Wednesday, April 17, 2024
Home / Kultura  / Festiwal Ciało/Umysł. Daj się sprowokować

Festiwal Ciało/Umysł. Daj się sprowokować

Ciało+umysł=taniec

Ciało/Umysł potrwa od 30 września do 8 października 2016 r. / fot. materiały prasowe

9 spektakli, mocna ekspresja. To już 15. edycja jednego z najważniejszych festiwali tańca w Polsce. Dla ludzi, którzy wiedzą, co zrobić z czasem. Tegoroczna edycja rusza 30 września 2016 r. w Warszawie

Godzina czystej choreografii, tylko ekspresyjny taniec i minimalistyczna muzyka przypominająca mantrę. Na scenie 15 tancerzy w ciągłym ruchu – każdy z nich przemierza w czasie spektaklu 10 km. To „Sideways Rain”, jedno z przedstawień w programie tegorocznego festiwalu Ciało/Umysł.

"Sideways Rain" / fot. materiały prasowe

„Sideways Rain” / fot. materiały prasowe

– Festiwal prezentuje różne formy tańca współczesnego. W tym roku motywem głównym jest pęd nowoczesnego świata, coraz bardziej szalony, coraz mniej spójny. W innym spektaklu, „Bataille i świat nowych dni”, ekspresja sześciu tancerzy staje się zwierciadłem podświadomości. Za pomocą tańca można wyrazić to, czego nie powiedzą słowa, ani nie pokażą obrazy – mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.
W programie festiwalu znalazło się łącznie 9 spektakli oraz spotkania z ich twórcami. Jedno z przedstawień zostało wybrane specjalnie z okazji jubileuszowej 15. edycji. „To jest gala” Martina Schicka (jeden z trzech elementów jego „Serii niskobudżetowej”) to ironiczna gra podejmująca temat celebrowania wernisaży, gal i bankietów.

 „Bataille i świat nowych dni” / fot. materiały prasowe

„Bataille i świat nowych dni” / fot. materiały prasowe

Dla kogo jest Ciało/Umysł?
Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł. Jego twórcy podkreślają, że od samego początku to wydarzenie nie tylko dla miłośników
i znawców tańca współczesnego. Dlaczego taki festiwal jest potrzebny?
– Ponieważ jest trudny. Potrzebujemy okazji i miejsca, by się zatrzymać, oraz inspiracji
i czasu na skupienie i refleksję. Nie chodzi nam tylko o rozrywkę, prowokujemy do myślenia. To jest festiwal dla ludzi, którzy wiedzą, co zrobić z czasem – podkreśla Edyta Kozak.

Taniec nie tylko dla tancerzy
Ideą festiwalu Ciało/Umysł jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystów. To Festiwal bezkompromisowy, który odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca.
– W Polsce o tańcu współczesnym mało się dyskutuje. Stwarzamy okazję, by spojrzeć na tę sztukę szerzej i mocniej wpisać ją w nurt naszej kultury. Nasze hasło mogłoby brzmieć: taniec nie tylko dla tancerzy – dodaje Edyta Kozak.
Festiwal stawia na różnorodność postaw artystycznych i stylów tańca, tworząc pomost do innych form sztuki. Visual art, performance, architektura, muzyka na żywo czy nowe media stają się coraz bardziej widoczne i na festiwalu, i w samym tańcu.
15. edycja festiwalu Ciało/Umysł potrwa od 30 września do 8 października 2016 roku. Przedstawienia odbędą się w Teatrze Studio, Centrum Sztuki Współczesnej i w Nowym Teatrze.

 Ciało/Umysł potrwa od 30 września do 8 października 2016 r. / fot. materiały prasowe

Ciało/Umysł potrwa od 30 września do 8 października 2016 r. / fot. materiały prasowe

Więcej informacji:
Festiwal Ciało/Umysł
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 r. w Warszawie pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca, z inicjatywy Edyty Kozak oraz Jarosława Żwirblisa. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 roku organizowany jest co roku, a towarzyszy mu wciąż zmieniający się temat przewodni. Festiwal prezentuje artystów uznawanych za najciekawszych twórców swojego pokolenia, w tym również wybitnych zagranicznych artystów, którzy często goszczą po raz pierwszy w Polsce.

www.cialoumysl.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ