestrzeń wymiany doświadczeń uznanych choreografów, działających na scenie od wielu lat i młodych, utalentowanych artystów, stojących na początku swojej choreograficznej drogi.

Organizatorzy Festiwalu stawiają na różnorodność, bez akcentowania jednego nurtu czy kierunku w polskim tańcu. Tak skonstruowany program pozwala szerokiej publiczności uczestniczyć w estetycznej i formalnej konfrontacji artystów sztuki tańca.

CIAŁOWANIE NA SPACERZE – to warsztaty tańca współczesnego, towarzyszące Festiwalowi. W tym roku „ciałują” Natalia Iwaniec (Gaga), Wojciech Mochniej (organic dance technique) i Thomas Steyaert (taniec fizyczny/”tu i teraz”), który poprowadzi także coaching.

1-4 maja (czwartek – niedziela), Nowohuckie Centrum Kultury

Więcej informacji: www.festiwalspacer.pl

Festiwal Tańca Współczesnego SPACER w NCK

Festiwal Tańca Współczesnego SPACER w NCK / fot. materiał prasowy

ORGANIZATOR

Nowohuckie Centrum Kultury

Istniejące już trzydzieści lat Nowohuckie Centrum Kultury jest placówką prowadzącą bardzo szeroką działalność oświatową i artystyczną. Przez cały rok w NCK odbywają się zajęcia, wystawy, kursy, warsztaty, spotkania i inne formy działalności przeznaczone dla mieszkańców Krakowa bez względu na wiek i posiadane umiejętności. Na scenie NCK goszczą najlepsze oraz najbardziej znane w Polsce i na świecie spektakle teatralne, muzyczne oraz baletowe. Możliwości lokalowe (budynek Nowohuckiego Centrum Kultury jest jednym z największych tego typu obiektem w Polsce!) – wiele dużych, dających się modyfikować pomieszczeń, sala teatralna z widownią mogącą pomieścić sześciuset widzów i zaplecze gastronomiczne – pozwalają na organizację wydarzenia na dużą skalę.

Krakowskie Centrum Choreograficzne

Działalność Krakowskiego Centrum Choreograficznego obejmuje płaszczyznę artystyczną, edukacyjną, organizacyjną i impresaryjną. Zmierza do animowania życia tanecznego w Krakowie i w Polsce, także poprzez realizację wspólnych projektów z innymi krakowskimi, a także ogólnopolskimi jednostkami kultury, nauki i sztuki (m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Wydziałem Teatru Tańca krakowskiej PWST, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Muzyki i Tańca). Szczególną troską obejmuje artystów, absolwentów zawodowych szkół tanecznych, rozpoczynających niezależną pracę artystyczną i podejmujących własne próby choreograficzne.

Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca

Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca – powstało w 2007 roku, jako konsekwencja wieloletniej pracy Eryka Makohona i tancerzy, działających wówczas w ramach Teatru Tańca GRUPAboso. Stowarzyszenie wspiera artystyczną, edukacyjną i organizacyjną działalność Krakowskiego Teatru Tańca. Na stałe współpracuje z Nowohuckim Centrum Kultury i funkcjonującym tam od niedawna Krakowskim Centrum Choreograficznym.

W październiku 2013 ze wsparciem Gminy Miejskiej Kraków Stowarzyszenie zorganizowało premierę spektaklu „Poliamoria” Krakowskiego Teatru Tańca. W czerwcu natomiast odbędzie się I Małopolski Festiwal Amatorskich Zespołów Tanecznych „TANIEC Małopolska” 2014 współfinansowany przez Województwo Małopolskie.
Prezesem Stowarzyszenia jest Eryk Makohon.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ