Sunday, July 21, 2024
Home / Moda  / Design  / Odliczanie do Fashion Week Poland

Odliczanie do Fashion Week Poland

Rozpoczynamy odliczanie do Fashion Week Poland. Impreza odbędzie się w dniach 24-28 października w Łodzi, gdzie powstanie miasteczko modowe, godne przyjąć zagranicznych dziennikarzy, gwiazdy show-biznesu, stylistów i tysiące osób zainteresowanych modą.

fashion week

Fashion Week Poland, fot. P. Stoppa

Rozpoczynamy odliczanie do Fashion Week Poland. Impreza zbliża się wielkimi krokami. Tymczasem chcielibyśmy przybliżyć historię tego wydarzenia, które skupia w jednym miejscu setki najważniejszych ludzi mody.

Fashion Week Poland, fot. materiały domowe

Pierwszy Fashion Week – pod nazwą Press Week – odbył się w 1943 roku w Nowym Jorku. Miał na celu wypełnienie luki, która powstała, gdy wskutek wojny amerykańscy fachowcy z branży mody nie mogli się udać do Paryża, aby zobaczyć prezentacje francuskich domów mody. Zorganizowała go Eleanor Lambert, aby pokazać amerykańskich projektantów dziennikarzom, którzy wcześniej ich zaniedbywali. Nowojorski Tydzień Prasy został bardzo dobrze przyjęty i dał początek cyklicznym imprezom w Paryżu, Mediolanie, Londynie, a obecnie niemal w każdej europejskiej stolicy.

Polska od lat organizowała pokazy Mody Polskiej, Międzynarodowe Targi Łódzkie i Targi Poznańskie, jednak daleko nam było do imprez organizowanych w Europie i na świecie. Aż do czasu, gdy Jacek Kłak i Irmina Kubiak podjęli się przygotowania Fashion Week Poland. Pierwsza edycja FashionPhilosophy Fashion Week Poland miała miejsce w maju 2009 roku w Łodzi. Każdego dnia pokazy obserwowało tysiąc osób – dziennikarze, styliści, redaktorzy i miłośnicy mody. Gwiazdami byli: Agatha Ruiz De La Prada, Gaspard Yurkievich i Kenzo Takada. W kolejnych edycjach Fashion Week Poland największą publiczność gromadzili polscy designerzy. Swój sukces zawdzięczają tej imprezie m.in. duet Paprocki & Brzozowski, MMC Studio, Łukasz Jemioł, Agnieszka Maciejak, ZUO Corp, Bohoboco, Agata Wojtkiewicz, Łucja Wojtala, Wiola Wołczyńska, Konrad Parol czy Maldoror. To dzięki Tygodniowi Mody polscy projektanci zaczęli projektować modę sezonową tak, jak to robią światowe marki. Widząc, że w naszym kraju również tworzy się kolekcję pret’a’porter w rozsądnej cenie i doskonałej jakości, społeczność zaczęła nosić się dużo lepiej i z pomysłem. Jednak łódzkie święto mody to nie tylko pokazy znanych projektantów i marek, to również debiuty awangardowych twórców (OFF Out Of Schedule), wystawy młodych, zdolnych fotografów mody (Young Fashion Photographers Now), wykłady i szkolenia prowadzone przez uznanych trenerów i światowe autorytety (Let Them Know), Fashion Film Festival oraz Showroom.

fashion week

Fashion Week Poland, fot. arch. P. Stoppa

W tym roku Fashion Week Poland nawiązał wieloletnią współpracę z amerykańską agencją IMG Fashion, która organizuje tygodnie mody w Nowym Jorku, Londynie, Tokio i Berlinie. To dla FashionPhilosophy ogromna szansa na rozwój i nowe możliwości. Do tej pory projektanci, prezentujący kolekcje w Łodzi, mogli zabłysnąć talentem w Lizbonie, Berlinie, Lwowie i Wiedniu. Dzięki IMG najzdolniejsi mają szansę zaistnieć za oceanem, za co trzymam mocno kciuki. Siódma edycja największej imprezy modowej w Polsce odbędzie się w dniach 24-28 października w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej, gdzie powstanie miasteczko modowe, godne przyjąć zagranicznych dziennikarzy, gwiazdy show-biznesu, stylistów i tysiące osób zainteresowanych modą. Gośćmi specjalnymi będą Dawid Tomaszewski, którego kreacje zyskały aprobatę samej Anny Wintour, oraz Małgorzata Dudek, której suknie pokazywane są w „Vogue’u” i noszone przez światowe gwiazdy. W Alei Projektantów kolekcje na sezon wiosna/lato 2013 zaprezentują: Aga Pou, Agata Koschmieder, Agata Wojtkiewicz, Agnieszka Orlińska, Beata Cupriak, Berenika Czarnota, Delikatessen, Ewa Kozieradzka, Grzegorz Kasperski, Hyakinth, Justyna Chrabelska, Łukasz Jemioł BASIC, Maldoror, Michał Szulc, MMC Studio, Mohito, Monika Błażusiak, Natalia Jaroszewska, Nenukko, Orsay, Piotr Drzał, Polygon, Potis & Verso, Ptaszek, Solar, TOMAOTOMO by Tomasz Olejniczak i Wiola Wołczyńska. Natomiast w strefie OFF Out Of Schedule pokażą się: Paulina Plizga, Marta Siniło, Aleksandra Chaberek, Jakub Pieczarkowski, Misshi Nakamishi, Małgorzata Knopik-Skibińska, Ima Mad, Bożena Ślaga, Emilia Jankowska, Jarosław Ewert, Olga Mieloszyk, Joanna Startek, Ola Bajer i Thunder Blond. Już odliczamy dni do tego wydarzenia. Do zobaczenia w Łodzi.

Więcej informacji oraz karnety na Fashion Week Poland na www.fashionweek.pl

Konrad Fado

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ