Monday, April 15, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Fartuchy medyczne

Fartuchy medyczne

Poznasz medyka po fartuchu jego

Fartuch medyczny

fot. Pixabay

Fartuch medyczny od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Używają ich lekarze, pielęgniarki, czy ratownicy medyczni. Porządne fartuchy są szyte z dbałością o szczegóły i do tego prezentują się elegancko. Jest to odzież solidna, dobrze wykonana i wysokiej jakości. Każdy lekarz ma w swoim wyposażeniu więcej niż jeden fartuch lekarski. W większości jest on biały, może być również niebieski, beżowy, czy jasnoróżowy

 

Kto powinien nosić fartuch medyczny?

Odzież medyczna to nie tylko fartuchy, to także komplety takie jak jako spodnie i bluzy medyczne ‒ te ostatnie chętnie noszą pielęgniarki, pielęgniarze, lekarze, a czasem także ratownicy medyczni. Takie ubrania medyczne sprawdzają się doskonale i są przewiewne i występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Taki zestaw doceni wiele osób. Spodnie i koszula medyczna są zwykle białe, jasnozielone, czasem szare lub granatowe.

 

Przeważnie mają kieszenie w spodniach i małą kieszonkę w bluzie. Tego typu kompletów warto mieć kilka w szafie. Dzięki temu można je zmienić w razie potrzeby, jeśli bluza lub spodnie się zabrudzą. Po każdej zmianie ubranie należy wyprać, aby lekarz mógł cieszyć się czystym i pachnącym ubraniem. To konieczność. Preferowane jest, aby te ubrania były wykonane z bawełny, która jest łatwa do prania i konserwacji. Sukienki medyczne – chętnie noszą pielęgniarki, rejestratorki medyczne, lekarze, pielęgniarze, czasami też ratownicy. Fartuch medyczny z pewnością przyda się także asystentom medycznym, np. w placówkach dentystycznych, ale także weterynaryjnych.

Fartuchy dla pielęgniarek

Wybór odpowiedniego ubrania do pracy wcale nie jest taki łatwy, jak początkowo może się wydawać. Zależnie od rodzaju wykonywanej profesji, konieczne jest dobranie odpowiedniego ubioru. Pielęgniarka dyżurna musi zawsze nosić fartuch medyczny, który może być zapinany na guziki lub nie. Fartuch pielęgniarki jest najczęściej biały lub jasnozielony, choć zależy to od szpitali, czy przychodni, które mogą mieć ściśle do niego dopasowaną kolorystykę. W końcu to część wizerunku placówki. Fartuchy dla pielęgniarek powinny być przewiewne, wygodne, z kieszeniami, w których można schować drobne przedmioty. Należy pamiętać, że ten zawód jest bardzo ważny nie tylko pod względem wiedzy, doświadczenia, ale i pod względem fizycznym ‒ czasami trzeba się schylić, przykucnąć czy sięgnąć po coś, wówczas wygodny fartuch to podstawa.

Fartuchy medyczne ‒ kolor i tkaniny

Fartuchy laboratoryjne klasyczne są dostępne w kolorze białym, symbolizującym czystość i sterylność. Śnieżnobiały mundurek budzi zaufanie i jest higieniczny, dlatego takie ubrania nadal królują w zawodach medycznych. Coraz częściej jednak odbiega się od tych wzorców i często fartuchy szyte są z wybranych tkanin z szerokiej gamy kolorystycznej. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w leczeniu młodszych dzieci, ponieważ to pomaga rozluźnić atmosferę. Kolorowe fartuchy medyczne spotyka się najczęściej na pielęgniarkach na oddziałach dziecięcych, ale także w placówkach prywatnych np. gabinetach medycyny estetycznej, czy kosmetycznych. Kolorowy uniform często nawiązuje kolorystyką do logo firmy, lub ogólnego wystroju wnętrza. Najlepiej sprawdzi się bawełna, która jest miękka i przewiewna, ale coraz częściej używa się bawełny bambusowej, czy łączenia różnych tkanin, np. z lnem. Warto zainwestować w porządny fartuch medyczny, ponieważ będzie on na ciele kilka lub kilkanaście godzin w ciągu dnia.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ