Tuesday, June 18, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Miss Bożego Narodzenia: Ewa Wachowicz

Miss Bożego Narodzenia: Ewa Wachowicz

Ewa Wachowicz zdradza Miastu Kobiet nie tylko świąteczne przepisy, ale i przepis na udane Święta. Spraw, by Boże Narodzenie było magiczne

Święta Bożego Narodzenia u Ewy Wachowicz

Zobacz jak wygląda Wigilia u Ewy Wachowicz / fot. Pixaby

W specjalnym wywiadzie dla Miasta Kobiet (zobacz: Ewa Wachowicz: słodki świat) była Miss Polonia, rzeczniczka prasowa rządu Waldemara Pawlaka i producentka programów kulinarnych, Ewa Wachowicz, opowiada o swoim barwnym życiu: dalekich, egzotycznych podróżach, koronie królowej piękności i najprawdziwszym księciu z bajki, o marzeniach i przekraczaniu własnych słabości. Ale nie tylko.

ewa wachowicz

Ewa Wachowicz radzi jak przywrócić magię świąt i jak bez stresu, problemów i większego pośpiechu przygotować Wigilię na 12 dań

Ewa Wachowicz zdradza Miastu Kobiet sekret udanych Świąt Bożego Narodzenia – świąt, na które wszyscy czekają.

Czy święty Mikołaj istnieje, kiedy tak naprawdę powinno się zacząć robić świąteczne pierniczki oraz jak  przywrócić magię świąt i zupełnie bez stresu, problemów i większego pośpiechu przygotować Wigilię na 12 dań radzi w kilku krokach mistrzyni polskich programów kulinarnych, Miss Polonia i III wicemiss Świata – Ewa Wachowicz.

Przedstawiamy najpopularniejsze dania wigilijne według przepisów Ewy Wachowicz: pierniczki, barszcz na zakwasie i uszka oraz karp po żydowsku w formie przystawki.

Święty Mikołaj

Uwielbiam go! Tradycją u mnie w domu było, że 6 grudnia Mikołaj wchodził przez okna, więc dzieci musiały je wieczorem uchylić i czekać, aż włoży coś pod poduszkę. To był zawsze dzień pełen prezentów, na które się bardzo długo czekało

swiety mikolaj istnieje dowody

Choć nie ma dowodów na istnienie świętego Mikołaja – wielu dorosłych wciąż wierzy w jego dobroć i moc

 

Prezenty pod choinkę

Święta Bożego Narodzenia od zawsze były czasem, kiedy sami robiliśmy sobie różne drobiazgi pod choinkę. To były po prostu prezenty od rodziny – nie przynosił ich ani aniołek, ani Mikołaj, ani żaden gwiazdor. Rozpakowywaliśmy je zaraz po Wigilii, choć ze względu na dzieci, które nudzą się przy stole, czasami pozwalało się im po jednym prezencie rozpakować trochę wcześniej, między kolejnymi daniami

prezenty pod choinke

Kto przynosi prezenty pod choinkę – Anioł, Gwiazdor, a może Mikołaj?

 

Karp po żydowsku

Uwielbiam przygotowywać wigilię i ta wigilia zawsze jest u mnie taka sama. Jedyną rzeczą, przy której kombinuję, jest przystawka. To znaczy, niezmiennie jest karp po żydowsku, natomiast śledź przybiera różne opcje. Czasem jest po grecku, czasem w śmietanie, a czasem nie ma śledzia tylko jest na przykład dorsz. Pozostałe dania wigilijne to kanon, na który wszyscy czekają. A ponieważ w Wigilię mam też imieniny i w drugi dzień świąt przychodzą moi przyjaciele, wszystkie dania wigilijne robię w dość dużych ilościach.

 

wigilia 12 dan

Jak przygotować 12 dań na Wigilię i nie zwariować – radzi Ewa Wachowicz

 

Kolędy

Zawsze po Wigilii śpiewamy kolędy, a ponieważ córka gra na fortepianie – zaczyna już powoli trenować do kolędowania. Mam swoje własne śpiewniki, specjalnie wydrukowane dla moich przyjaciół, dostępne wyłącznie u mnie w domu. Tradycją było, że kolędowaliśmy w drugi dzień Świąt – do samego rana. Ostatnio, ponieważ 6 stycznia, Święto Trzech Króli, jest dniem wolnym, kolędowanie przeniosłam właśnie na ten dzień.

 

wspolne koledowanie

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki to idealne zakończenie wspólnej Wigilii

 

 

Świąteczne pierniczki

Ciasto na pierniczki musi leżakować, w związku z czym robię je zawsze w swoje urodziny, 19 października, a piekę dwa tygodnie przed świętami. Część pierniczków jest robiona z dziurkami i służy do dekoracji choinki, a pozostałe czekają w pudełeczkach na święta. Tę logistykę mam z dawien dawna opracowaną z jednego powodu: przed świętami zawsze brakuje czasu, więc cokolwiek by się zdarzyło – pierniczki już mam.

pierniczki wachowicz

Jeżeli nie wiesz jak długo powinno leżakować ciasto na pierniczki, koniecznie sprawdź przepis Ewy Wachowicz

 

Czerwony barszcz wigilijny z uszkami

Tradycyjny, postny barszcz wigilijny robię na zakwasie, który przygotowuję wcześniej i przelewam do butelek. Uszka, pierogi i krokiety lepię dwa tygodnie przed świętami i zamrażam. Dzięki temu tych dwanaście dań wigilijnych naprawdę powstaje później bez problemu.

uszka do barszczu czerwonego

Jak zrobić uszka i idealny barszcz na święta – dowiedz się sprawdzając przepis Ewy Wachowicz

Oceń artykuł
2 komentarze
 • DAVID 11 czerwca, 2012

  Pani droga Ewo mysle o pani codziennie i o szansie na nasze spotkanie w Krakowie .
  KAZDY Z PANIA USIADŁBY DO TAKIEGO ŚWIATECZNEGO STOŁU JAKI PANI REKLAMUJE .
  CHCIAŁBYM POZNAĆ PANIĄ BLIZEJ NIE MAM DO PANI TELEFONU A PRZYDAŁBY SIE W WARSZAWIE ZA DUZO OSÓB MI SIE PO ROZWODZIE PRZYGLĄDA Z PANIA WYJECHAŁBYM NA KARAIBY , JURATĘ .

  POZDRAWIAM DAVID KUTNO ŁÓDZKIE

 • Potrawa wigilijna 5 grudnia, 2015

  Wesołych Świąt kochani i pysznych potraw na wigilijnym stole jak co roku.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ