Friday, June 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Europejskie puchary w kobiecej piłce nożnej

Europejskie puchary w kobiecej piłce nożnej

Na ich meczach stadiony też są pełne

kobieca piłka nożna

fot. Unsplash

Fani kobiecej piłki nożnej odliczają dni do kolejnej edycji Ligi Mistrzyń. Czy zobaczymy w tych rozgrywkach drużynę z Polski? Kto okazał się najlepszy w poprzednim sezonie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Opisujemy w nim też historię kobiecych zmagań w europejskich pucharach oraz najbardziej utytułowane zespoły. Zapraszamy do lektury!

 

Kiedy kobiety zaczęły rywalizować w europejskich pucharach?

Kobiece rozgrywki piłkarskie nie mają tak bogatej historii, jak u mężczyzn. Panie do rywalizacji w europejskich pucharach przystąpiły dopiero na początku XXI wieku. Dokładnie miało to miejsce w sezonie 2001/2002. Właśnie wtedy odbyła się pierwsza edycja Pucharu UEFA Kobiet. Wzięły w niej udział 33 zespoły, które zdobyły tytuły mistrzowskie w swoich krajach. Najlepsze okazały się piłkarki niemieckiego 1. FFC Frankfurt, które w finale pokonały Umea IK ze Szwecji.

 

Początek zmagań w europejskich pucharach został zdominowany przez kluby z tych dwóch krajów. Wyjątkowy pod tym względem okazał się sezon 2006/2007, kiedy to triumfowały piłkarki Arsenalu Londyn. Układ sił w kobiecej piłce zaczął zmieniać się od momentu przemianowania rozgrywek na Ligę Mistrzyń UEFA. Sytuacja ta miała miejsce w sezonie 2009/2010. Od tego czasu, osiem najsilniejszych kobiecych lig, może wystawać w europejskich rozgrywkach po dwie drużyny. W pierwszej edycji Ligi Mistrzyń najlepsze okazały się zawodniczki 1. FFC Turbine Potsdam.

Kto w poprzednim sezonie okazał się najlepszą kobiecą drużyną w Europie?

Finał Ligi Mistrzyń UEFA w sezonie 2021/2022 odbył się 21 maja na Allianz Stadium w Turynie. Naprzeciw siebie stanęły wtedy FC Barcelona i Olympique Lyon. Faworytkami tego spotkania były piłkarki “Dumy Katalonii”. Jak to jednak w sporcie bywa, nie zawsze wygrywa ten, na kogo większość liczy. Podobnie było w tym przypadku. Szybko strzelone trzy bramki przez zawodniczki Lyonu szybko ustawiły mecz. Hiszpanki były w stanie odpowiedzieć tylko jednym trafieniem i będą jeszcze trochę musiały poczekać na swój drugi triumf w tych rozgrywkach.

Jakie są najbardziej utytułowane kluby w Europie?

Obecnie najbardziej utytułowanym kobiecym klubem w Europie jest wspomniany Olympique Lyon. Francuzki dziesięć razy meldowały się w finale Ligi Mistrzyń i aż osiem razy okazywały się najlepsze. Można śmiało powiedzieć, że w ostatnich latach całkowicie zdominowały te rozgrywki. Na drugim miejscu plasuje się ekipa 1. FFC Frankfurt. Niemki mają na swoim koncie cztery końcowe zwycięstwa w LM. Ostatni raz triumfowały w sezonie 2014/2015, kiedy to w finale pokonały 2-1 Paris Saint-Germain. Na trzecim miejscu pod względem wygranych w Lidze Mistrzyń, znajdują się trzy kluby: Umea IK, 1. FFC Turbine Potsdam i VfL Wolfsburg. Wszystkie z nich sięgały po puchar dwukrotnie. Dwie pierwsze ekipy lata świetności mają już jednak za sobą.

Jeśli kogoś interesują piłkarskie rozgrywki kobiet, to może zarejestrować się na stronie Fortuny z kodem promocyjnym: meczyki ‒ https://www.meczyki.pl/bukmacherzy/kod-promocyjny-fortuna-za-darmo/89 Każdy pełnoletni użytkownik otrzyma dostęp do transmisji online z wielu meczów pań. Można więc na bieżąco śledzić, w jakiej formie są poszczególne zespoły i który z nich ma największe szanse na wygranie Ligi Mistrzyń w sezonie 2022/2023.

Jak w europejskich pucharach radziły sobie polskie kluby?

Jedno jest pewne ‒ rozgrywek tych na pewno nie wygra zespół z Polski. Aktualne mistrzynie naszego kraju, czyli piłkarki SMS Łódź, zmierzyły się w eliminacjach do LM z Anderlechtem Bruksela. Początek spotkania ułożył się wyśmienicie dla podopiecznych Marka Chojnackiego, bo łodzianki prowadziły 2-0. Niestety korzystnego wyniku nie udało się dowieźć do końca. Najpierw piłkarki z Belgii doprowadziły do wyrównania, a w doliczonym czasie gry zdobyły decydującą bramkę. Mistrz Polski marzenia o grze w europejskich pucharach musi odłożyć na kolejny sezon.
Ostatnia drużyna z Polski, która wystąpiła w Lidze Mistrzyń, to Górnik Łęczna. Miało to miejsce w sezonie 2020/2021. Piłkarki tego klubu dotarły wtedy do 1/16 finału tych rozgrywek, gdzie musiały uznać wyższość Paris Saint-Germain.

 

Uczestnictwo w nielegalnych grach hazardowych podlega odpowiedzialności karnej. Hazard związany jest z ryzykiem. Wskazany w artykule podmiot posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych: FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie (KRS: 0000002455, NIP: 548-11-92-629, REGON: 070707400) – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ