Saturday, April 20, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / Krótkometrażowe produkcje na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Krótkometrażowe produkcje na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Zobacz, czego możesz spodziewać się po 56. odsłonie Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

56. krakowski festiwal filmowy reżyser tamara kay konkurs złoty smok kraków lato wydarzenia

Kadr z filmu "Dom niemej kobiety" Tamary Kay / fot. materiały prasowe

Najbardziej różnorodny spośród festiwalowych konkursów przed nami. W szranki o Złotego i Srebrne Smoki podczas 56. już Krakowskiego Festiwalu Filmowego stanie 40 filmów krótkometrażowych z całego świata. Nie może was tam zabraknąć!

56. krakowski festiwal filmowy reżyser tamara kay konkurs złoty smok kraków lato wydarzenia

Kadr z filmu „Dom niemej kobiety” Tamary Kay / fot. materiały prasowe

Między czterdziestoma startującymi w konkursie pozycjami filmowymi znajdą się krótkie dokumenty, fabuły oraz animacje. Konkurs stanowi wydarzenie bardzo barwne i różnorodne dzięki obecności twórców z całego świata. My z niecierpliwością czekamy na to wydarzenie, zastanawiając się, komu poszczęści się tym tym razem. Wszakże z Krakowskiego Festiwalu Filmowego droga do Oskara staje się znacznie krótsza.

Tematem przewodnim produkcji podczas tej edycji jest aktualna sytuacja polityczna na świecie, a także bieżące wydarzenia. Na szczególną uwagę zasługują między innymi filmy: „Dom” Daniela Mulloya”, będący komentarzem do wzbudzającego skrajne emocje kryzysu migracyjnego; „Dom niemej kobiety” to z kolei opowieść Tamary Kay o losach rodziny żyjącej po obu stronach konfliktu palestyńsko-izraelskiego przedstawiona przez małego chłopca.

Jeśli chodzi o polskich reżyserów to warto wspomnieć produkcję Lecha Majewskiego „Cuba Libre” o pewnej kobiecie, którą do pewnego mężczyzny mieszkającego setki kilometrów dalej zbliża nietypowa rozmowa telefoniczna oraz „Otwarcie” Piotra Adamskiego, w którym wystąpił Zbigniew Libera w roli muzealnego eksponatu, by w przewrotny sposób poruszyć temat etyki w sztuce.

Nie zabraknie także miejsca na klasyczne dokumenty obserwacyjne zgłębiające relacje rodzinne, problematykę dorastania i miłości. Kino gatunkowe również zagości na ekranach, np. w futurystyczno-apokaliptycznej produkcji Romain Quirot’a „Ostatnia podróż tajemniczego Paula WR”. Zaś balansujące na granicy realizmu filmy animowane pozwalają dać się ponieść wyobraźni i co ciekawe, znajdzie się w nich sporo fascynujących wątków erotycznych.

Historia konkursu filmów krótkometrażowych sięga roku 1961. Warto nadmienić, że konkursowe produkcje mogą trwać maksymalnie 30 minut, a w tegorocznej edycji o nagrody zawalczy aż sześciu polskich artystów. 56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja – 5 czerwca 2016r., a na początku maja będziecie mogli przejrzeć szczegółowy plan imprezy na www.krakowfilmfestival.pl.

Zapraszamy!

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ