Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / Niech Cię ogarnie ETNOmania!

Niech Cię ogarnie ETNOmania!

O tym, że tradycja nie tylko nie zginęła, a wręcz ma się bardzo dobrze, będzie się można przekonać już 21 lipca podczas Festiwalu ETNOmania. Zaprezentuje się na nim ponad 100 Wystawców rzemiosła ludowego i folkdizajnu

Niech Cię ogarnie ETNOmania!

Niech Cię ogarnie ETNOmania! / fot. materiał prasowy

pod naszym patronatem

 

O tym, że tradycja nie tylko nie zginęła, a wręcz ma się bardzo dobrze, będzie się można przekonać już 21 lipca podczas Festiwalu ETNOmania. Zaprezentuje się na nim ponad 100 Wystawców rzemiosła ludowego i folkdizajnu oraz zostanie zorganizowanych ponad 30 różnorodnych warsztatów i pokazów.

Niech Cię ogarnie ETNOmania!

Niech Cię ogarnie ETNOmania! / fot. materiał prasowy

Trzecia edycja Festiwalu, która jak co roku będzie miała miejsce na terenie pięknego skansenu w Wygiełzowie (ok. 40 km od Krakowa), przyniesie ze sobą prawdziwe bogactwo folkowych atrakcji – ujętych w aż sześć stref tematycznych: Rzemiosła, FOLKdizajnu, EKO, Muzyki oraz Dzieci i Relaksu.

Na stoiskach rękodzieła ludowego będzie można własnoręcznie ulepić garnek, wystrugać i pomalować drewnianego ptaszka, sprawdzić lecznicze właściwości ziół, a nawet upiec prołzioka. Co to jest? Dowiecie się na ETNOmani.

Odwiedzając stoiska projektantów, tworzących w duchu EKO i ETNO sprawdzicie, jak w sposób twórczy można przetworzyć tradycję. Dizajnerskie torby, recyclingowa biżuteria, oryginalne ubrania, niesztampowe dekoracje to tylko niektóre z propozycji, czekających na Was w Strefie FOLKdizajnu. A dla tych, którzy nie zadowolą się gotowym produktem, przygotowano szereg warsztatów, na czele z przetwarzaniem T-shirtów i szyciem lalek – przytulanek.

Będzie się można wykazać kreatywnością przy budowaniu wiklinowo-kwiatowego ogrodu. Pod czujnym okiem dziewczyn z ŻyWej Pracowni, wykonacie wiklinowe kwiaty, płotki i inne dekoracyjne formy, które ożywią wiejski ogródek.

Inspirujący i twórczy nastrój na pewno podsyci pokaz mody, na którym zobaczymy najnowsze trendy ETNOwzornictwa. Swoje kolekcje zaprezentują: Pracownia Krawiectwa Artystycznego Hafcik, Małgorzata Peszko Sote Design oraz Anna Starosta Collection – Teaberry/Kalinka.

Na dzieci czeka bogaty program EKOlogiczno-ARTystyczny – gry, zabawy, tworzenie kartonowej makiety wsi, tekturowego zoo, malowanki i wyklejanki. Będzie też można zrobić sobie zdjęcie z 3-metrową słomiano-sznurkową kurą, a nawet na niej usiąść i wejść do środka!

Jak co roku, organizatorzy przygotowali także szereg inicjatyw muzycznych, towarzyszących targom i pokazom. Na warsztatach prowadzonych przez Kapelę Maliszów będzie można posłuchać ludowych instrumentów muzycznych, takich jak skrzypce, fidle ludowe, lutnie, cytary, liry, a także samemu wystrugać fujarkę i na niej zagrać. Monika Dudek nauczy nas kroków najbardziej popularnych tańców ludowych. Jednak ETNOmania to także koncerty TOPowych zespołów FOLKowych. W tym roku zagrają dla nas Kapela z Orliczka, która tworzy nowe interpretacje pieśni ludowych oraz Future Folk – niekwestionowana gwiazda electro-folku, przykład na to, jak umiejętnie połączyć nowoczesne brzmienia i folklor.

Niech Cię ogarnie ETNOmania!

Niech Cię ogarnie ETNOmania! / fot. materiał prasowy

Do tego wszystkiego przez cały dzień będzie można spróbować pysznych tradycyjnych i wegetariańskich potraw, odpocząć w cieniu chaty i relaksować się skansenową atmosferą na leżakach lub kocykach.

Zapraszamy na rodzinny weekend do Wygiełzowa!

Program Festiwalu:

11.00 – 19.00

• Targi rękodzieła, folkdizajnu i eko-produktów

• Warsztaty i pokazy rzemiosła – bednarstwo, bibułkarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, ikonopisarstwo, kołodziejstwo, koronkarstwo klockowe, kowalstwo, łyżkarstwo, malarstwo na szkle, metaloplastyka, plastyka obrzędowa, plecionkarstwo, pszczelarstwo, rzeźba, tkactwo, wicie wianków, wypiek prołzioków, zabawka ludowa, stolarstwo i zielarstwo

• Warsztaty muzyczne: fujarkarstwo oraz pokazy i możliwość gry na instrumentach ludowych

• Instalacje: kury giganty oraz wiklinowo-kwiatowy ogród

• Kącik artystyczno-edukacyjny, gry, konkursy, zabawy dla dzieci

12.00 – 14.00

Warsztaty EKO: biżuteria i gadgety z korka

12.00 – 14.00

Warsztaty wycinanki krakowskiej

13.00 – 16.00

Warsztaty szycia lalek-przytulanek

14.00

Pokaz ETNOmody

15.00 – 17.00

Niech Cię ogarnie ETNOmania!

Niech Cię ogarnie ETNOmania! / fot. materiał prasowy

Warsztaty EKO: drugie życie T-shirtów

15.00 – 17.00

Warsztaty FOLKdizajnu

15.30

Koncert zespołu Kapela z Orliczka

16.30

Warsztaty tańca ludowego z Kapelą Dudek Lewicki

17.30

Koncert zespołu Future Folk

Więcej informacji na: www.ETNOmania.pl, www.SzlakRzemiosla.pl oraz www.facebook.com/szlak.tradycyjnego.rzemiosla

Festiwal ETNOmania

Kiedy: 21 lipca 2013 r, godz. 11.00 – 19.00

Gdzie: Skansen w Wygiełzowie (ul. Podzamcze 1, 32-551 Babice)

Bilety – wszystkie atrakcje Festiwalu bezpłatne, obowiązuje jednak bilet wstępu do skansenu (ulgowy: 5 zł, normalny: 9 zł, rodzinny: 23 zł)

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ