Thursday, July 18, 2024
Home / Moda  / Trendy modowe  / Nocne klimaty na Fashion Designer Awards

Nocne klimaty na Fashion Designer Awards

Od siedmiu lat pomaga najbardziej utalentowanym młodym projektantom w wejściu na drogę do sukcesu. Skutecznie.

Od siedmiu lat pomaga najbardziej utalentowanym młodym projektantom w wejściu na drogę do sukcesu. Skutecznie.

foto monika szałek

Joanna Sokołowska-Pronobis / fot. Monika Szałek

Kiedy w 2008 roku Joanna Sokołowska-Pronobis wymyśliła Fashion Designer Awards, wszyscy pukali się w głowę. – Mówili, że zwariowałam i że po co kolejny konkurs dla młodych projektantów – wspomina Joanna Sokołowska-Pronobis. – Rzeczywiście, było wtedy w Polsce pięć albo sześć konkursów, ale żaden z nich nie był dla laureatów trampoliną do świata mody. Tymczasem ja od początku postawiłam na jakość, na współpracę z MSKPU (Międzynarodową Szkołą Kostiumografii i Projektowania Ubioru) – partnerem edukacyjnym, zbudowanie dobrych relacji ze szkołami artystycznymi oraz na nagrody, które coś dają – edukację, doświadczenie i kontakty. Najcenniejsze są zagraniczne staże, marzenie każdego debiutanta. Ale mamy też staże u polskich projektantów, wyjazdy na targi zagraniczne, stypendia w MSKPU. Są też nagrody pieniężne, w tym roku będzie to aż 20 tys. zł.

designer awards-fda2015

Fashion Designer Awards / fot. AKPA

Fashion Designers Awards to konkurs rozłożony w czasie. Do 10 lutego 2015 roku należy przysłać projekty czterech kreacji inspirowanych hasłem „Moods of The Night”. Spośród nich kilkunastoosobowe jury wybierze 30 prac do kolejnego etapu. Do półfinału (28 marca w warszawskich Złotych Tarasach) trafi 20 osób, a 10 – do rozgrywki finałowej. W jury zasiądą m.in. Lidia Kalita, Joanna Klimas, Tomasz Ossoliński, duet Bizuu (czyli Zuzanna Wachowiak i Blanka Jordan), Joanna Horodyńska i Ada Fijał. Przewodniczącym jury jest Mauro Gasperi, zaliczany do sześciu nowych włoskich designerów, którzy kształtują przyszłość włoskiej mody. To właśnie w jego atelier w Mediolanie zwycięzca odbędzie trzytygodniowy staż.

– Pamiętam każdego laureata. Wiem, co robią, nawet mam ich teczki konkursowe – mówi Joanna Sokołowska-Pronobis. – Pierwszą edycję wygrała Sabina Pilewicz. Jej prace konkursowe przyszły ostatniego dnia, całą kolekcję zaprojektowała noc wcześniej. Dziś Sabina specjalizuje się w projektowaniu toreb, są świetne, gwiazdy je kochają. Kolejna edycja to Piotr Drzał. Wygrał bezapelacyjnie, był on, a potem długo, długo nikt. Bardzo zdolny i bardzo skromny, obecnie pracuje w Simple. Kolejna edycja i kolejny talent – Małgosia Skorupa. Jej sukienkę finałową zaraz po gali założyła jurorka Kasia Zielińska i pojechała na festiwal piosenki w Zielonej Górze.

A jak będzie w tym roku? Temat przewodni „Moods of The Night” wzbudza ogromne zainteresowanie, jest bardzo nośny, więc organizatorka konkursu spodziewa się rekordowej liczby prac. I to niekoniecznie kreacji wieczorowych. Noc to szeroki temat – samotność i gwar, muzyka i cisza, światło miast i ciemność, rozmowa i seks.

Więcej informacji na www.fashiondesignerawards.com.pl

tomaszmateriał pochodzi z nr 1/2015

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ