
Jakie farby do malowania ścian wybrać? / fot. Unsplash
Wiele kobiet obawia się samodzielnego przeprowadzania prac remontowo-budowlanych. Rzeczywiście, na początek kładzenie instalacji elektrycznej czy wodociągowej lepiej pozostawić fachowcom. Jest jednak wiele rzeczy, które można łatwo zrobić samemu. Nałożenie farb na ściany jest jedną z nich
Powód, dla którego w wielu domach pokutuje mit, że kobiety nie nadają się do remontu, jest prozaiczny. Przez lata najprostsze kładzenie tynku wymagało żmudnego mieszania składników. Sprzęt budowlany był ciężki i niebezpieczny, a do tego wymagana była precyzja. Dziś już można kupić zarówno kompaktową wiertarkę, jak i śliczne śrubokręty, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by remontami zajmowały się również kobiety. Pomocne są też gotowe szpachle czy farby do ścian, zamiast takich, które trzeba rozrabiać samemu. Resztę ułatwią filmiki instruktażowe i poradniki takie, jak ten. Zacznijmy od najprzyjemniejszego, czyli farb i malowania ścian.
Przed malowaniem: jak przygotować ścianę?
Boisz się, że położysz farbę nierówno? Tak się na pewno nie stanie, o ile dobrze przygotujesz ścianę. Najpierw umyj ścianę mydłem malarskim i osusz. Jeśli twoja ściana jest równa i pokryta już innym kolorem, wystarczy, że zaczniesz malowanie. Jeśli tynki zostały świeżo położone, odczekaj kilka tygodni, aż w pełni wyschną. W przypadku starych powłok ściennych może być tak, że na ścianie pojawia się wybrzuszenie i dziury, z których sypie się tynk. Wówczas przed malowaniem rozkuj tynki i usuń ich tyle, by zostały tylko te, które dobrze się trzymają. Spokojnie, rozkuwanie to nic strasznego. Jeśli tynk jest źle położony, odpadnie po uderzeniu ostrzejszą stroną młotka czy jakimkolwiek innym narzędziem.
Rysy i dziury musisz zaszpachlować. Nie przejmuj się, że szpachla nieestetycznie odznacza się na tle białej ściany – po malowaniu kolor się wyrówna. Jeśli nie chcesz mieszać składników, kub gotową szpachlę i nakładaj prosto z tubki na zniszczenia. Wyrównaj szpachelką lub np. starą kartą kredytową. Zanim zabierzesz się za malowanie ścian farbą, odczekaj tyle, ile zaleca producent. Na wstępnie przygotowaną ścianę możesz użyć gruntu, jeśli:
• tynk pyli (np. sypie się, gdy go potrzesz paznokciem);
• ściana wcześniej nie była malowana;
• poprawek szpachlą jest dużo;
• ściana jest chłonna. Potrzyj ścianę mokrą gąbką. Jeśli woda wsiąka, zamiast spłynąć po ścianie, i tworzy się ciemna plama, to użyj dobrego gruntu.
Jakie farby do malowania ścian wybrać?
Lepiej poszukać idealnej powłoki ściennej. I nie chodzi tu tylko o odcień. Obecnie różne farby mają różne zastosowania. Jeśli dobrze dobierzesz farbę do malowania swoich zagruntowanych wcześniej ścian, to efekt powinien cię zadowolić.
https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Sciana/c/b2c-sciana
Np. w piwnicznej pralni, gdzie pojawia się pleśń, możesz użyć farby antybakteryjnej przeciwko mchom i pleśni. W pobliżu kominka użyj lateksowej, którą łatwo się zmywa. Możesz też malować beton, tapety lub drewniane panele. Jeśli nie zależy ci na remoncie generalnym, a jedynie chcesz odświeżyć białe ściany np. przed sprzedażą mieszkania, kup grunt i farbę odświeżającą w jednym. Wybraną farbę do ścian możesz pokryć powłoką wykończeniową z efektem strukturalnym czy… brokatem.
Ułatw sobie pracę
Kilka poniższych trików znacznie ułatwi ci pracę i usprawni cały proces:
• farbę wypróbuj dzień wcześniej na niewidocznym fragmencie ściany za kanapą czy pod szafkami. Sprawdź na małej powierzchni ściany, jak prezentują się dwie warstwy farby i czy kolor nie zmienia się po wyschnięciu. Wiele marek ma mini-opakowania farb do ścian, więc możesz wypróbować kolor, bez konieczności kupowania całej puszki.
• Kup dużo folii malarskiej i papierową taśmę do zabezpieczania mieszkania. Jeśli ich nie masz, użyj worków na śmieci i gazet. Poświęć sporo czasu na zabezpieczenie mebli i podłóg – później wystarczy, że zdejmiesz osłonę i będziesz miała czysty pokój jak wcześniej.
• Zaklej krawędzie kontaktów, framug i parapetów papierową taśmą – nie zachlapiesz ich.
• Gwoździe czy zawiasy możesz posmarować wazeliną lub okleić plasteliną, jeśli nie chcesz ich przypadkiem zamalować.
• Nie wybieraj najtańszego wałka i pędzli – droższymi naprawdę łatwiej się nakłada farbę.
• Do malowania ścian używaj cały czas tej samej farby. Nawet zwykła biel dwóch marek lub z różnych serii może się od siebie różnić.
Co jeszcze możesz pomalować?
Nowoczesne farby do ścian i innych powierzchni mogą zastąpić drogi i fachowy remont. Skoro już malujesz ściany, możesz przy okazji wykorzystać też inne podobne preparaty i odświeżyć wnętrze. Np. farba do odświeżania podłóg to rodzaj barwionej emulsji ochronnej, która wyrównuje koloryt i nabłyszcza stare panele. Z kolei posadzkę betonową możesz pomalować farbą antypoślizgową. Nowoczesne farby do malowania ścian pozwalają też przemalować już kolorową podłogę, bez zrywania poprzedniej powłoki. Znajdziesz też osobne farby do kaloryferów czy parapetów, które je odświeżą. Mając odpowiednie farby do malowania ścian i pozostałych powierzchni, jesteś już bliżej ukończenia swojego pierwszego samodzielnego remontu.