Monday, April 15, 2024
Home / Moda  / Design  / Farba lateksowa czy akrylowa – którą wybrać do malowania ścian?

Farba lateksowa czy akrylowa – którą wybrać do malowania ścian?

Stawiasz na oszczędność, czy trwałość?

Kwestie techniczne są tak samo ważne jak kolor! / fot. materiały prasowe

Dla większości osób ważniejsze wydaje się odpowiednie dobranie koloru niż kwestie techniczne. Jednak od tego, jaką farbą pomalujemy ściany, zależy jak długo kolor się utrzyma. Jeśli chcesz mieć piękny i zadbany dom, zanim sięgniesz po wzornik z kolorami, wybierz odpowiedni typ farby!

Kwestie techniczne są tak samo ważne jak kolor! / fot. materiały prasowe

Kwestie techniczne są tak samo ważne jak kolor! / fot. materiały prasowe

Dwa najpopularniejsze typy farb używane do malowania ścian, to farby akrylowe i lateksowe. Obie należą do grupy produktów wodorozcieńczalnych. To oznacza, że w różnieniu od farb dyspersyjnych, nie zawierają rozpuszczalników, tylko wodę. Przekłada się to na wpływ takich farb na środowisko, oraz na ich zapach. Poza tym farby wodorozcieńczalne są łatwe w aplikacji, przy czym farby lateksowe są nieznacznie wydajniejsze.

Lateksowa, czyli trwała

Nazwa jest myląca, ponieważ farba lateksowa wcale nie zawiera lateksu. Ma za to w składzie żywicę, co przekłada się na jej konsystencję – łatwo się nakłada, a po naniesieniu na ścianę, nadaje efekt gładkiej powierzchni. Wybierz też farbę lateksową, jeśli zależy ci na zwiększonej odporności na szorowanie i wodę. Tam, gdzie ściany często się brudzą lub gdzie są narażone na kontakt z wodą lub wilgocią, np. w kuchni lub łazience, farby lateksowe sprawdzą się doskonale! Poza tym są też odporne na działanie słońca, dlatego w bardzo jasnych i nasłonecznionych pomieszczeniach długo zachowują swój pierwotny kolor.

Tani i sprawdzony akryl

Farba akrylowa, tak jak lateksowa, zawiera żywicę syntetyczną, choć w nieco mniejszej ilości. Dzięki temu nie tylko łatwo się nakłada, ale ma też świetny stosunek jakości do ceny. Farby akrylowe są nieco tańsze od lateksowych, dzięki czemu przy stosunkowo niewielkich kosztach można z ich pomocą odnowić większość pomieszczeń. Można je także czyścić, ale są trochę mniej odporne na ścieranie i działanie wody. Nadają się do malowania sufitów i ścian w pomieszczeniach, które są rzadziej używane lub mniej podatne na zabrudzenia.

Trudny wybór

Czym się kierować, kupując farbę do malowania? Większość producentów ma w swojej ofercie szeroki wybór zarówno farb lateksowych, jak i akrylowych. Na pewno opłaci się sprawdzić dodatkowe właściwości każdego produktu. Może to być świetne krycie albo specjalna, mikroporowata struktura farby, dzięki czemu po malowaniu powłoka nie przepuszcza wilgoci, ale pozwala ścianie oddychać (tzw. paroprzepuszczalność). Warto np. zwrócić uwagę na farby lateksowe Nobiles Pory Roku: tworzą powłoki o wysokich walorach dekoracyjnych, które charakteryzują się doskonałym kryciem, trwałością i czystością barw. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie w czasie remontu obu typów farb. Farby akrylowe, np. Nobiles Super Akryl, świetnie sprawdzą się do malowania sufitów!

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ