Friday, July 12, 2024
Home / Miasto Prezentów  / Etui na dokumenty z blokadą RFID ‒ elegancki i bezpieczny prezent

Etui na dokumenty z blokadą RFID ‒ elegancki i bezpieczny prezent

Etui na dokumenty i karty płatnicze powinno nie tylko ślicznie wyglądać, ale przede wszystkim zabezpieczać karty i dokumenty przed kradzieżą pieniędzy i danych

etui-na-dokumenty-miasto-kobiet

Takie etui na dokumenty jest nie tylko luksusowe, ale i bezpieczne / fot. materiały prasowe

Raczej się nie zdarza, aby gustowne, eleganckie, pachnące luksusem drobiazgi ze skóry były nietrafionym upominkiem. Jednak rozglądając się za prezentem w postaci portfela lub skórzanego etui na dokumenty i karty płatnicze, warto poszukać produktu bezpiecznego, czyli takiego, które ma blokadę, uniemożliwiającą nieautoryzowany dostęp do kart. W ten sposób zadbamy również o bezpieczeństwo pieniędzy obdarowanej osoby

 

Płacenie kartą jest szybkie i wygodne, bo nie ogranicza nas ani zawartość portfela, ani ‒ w przypadku kart kredytowych ‒ stan konta. Ułatwia nam życie zwłaszcza płatność zbliżeniowa. Ale nie tylko nam ‒ również kieszonkowcom, którzy nie muszą już ćwiczyć sprawności palców, wystarczy, że zaopatrzą się w skaner kart. Jeśli wyspecjalizowany w takich kradzieżach złodziej, tzw. skimmer, z takim zbliżeniowym czytnikiem w torbie stanie w pobliżu osoby, której karty płatnicze nie mają zabezpieczeń, będzie mógł ją okraść, nie pozostawiając śladów. Ponieważ można w ten sposób ściągnąć nie więcej niż 100 złotych, okradany może nawet nie zwrócić uwagi na ten stosunkowo drobny ubytek na swoim rachunku. A złodziej jest bezkarny ‒ złapanie go za rękę jest przecież niemożliwe. A ile osób jest w stanie okraść w ciągu dnia?

Jak działa RFID?

Karty płatnicze i ich czytniki, zarówno legalne, zamontowane np. przy kasach sklepowych, jak i te złodziejskie, pracują w oparciu o technologię RFID (ang. Radio-Frequency Identification). Umożliwia ona automatyczną identyfikację obiektów przy użyciu fal radiowych. W przypadku kart to fala wysokiej częstotliwości (13,56 MHz), przy której zasięg sygnału sięga 1 metra. W skład systemu RFID wchodzi wyposażony w antenę mikrochip, umieszczony w karcie, i czytnik z anteną. Dane zawarte w mikrochipie mogą być odczytane w każdej chwili, jeśli tylko znajdzie się on w zasięgu anteny czytnika. Wówczas wysyła on do czytnika sygnał zwrotny, zawierający informację o zawartości swej pamięci. Ten zaś może zostać przesłany do komputera i wykorzystany w każdy sposób, nie tylko do kradzieży pieniędzy z cudzego konta.

etu--na-dokumenty-2-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Zagrożone nie tylko pieniądze

W kręgu zainteresowań złodziei są bowiem nie tylko nasze środki na rachunkach. Od czasu wprowadzenia biometrycznych dowodów osobistych zagrożone są też nasze dane osobowe, numery dokumentów tożsamości, a także dane zawarte na kluczach elektronicznych, kartach dostępu, biletach komunikacji zbiorowej, legitymacjach studenckich, itd. Na wszystkie te dane jest na czarnym rynku duży popyt, więc ich gromadzenie stanowi dużą pokusę. Jednak ilekroć stajemy przed witryną sklepu, nie warto się zastanawiać, czy ktoś, kto obok nas przygląda się ekspozycji, nie jest czasem złodziejem, który właśnie ściąga nam pieniądze z karty. Raczej czym prędzej zaopatrzmy się w portfel lub etui na dokumenty z blokadą RFID. Okazuje się bowiem, że tak szybko, jak powstała technologia RFID, powstał też popyt na technologię blokowania dostępu do współpracujących z nią mikrochipów.

Jak zabezpieczyć swój portfel?

Dostępny w handlu bloker RFID może mieć postać samodzielnej plastikowej karty w takim samym formacie, jak karta płatnicza. Aby zaczął działać, wystarczy go wsunąć do jednej z przeznaczonych na karty przegródek portfela lub etui. Ale może też stanowić nieodłączną część portfela lub etui na dokumenty i karty płatnicze. Oba sposoby ochrony tworzą w portfelu lub etui na dokumenty tzw. klatkę Faradaya, uniemożliwiającą połączenie pomiędzy mikrochipem karty płatniczej i niepożądanym czytnikiem, jednak to drugi z opisanych sposobów zabezpieczenia kart i dokumentów jest praktyczniejszy. Jeśli bowiem wszystkie nasze portfele i etui na dokumenty standardowo posiadają broker RFID, o co warto się zatroszczyć, to przekładając karty i dokumenty z jednego do drugiego nawet nie musimy sobie zaprzątać głowy ich bezpieczeństwem.

Etui na dokumenty damskie ‒ bezpieczeństwo w klasie LUX

etui-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Skórzane etui na dokumenty to jeden z chętniej kupowanych kobietom na prezent ekskluzywnych drobiazgów. Zwłaszcza te z blokadą RFID. W takim etui ma ona postać cieniutkiego listka, umieszczonego pod zewnętrzną warstwą skóry w taki sposób, że jest niewidoczna i niewyczuwalna, jej istnienia można się tylko domyślać. Ale producenci luksusowych skórzanych etui na dokumenty dbają nie tylko o to, aby pieniądze ich klientek były bezpieczne, ale też, aby dokumenty i karty były przechowywane w klasie LUX (https://www.skorzany.com/etui-na-dokumenty). W damskiej torebce szczególnie dobrze wyglądają bowiem te wykonane z wołowej skóry, ręcznie polerowane, których kolor można dobrać do koloru ulubionej torebki obdarowywanej osoby. Dzięki solidnemu wykonaniu są ponadczasowe.

Dziennikarz, redaktor, fotograf, ilustrator. Jedyne męskie spojrzenie na miastokobietowy babiniec.

Oceń artykuł
4 komentarze
 • Doradca kredytowy Tomasz Wostal 18 listopada, 2020

  Jestem w szoku .Po przeczytaniu tego wpisu skutecznie zostałem namówiony na kupno .

 • Dekolo 19 listopada, 2020

  Dobrze ,że istnieją takie zabezpieczenia , przynajmniej człowiek może spokojnie spać .

 • Paweł Ekspert 21 grudnia, 2020

  Piękny prezent, dobry pomysł na nadchodzące święta, Super, dziękuję!

 • Dariusz 27 maja, 2021

  To bardzo istotne aby nasze etui było odpowiednio zabezpieczone… Tymczasem jeśli szukasz oryginalnego skórzanego etui, ta oferta jest dla Ciebie. https://www.waznydodatek.pl/pol_m_Etui_na-dokumenty-320.html . Kupując jedno z dostępnych etui masz pewność, że Twój dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, czy legitymacja są bezpieczne.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ