Saturday, June 15, 2024
Home / Kultura  / Festiwal Emanacje w Operze Krakowskiej

Festiwal Emanacje w Operze Krakowskiej

W 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego na scenie Opery Krakowskiej zobaczymy trzy opery tego wielkiego kompozytora - „DIABŁY Z LOUDUN”, „UBU REX/UBU KRÓL” i „RAJ UTRACONY”.

Diabły z Loudun / fot. Jacek Wrzesiński

Diabły z Loudun / fot. Jacek Wrzesiński

W 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego na scenie Opery Krakowskiej zobaczymy trzy opery tego wielkiego kompozytora – „DIABŁY Z LOUDUN”, „UBU REX/UBU KRÓL” i „RAJ UTRACONY”.

Diabły z Loudun /  fot. Jacek Wrzesiński

Diabły z Loudun / fot. Jacek Wrzesiński

W ramach Festiwalu Emanacje zespół naszego teatru przedstawi „DIABŁY Z LOUDUN” w reżyserii Laco Adamika (27,29.09). Ten tytuł jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ premierą tego spektaklu Opera Krakowska otworzyła nowy gmach 13 grudnia 2008 roku. Krakowska inscenizacja została uznana za najlepszy spektakl w 2008 roku na Festiwalu im. Jana Kiepury. Także krytycy docenili spektakl Laco Adamika.

Krakowskie przedstawienie pokazuje władzę, która skutecznie potrafi eliminować przeciwników. W tym celu posługuje się kłamstwem, sfingowanym procesem i torturami. Zawsze też pomogą jej ludzie podli, którzy dostarczą bezinteresownych donosów i fałszywych oskarżeń. Znamy to dobrze z naszej XX-wiecznej historii i wciąż obserwujemy w świecie. Nic więc dziwnego, że Laco Adamik zrobił spektakl prawie współczesny. (Jacek Marczyński, Rzeczpospolita, grudzień 2008).

Realizatorzy krakowskiej premiery: reżyser Laco Adamik, scenograf Barbara Kędzierska, twórcy kostiumów Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk (…) stworzyli dobry i spójny teatr. Podkreślili ponadczasowość, ba, nawet współczesność tragedii, która przydarzyła się w siedemnastowiecznym francuskim miasteczku. (…)Trzeba podkreślić, że odtwórcy poszczególnych ról (nie sposób wszystkich wymienić), budując rozmaitość ich portretów psychologicznych (…) dobrze oddali narastającą z biegiem akcji grozę prowadzącą do poruszającej sceny śmierci na stosie. (Anna Woźniakowska, Miesięcznik Społeczno – Kulturalny KRAKÓW, styczeń 2009).

Na scenie Opery Krakowskiej gościnnie wystąpi Opera Wrocławska ze spektaklem „RAJ UTRACONY” w inscenizacji i reżyserii Waldemara Zawodzińskiego (5.10). Premiera spektaklu, która odbyła się 8 maja 2008 roku, została wysoko oceniona nie tylko przez krytyków, lecz także przez samego Krzysztofa Pendereckiego, który nazwał ją najlepszą z dotychczasowych inscenizacji.

Przejmujące, trzymające w napięciu i współczesne widowisko ukazuje wszystkie walory biblijnej opery Krzysztofa Pendereckiego.(Jacek Marczyński, Rzeczpospolita, maj 2008).

Waldemar Zawodziński stworzył spektakl przejrzysty, logiczny, uszanował intencje twórców opery, nie przesłonił ich własną interpretacją, nie mnożył zbędnych symboli. (Monika Pasiecznik, Odra nr 7, lipiec 2008).

Diabły z Loudun /  fot. Jacek Wrzesiński

Diabły z Loudun / fot. Jacek Wrzesiński

Opera Bałtycka specjalnie z okazji jubileuszu 80. urodzin wielkiego kompozytora przygotowuje inscenizację spektaklu „UBU REX/UBU KRÓL” (3.10). Premiera odbędzie się w przededniu przyjazdu gdańskiego zespołu do Krakowa – 27 września. Janusz Wiśniewski – reżyseria, inscenizacja, scenografia, Wojciech Michniewski, który objął kierownictwo muzyczne nad spektaklem, Emil Wesołowski autor choreografii, oraz wybitni artyści gwarantują wysoki poziom inscenizacji. Utwór był kilkakrotnie wystawiany na polskich scenach operowych m.in. w Krakowie w reżyserii Krzysztofa Nazara (1993 r.).

Kiedy: 27, 29.09 i 3, 5.10, godz. 18.30

Gdzie: Opera Krakowska

„DIABŁY Z LOUDUN” K. Penderecki, Opera Krakowska

Reżyseria: Laco Adamik

Kierownictwo muzyczne: Andrzej Straszyński/Tomasz Tokarczyk

Dyrygent: Tomasz Tokarczyk

Scenografia: Barbara Kędzierska

Kostiumy: Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk

Przygotowanie Chóru: Marek Kluza/Zygmunt Magiera

Premiera w Operze Krakowskiej – 13 grudnia 2008 roku

Wznowienie – 27 września 2013 roku

„UBU REX/UBU KRÓL” K. Penderecki, Opera Bałtycka

Kierownictwo muzyczne: Wojciech Michniewski

Inscenizacja i reżyseria: Janusz Wiśniewski

Scenografia: Janusz Wiśniewski

Choreografia: Emil Wesołowski

Przygotowanie Chóru: Anna Michalak

Premiera w Operze Bałtyckiej – 27 września 2013 roku

„RAJ UTRACONY” K. Penderecki, Opera Wrocławska

Kierownictwo muzyczne: Andrzej Straszyński

Dyrygent: Tomasz Szreder

Inscenizacja, reżyseria i dekoracje: Waldemar Zawodziński

Choreografia: Janina Niesobska

Kostiumy: Małgorzata Słoniowska

Przygotowanie Chóru: Anna Grabowska-Borys

Premiera w Operze Bałtyckiej – 8 maja 2008 roku

Dofinansowano ze środków Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt realizowany ze środków Województwa Małopolskiego

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ