Thursday, June 20, 2024
Home / Kultura  / Evviva l’arte!*

Evviva l’arte!*

Już 19 października b.r. o 11 odbędzie się uroczysta gala otwarcia Małopolskiego Ogrodu Sztuki połączona z koncertem inauguracyjnym Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą prof. Krzysztofa Pendereckiego.

MOS

Małopolski Ogród Sztuki, fot. materiały prasowe

Nowo wybudowany gmach przy ulicy Rajskiej 12 będzie jedynym w regionie centrum kultury i zdecydowanie będzie hołdować zawołaniu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, które zawarte jest w tytule.

MOS

Małopolski Ogród Sztuki, fot. materiały prasowe

Placówka powstała dzięki pomocy Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Zajmuje się skupianiem szeroko pojętej sztuki, pozwalając jej swobodnie się przeplatać, łączyć różne dziedziny , stwarzając możliwość do rozwijania kompetencji kulturowych społeczeństwa regionu, a przede wszystkim pozwolić tworzyć młodym. Każdy bez względu na wiek czy wiedzę – dzieci, młodzież, osoby niepełnosprawne, osoby starsze, profesjonaliści, amatorzy, artyści, twórcy i miłośnicy sztuki, będą mogli tutaj znaleźć coś dla siebie, sztukę, która ich porwie, zaczaruje, zainspiruje. Podstawowymi hasłami projektu są: „Dla młodych, o młodych, przez młodych” – wsparcie twórczości i uczestnictwa ludzi młodych, „Bez barier” – ułatwienie dostępu do tworzenia i uczestnictwa osobom ze środowisk zaniedbanych, wrażliwych społecznie i zagrożonych wykluczeniem (niepełnosprawni, biedni, spoza metropolii, obcojęzyczni itd.).

Pierwsze miesiące działalności Małopolskiego Ogrodu Sztuki zostaną poświęcone kolejno: październik będzie miesiącem muzyki, listopad – teatru, grudzień – sztuk plastycznych i wystawienniczych. Dyrektor placówki Krzysztof Orzechowski ma nadzieję, że zacznie ona bardzo szybko przynosić efekty. To właśnie od twórców zależeć będzie jak wykorzystany będzie potencjał miejsca.

Małopolski Ogród Sztuki funkcjonuje w ramach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Więcej na temat samego projektu i kalendarium wydarzeń znajdziecie na stronie oficjalnej: www.mos.art.pl, a już dziś zapraszamy pierwszych maniaków kultury do odwiedzin w tym wspaniałym miejscu.

* z wł.: Niech żyje sztuka!

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ