Friday, February 23, 2024
Home / PARTNER MK  / Zanim przyleci bocian – mity na temat płodności

Zanim przyleci bocian – mity na temat płodności

Fakty i mity o zajściu w ciążę

III konferencja Niepłodność – droga do macierzyństwa już 2 grudnia, udział bezpłatny / fot. materiały prasowe

Staracie się o dziecko i stosujecie sztuczki, które mają zwiększyć płodność? Sprawdźcie czy faktycznie działają. Wiele popularnych porad dotyczących tego, jak szybko zajść w ciążę, nie ma naukowego potwierdzenia!

Nadwaga, niedowaga, samopoczucie – to wszystko ma znaczenie gdy staracie się o dziecko / fot. Fotolia

Nadwaga, niedowaga, samopoczucie – to wszystko ma znaczenie gdy staracie się o dziecko / fot. Fotolia

 

Im częściej tym lepiej – MIT!

Niektórzy wychodzą z założenia, że aby nie przegapić dni płodnych, najlepiej współżyć codziennie. Inni aktywizują się tylko w okresie owulacji, a przez resztę miesiąca „oszczędzają energię”. Paradoksalnie obie te metody mogą wpłynąć negatywnie na staranie się o dziecko. – Z medycznego punktu widzenia para, która chce efektywnie starać się o dziecko, powinna współżyć 2-3 razy w tygodniu. Zarówno zbyt częste jak i zbyt rzadkie stosunki obniżają jakość męskiego nasienia. Wiele par chce wzmocnić swoje starania o dziecko wyznaczając dni płodne. Niestety u niektórych kobiet wyznaczenie daty owulacji wymaga wnikliwej obserwacji, a czasami nawet badania USG – tłumaczy dr Jakub Wyroba, ginekolog-położnik zajmujący się leczeniem niepłodności w Centrum Medycznym Macierzyństwo. Pary, które ograniczają zbliżenia tylko do dni ocenianych przez siebie jako dni płodne, mogą w rezultacie mijać się z właściwymi terminami owulacji. 2-3 stosunki w tygodniu nie tylko nie obniżają jakości nasienia, ale dają też pewność, że nawet bez wyznaczania dni płodnych u kobiety sami się w nie „wstrzelimy”.

Schudnij przed zajściem w ciążę – SPRAWDZA SIĘ TYLKO W OKREŚLONYCH PRZYPADKACH

Prawdą jest, że zrzucenie kilku kilogramów może mieć wpływ na płodność – ale dotyczy to osób z nadwagą. Nieprawidłowa waga zaburza owulację, a także zwiększa ryzyko powikłań podczas ciąży. – Dzieje się tak ponieważ komórki tłuszczowe wpływają na układ hormonalny. Można wręcz powiedzieć, że tkanka tłuszczowa sama w sobie jest gruczołem dokrewnym, ponieważ w jej obrębie dochodzi do konwersji androgenów produkowanych przez nadnercza do estrogenów. Zarówno nadmiar jak i niedobór tkanki tłuszczowej zaburza równowagę hormonalną. Warto zauważyć, że nadwaga bywa nie tylko czynnikiem sprawczym, ale także jednym z objawów zaburzeń hormonalnych, np. w PCOS – wyjaśnia dr Wyroba. – O prawidłową wagę powinni zadbać także panowie. Otyłość negatywnie wpływa bowiem na jakość nasienia – dodaje lekarz. Zatem pamiętaj: jeśli Twoja waga jest prawidłowa nie zrzucaj niepotrzebnie kilku kilogramów. Kobiety z niedowagą również mają problemy z zajściem w ciążę, a drastyczna zmiana wagi może spowodować m.in. obniżenie odporności organizmu.

Staramy się o dziecko od kilku miesięcy i nic. Jesteśmy niepłodni? – MIT!

Nawet jeżeli oboje jesteście zdrowi, regularnie się odżywiacie, dbacie o kondycję ciała oraz współżyjecie 2-3 razy w tygodniu powinniście dać sobie trochę czasu na zajście w ciążę. Nawet zupełnie zdrowe pary mają tylko 20% szans na zajście w ciążę w jednym cyklu owulacyjnym. Przyjmuje się, że dopiero po 12 miesiącach aktywnych starań o dziecko para powinna udać się do lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności. A jeśli nawet wasze starania trwają już ponad rok, też nie powinniście się zamartwiać. Dzięki odpowiedniemu leczeniu 80% niepłodnych par może doczekać się potomka.

Odstawiłam pigułki, więc muszę odczekać – MIT!

Nawet jeśli wcześniej zabezpieczaliście się przed ciążą stosując antykoncepcję hormonalną, nie ma potrzeby, aby po odstawieniu tabletek przesuwać w czasie starania o dziecko. Jeśli zanim zaczęłaś stosować antykoncepcję miałaś prawidłowy cykl owulacyjny, najprawdopodobniej powróci on już w pierwszym miesiącu od zaprzestania stosowania antykoncepcji hormonalnej. – Kobiety, które po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej mają problem z owulacją, najczęściej miały ten sam problem jeszcze przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji. Wtedy jednak był on dla nich niezauważalny – bo nie starały się o dziecko. Nowoczesna antykoncepcja hormonalna zawiera tak niewielkie dawki hormonów, że nie ma potrzeby „oczyszczania“ organizmu nawet przy długoterminowym jej stosowaniu – tłumaczy ginekolog.

Wszyscy od razu zachodzą w ciążę tylko nie ja – MIT!

Czy na pewno? Nie każdy przecież chwali się tym, jak długo starał się o dziecko. O ciąży wśród przyjaciółek czy kuzynek dowiadujemy się zazwyczaj wtedy, gdy widać już brzuszek. Można śmiało założyć, że większość z nich starała się o dziecko co najmniej kilka miesięcy. – Szacuje się, że problem niepłodności dotyczy obecnie 20% par. Czasami wystarczy kilka wizyt u specjalisty, medyczna pomoc w wyznaczeniu dni płodnych czy prosta diagnostyka. Zdarza się, że pacjenci tworzą w głowie „projekt dziecko”, a kiedy nie udaje się tego projektu zrealizować w kilka miesięcy, zaczynają wpadać w panikę. To pułapka, bo stres jest jednym z czynników obniżających płodność – wyjaśnia dr Jakub Wyroba z Macierzyństwa.

Niepłodnością określa się niemożność osiągnięcia ciąży po 12 miesiącach regularnego współżycia bez stosowania metod antykoncepcyjnych. Większość par zakłada, że jest płodna i oczekuje efektów zaraz po zakończeniu stosowania antykoncepcji. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że co 4-5 para jest niepłodna, około 2-10% z nich jest niezdolnych do poczęcia dziecka naturalnymi metodami, a około 10-25% par jest niezdolnych do poczęcia drugiego dziecka.

Udokumentowano, że jedna na sześć par szuka pomocy medycznej w poczęciu dziecka. Pomoc ta może mieć zakres od podstawowych porad lekarza do technik wspomaganego rozrodu. Stosowane współcześnie techniki leczenia i wspomaganego rozrodu sprawiają, że u 80% niepłodnych par leczenie kończy się upragnioną ciążą.

Leczenie niepłodności za każdym razem zostaje poprzedzone szczegółową diagnostyką, która pozwala na ocenę sytuacji wyjściowej, a tym samym jest podstawą rozpoczęcia efektywnego leczenia. Na podstawie wyników badań lekarz prowadzący opracowuje indywidualny tok postępowania dostosowany do konsultowanego przypadku.

III konferencja Niepłodność – droga do macierzyństwa już 2 grudnia, udział bezpłatny / fot. materiały prasowe

III konferencja Niepłodność – droga do macierzyństwa już 2 grudnia, udział bezpłatny / fot. materiały prasowe

Nie ma jednej recepty na wszystkie możliwe przyczyny niepłodności. W Centrum Medycznym Macierzyństwo dla każdego pacjenta przygotowywany jest indywidualny tok postępowania.
Leczenie niepłodności nie zawsze musi oznaczać zastosowanie technik wspomaganego rozrodu – u części par uda się osiągnąć ciąże po prostej diagnostyce i bez zastosowania skomplikowanych metod.
Znając historię dotychczasowego leczenia i po wykonaniu koniecznych badań lekarz zaproponuje państwu odpowiednie opcje postępowania.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • trouver partenariat 3 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More here to that Topic: miastokobiet.pl/fakty-i-mity-na-temat-plodnosci-macierzynstwo/ […]

  • Memka 23 marca, 2020

    Ja nie wiedziałam że nie w każdym cyklu mam owulację, a stało się to problemem jak chcieliśmy mieć dzieciątko ;( zaczęłam ją kontrolować testerem owulacyjnym ze śliny, dodatkowo szukałam przyczyny dlaczego tak jest. W ciążę udało się zajść, ale było to trudne

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ