Festiwal Miasto Kobiet 2019: STEAMulujeMY Kobiety – relacja
Przeczytaj relację z pierwszej części Festiwalu Miasto Kobiet 2019

Pierwszą część Festiwalu Miasto Kobiet 2019: SteamulujeMY Kobiety poprowadziły: Agna Karasińska i Aneta Pondo / fot. Martyna Szulakiewicz
7 grudnia w zabytkowej kamienicy na Kazimierzu – Hevre – świętowałyśmy 15. urodziny „Miasta Kobiet”. W ramach Festiwalu Miasto Kobiet odbyło się pasmo „STEAMulujeMY”. Było to dla krakowianek wielkie święto, bardzo oczekiwane i ważne wydarzenie w ich kalendarzach.
Wspaniałe gościnie i uczestniczki, ciekawe rozmowy w atmosferze wzajemnego słuchania się i wymiany myśli. Trudne tematy i fascynujące wnioski. To była inspirująca sobota!
Panel dyskusyjny: Bądź odważna, nie perfekcyjna!
Część pierwsza Festiwalu Miasto Kobiet rozpoczęła się od panelu dyskusyjnego. Na scenie w Hevre wystąpiły kobiety, dzięki którym możemy przeglądać Facebooka, płacić kartą w sklepie, lepiej odczuwać doznania w życiu seksualnym, czuć się bezpieczne w tunelach drogowych, zmienić pracę i lepiej zarabiać albo… nie zmieniać zawodu i też mieć dużo pieniędzy.
Z dr Urszulą Herman, dr inż. Natalią Schmidt-Polończyk, Anną Szwiec i Joanną Chadaj porozmawiałyśmy, o tym skąd się w kobietach biorą blokady, które sprawiają, że nie ma nas tam, gdzie od dawna są mężczyźni. Jak wynika z badań, jedynie 26 procent na świecie i 13,5 procenta w Polsce młodych kobiet wybiera karierę w naukach ścisłych, przyrodniczych, technicznych (branżach STEM).
ZOBACZ LIVE Z PANELU DYSKUSYJNEGO NA FB
Panelistki zgodnie przyznały, że nigdy nie musiały niczego udowadniać czy rozpychać się łokciami. Jednak niejednokrotnie rozbrajały krzywdzące ich stereotypy. Bo przecież „kobieta w nauce odbierana jest jako nieaktrakcyjna i zaniedbana”.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy pokazywały dziewczynom w wieku licealnym fajne, przebojowe pasjonatki. Mam nadzieję, że to widać?
– z humorem zapytała publiczność Natalia Schmidt-Polończyk.
Jednak żyjemy w nieidealnym świecie, gdzie jedynie 20 proc. młodych Polek uważa, że ma szansę dorównać w przedmiotach ścisłych swoim kolegom. Dlatego tak ważne jest, aby w przestrzeni publicznej istniały wzorce kobiet, naukowczynie-celebrytki, które z dumą mówią o sobie: „jestem elektroniczką/koderką/mikrobiolożką”.
Na przekór pesymistycznym badaniom, rzeczywistość, w której funkcjonują panelistki wydaje się łagodna. Jak wynika z doświadczeń rozmówczyń Agny Karasińskiej, młode Polki pozbawione są kompleksów, wierzą w swój potencjał i umiejętności.
Podsumowaniem panelu było hasło: „bądź odważna, nie perfekcyjna” – im więcej pozwalamy sobie na niedoskonałość, tym więcej potrafimy osiągać.

Panel dyskusyjny/ fot. Martyna Szulakiewicz
Mowy Mocy: Vsco Girl, Pierdex i 7 kroków do sukcesu
Nie dając ochłonąć uczestniczkom, na scenie pojawiły się kolejne gościnie Festiwalu ze swoimi mowami mocy. Kolejnym punktem na mapie pasma STEAMulujeMY była prezentacja Kasi Goli, która opowiedziała o poszukiwaniu postępu w modzie czyli o wearables – ubraniach oraz akcesoriach, które zawierają w sobie komputer oraz zaawansowane technologie elektroniczne. Power speech Kasi Goli pokazał nowe oblicze mody. Dziewczyna jest założycielką Geek Goes Chic.Co oraz współzałożycielki Flowbox.io. Na co dzień buduje community fashion tech w Polsce. Marzena Dranka na przykładzie historii z życia pewnej Zosi zdradziła, co staje się z dzieckiem, które zaczyna wyżej mierzyć. Pani Miarka to architektka, założycielka Miarologii, entuzjastka uczenia przez projektowanie, dzięki czemu ośmiela dzieci do samodzielnego kreowania świata materii, bez narzucania rozwiązań.
ZOBACZ LIVE Z MÓW MOCY NA FB

Kasia Gola /fot. Martyna Szulakiewicz

Marzena Dranka / fot. Martyna Szulakiewicz
Na zakończenie pierwszej części Festiwali wystąpiła najbardziej znana polska coachka, trenerka, autorka bestsellerów o rozwoju osobistym i biznesie. Kamila Rowińska czyli kobieta asertywna i niezależna opowiedziała o swoich siedmiu krokach do sukcesu.
W trakcie przemowy Kamili Rowińskiej, nawiązał się dialog z publicznością. Uczestniczki, które zasiliły społeczność „Miasta Kobiet”, nie bały się mówić na głos o swoich porażkach, które paradoksalnie często są konsekwencjami sukcesów. Część z nich już ma w sobie moc, a cześć przyszła by ją odnaleźć. Jednak motywujące mowy i wskazówki na pewno nie pozwolą żadnej z nas, które tam byłyśmy, pozostać obojętną.

Prezentacja Kamili Rowińskiej / fot. Martyna Szulakiewicz
Z klubu Hevre roznosił się śmiech. Były też momenty poważne, skłaniające do refleksji, czasem wzbudzające w nas silne emocje, które miały i powinny motywować. To wszystko, „steamulować”, by pokazywać kobietom, że są silne, że mogą i są w stanie zmieniać swoje życie. W każdej chwili, wtedy kiedy będzie im źle. Panelistki dzieliły się swoim doświadczeniami, a uczestniczki również zaangażowane opowiadały swoje historie.
Matematyka, inżynieria i nowe technologie pomieszane z emocjami pokazały jaką my kobiety mamy moc. 7 grudnia 2019 r. udowodniłyśmy, że trzeba przełamywać stereotypy, że mity na temat „różnych mózgów kobiet i mężczyzn” można traktować z przymrużeniem oka, i że takie spotkania są potrzebne.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prelegentkom, partnerom, wolontariuszkom! Czytamy każdy list, wiadomość i komentarz – i za każdym razem – jesteśmy wdzięczne za miłe słowa.
Podczas pierwszej części Festiwalu Miasto Kobiet pojawili się wspaniali goście.
The Secret Soap Store z cudowna wonią swoich ekologicznych kosmetyków i Mandalala, zadbali o estetykę wydarzenia, a piękno i sztuka zawsze idą w parze. Kiedy do tego dochodzi jeszcze pewna dawka literatury, jest to układ niemal idealny. Podczas imprezy było można zdobyć egzemplarz „Mocnych rozmów” Anety Pondo oraz zaopatrzyć się w kalendarze i książki Kamili Rowińskiej. Masz niedosyt? Pobierz bezpłatny e book, o tym, jak wytyczać sobie cele.
Projekt „STEAMulujeMY Kobiety” był zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Partnerzy Festiwalu Miasto Kobiet 2019
Edyta Sowa Filipek&Agna Karasińska