Sunday, April 21, 2024
Home / POLECAMY  / Fałszywi przyjaciele. Kiedy pozwolić im odejść?

Fałszywi przyjaciele. Kiedy pozwolić im odejść?

Te 9 sytuacji powinno być dla ciebie czerwonym światłem w każdej relacji

cztery uśmiechnięte kobiety, trzy kobiety z długimi włosami jedna z krótkimi

Fałszywi przyjaciele... Czy wiesz jak ich rozpoznać? / fot. Joel Muniz / Unsplash

Zdarza się, że mamy wokół siebie ludzi, którzy są z nami od bardzo dawna. Często jednak, na skutek zmiany pracy czy szkoły, wchodzimy w zupełnie nowe środowiska i zaczynamy otaczać się osobami, których nie znaliśmy wcześniej. Fałszywi przyjaciele mogą znaleźć się w każdej z tych grup. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeżeli podejrzewamy, że znajdują się wśród nas fałszywi ludzie? W jakich sytuacjach lepiej jest zostać samemu?

1. Ich zachowanie w twoim towarzystwie różni się od tego poza nim

Obiecują, ale na tym się kończy. Chwalą, ale tylko przy tobie – bo dobrze wiesz, że za twoimi plecami mówią zupełnie coś innego. Fałszywi ludzie są bezwzględni. Często chcą być lubiani przez wszystkich, dlatego powiedzą dokładnie to, co chciałabyś usłyszeć. Najczęściej wynika to z ich osobistych niepewności lub kompleksów – nie czują się dość mądrzy, lubiani lub dowartościowani, dlatego próbują zjednać sobie każdego. Efekt często bywa odwrotny, dlatego jeżeli zauważysz, że bliskie ci osoby przy tobie zachowuje się zupełnie inaczej, niż przy innych – zastanów się, czy nie są to fałszywi przyjaciele.

2. Nie rozmawiają z tobą będąc w grupie znajomych

Każdy z nas potrzebuje miłości i akceptacji. Nie bez powodu przynależność została umiejscowiona jako trzecia w piramidzie potrzeb Maslowa. Jesteśmy w stanie zrobić naprawdę wiele, by poczuć się częścią większej grupy. Chcemy poznawać osoby, z którymi możemy dzielić swoje pasje i stawać się częściami społeczności. To zupełnie normalne zachowanie, jednak nie zawsze grupa do której należymy zachowuje się wobec nas tak, jak tego oczekujemy. Jeśli wśród znajomych czujesz się ignorowana – czujesz, że osoby które są ci bliskie zachowują się wobec ciebie inaczej, gdy jesteś z nimi sam na sam, niż w większej grupie – zastanów się, czy ich sympatia wobec ciebie jest prawdziwa. Może są mili, bo czegoś potrzebują? Pamiętaj, że nie jesteś skazana na bycie w towarzystwie, które cię nie docenia. Porozmawiaj o tym z bliską ci osobą, a jeżeli to nie przyniesie efektów – może pora zmienić grupę znajomych?

3. Sprawiają, że czujesz się źle opowiadając o swoich sukcesach

Fałszywi przyjaciele nie mogą znieść, gdy komuś wiedzie się lepiej niż im. Zazwyczaj, gdy opowiadasz im o tym, co ostatnio ci się udało – ich miny rzedną, rozmowa przestaje się kleić, a ty czujesz się dziwnie winna. Zaczynasz zastanawiać się, czy może powiedziałaś coś nie tak, pytasz, czy wszystko w porządku i martwisz się tym, co powiedziałaś? Pamiętaj – masz prawo odnosić sukcesy i być szczęśliwa! Prawdziwy przyjaciel będzie cieszył się twoim szczęściem nawet, gdy u niego akurat nie jest najlepiej. Jeżeli twoje sukcesy są dla nich powodem do smutku – czerwona flaga!

4. Fałszywi przyjaciele blokują twój samorozwój

Jest wiele sposobów, które fałszywi przyjaciele opanowali do perfekcji, abyś nie stała się lepsza niż oni. Odmawiasz alkoholu przez dietę? Znowu coś wymyśliłaś, przecież i tak ci się nie uda. Szukasz lepszej pracy? Po co, przecież poprzednia była zupełnie dobra, a tobie poprzewracało się w tyłku. Dbasz o swój plan dnia, by móc zmieścić w nim jak najwięcej, więc nie jesteś na każde zawołanie? Co z ciebie za przyjaciółka! Jeżeli słyszysz takie rzeczy, gdy chcesz zrobić coś dobrego dla siebie zastanów się, jaka jest ich motywacja? Czy zależy im na tobie tak bardzo, że chcą mieć cię obok cały czas, czy może boją się, byś nie stała się dla nich konkurencją?

 

Zobacz koniecznie: Motyle w brzuchu to tylko chemia?

5. Po powrocie do domu czujesz się wyczerpana

Czy wiesz, kim jest wampir energetyczny? To osoba, za sprawą której stajemy się smutni, zmęczeni i pozbawieni nadziei. Wydaje nam się, że wszystko co do tej pory chcieliśmy zrobić nie ma sensu, nie jesteśmy więc w stanie podjąć żadnych działań. U niektórych osób kontakt z wampirami energetycznymi powoduje nawet objawy somatyczne – bóle głowy, brzucha czy senność. Na takie osoby nie możemy liczyć – to oni oczekują od nas ciągłego wsparcia, pocieszania lub wysłuchiwania przechwałek. Osoby te mogą być zupełnie nieświadome tego, jak wpływają na ludzi, lub – co gorsza – robić to z premedytacją i żerować na ludziach o dobrym sercu, którym ciężko będzie zerwać z nimi kontakt. Jeżeli po wizycie kogoś bliskiego nie czujesz się dobrze, zastanów się, czy twoje złe samopoczucie jest warte utrzymywania tej znajomości.

ciemnoskóra dziewczyna siedząca na podłodze

Wampiry energetyczne dosłownie odbierają nam radość życia – ci fałszywi przyjaciele sprawiają, że stajemy się smutni i obojętni / fot. Joice Kelly / Unsplash

6. Fałszywi przyjaciele ciągle mówią o sobie

Jak łatwo rozpoznać, że osoby z którą rozmawiasz nie obchodzi, co masz do powiedzenia? Odpowiedź na każde twoje słowa zaczyna od ja, a u mnie, mi lubmnieNawet nieproszona o opinię wyrazi swoje zdanie i podzieli się tym, jak wygląda to z jej punktu widzenia. Toksyczni ludzie uwielbiają zalewać innych informacjami na swój temat, licząc, że zostaną skomplementowani i jeszcze bardziej dowartościowani. Uwielbiają się chwalić, jednak twoje zdanie, opowieści czy sukcesy nie będą miały dla nich większego znaczenia, dlatego za wszelką cenę będą próbowali stać się głównym przedmiotem rozmowy. Czujesz, że nie możesz opowiedzieć o sobie w rozmowie z bliskimi, bo jesteś ignorowana? To kolejny sygnał, że mogą to być fałszywi przyjaciele.

7. Plotkują w twoim towarzystwie

Plotkowanie sprawia, że czujesz, że ktoś ci ufa? Niestety, w większości przypadków, jeżeli ktoś plotkuje w twoim towarzystwie, prawdopodobnie robi to też bez ciebie – na twój temat. Zanim dasz wciągnąć się w lawinę plotek, zastanów się, co takiego zyskujesz dzięki temu. Czujesz, że wzrasta twoja pozycja w grupie? A może lubisz ten krótkotrwały przypływ adrenaliny? Istnieje wiele innych sposobów na wzmacnianie więci społecznych, takich jak szczera rozmowa, aktywne słuchanie czy wspólne pasje. Relacje z osobami, z którymi łączą cię jedynie plotki ogranicz do minimum – chyba, że sama chcesz stać się ich obiektem.

8. Nie słuchają cię

Mówisz, tłumaczysz, opowiadasz, a zamiast żywej reakcji słyszysz tylko przytakiwanie? Powtarzasz informacje kilka razy, a i tak wciąż słyszysz te same pytania? Pamiętaj, że brak zainteresowania to także brak szacunku – a na niego zasługuje każdy. Fałszywi przyjaciele często udają, że obchodzi ich to, co masz do powiedzenia, bo mają z tego bardziej bądź mniej ukryte korzyści. Jeśli widzisz, że osoba z którą rozmawiasz nie ma pojęcia, co do niej mówisz, zastanów się, czy kolejna rozmowa będzie warta twojego wysiłku.

 

Przeczytaj też: Jak można pomóc osobie z depresją?

9. Fałszywi przyjaciele szukają powodów zamiast sposobów

Oczywiście zdarza się, że nie mamy dla kogoś czasu. Dlatego może zdarzyć się też, że ktoś nie będzie miał go dla nas. Jednak jeśli czujesz, że twoi znajomi stale cię unikają, a najprostsze rzeczy służą im jako wymówki – nie biegaj, usiądź i zastanów się, czy warto. Każda z nas zasuguje na bycie docenioną. Spróbuj odpuścić na jakiś czas i zobacz, co się zmieniło. Jeżeli sami nie szukają z tobą kontaktu, może warto rozejrzeć się za nową grupą znajomych? Starajac się o czyjąś uwagę tracisz energię, której nikt ci nigdy nie zwróci – tymczasem warto spożytkować ją na coś, co ci się przysłuży. Poświęć każdego dnia chwilę tylko dla siebie i odkryj, co cię uszczęśliwia. Medytacja, joga, a może ładnie podane śniadanie? Co sprawi, że staniesz się swoją własną najlepszą przyjaciółką?

 

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ