Każda z kobiet marzy o pięknej, promiennej cerze bez niedoskonałości. Niekiedy jednak zapominamy o tym, jak ważne jest prawidłowe i dokładne oczyszczenie skóry z makijażu. Z naszego poradnika dowiesz się, jak świadomie pielęgnować twarz podczas demakijażu. Przeprowadzimy Cię przez każdy etap – zaczynając od kosmetyków, których należy użyć do zmycia makijażu, poprzez oczyszczenie skóry, tonizację, kończąc na nawilżeniu. Po zastosowaniu tych wskazówek, Twoja skóra na pewno Ci podziękuje i odwdzięczy się naturalnym blaskiem
Demakijaż – dlaczego to takie ważne?
Wyobraź sobie, że rano jadłaś pączka i pobrudziłaś sobie twarz lukrem. Czy chodzisz z takim zabrudzeniem cały dzień? Nie, raczej od razu byś przemyła twarz, bo nie jest to do końca estetyczne. Chociaż makijaż niesie za sobą właśnie głównie walor estetyczny, to na koniec dnia musimy go rozumieć w kategoriach brudu.
Przez cały dzień nasza twarz się poci, osadzają się na niej pyłki oraz kurz, które blokują pory i skóra nie może oddychać. Może to powodować problemy z cerą – pojawienie się krostek czy zaskórników. Mimo że nie widzisz tego gołym okiem, to musisz sobie uświadomić, iż masz na twarzy wiele bakterii, z którymi raczej nie chciałbyś położyć się spać i wcierać w swoją ulubioną poduszkę.
Często wieczorem jesteśmy już zmęczone i nie przykładamy wagi do dokładnego zmycia makijażu, co stanowi duży błąd, ponieważ źle oczyszczona skóra może stanowić barierę dla kosmetyków pielęgnacyjnych. Dodatkowo nie ma ona możliwości do odpowiedniej regeneracji, co przekłada się na jej wygląd – twarz wygląda starzej oraz przyspiesza się proces tworzenia zmarszczek. W nocy nasz cały organizm odpoczywa, w tym nasza skóra. Regenerujemy nie tylko umysł, ale i ciało. Odpowiednio oczyszczając i pielęgnując skórę przed pójściem spać, dajemy jej możliwość odżywienia. Dlatego ważnym etapem w pielęgnacji cery jest właśnie demakijaż, który należy wykonać bardzo starannie.
Od czego zacząć demakijaż twarzy?
Usta i oczy, to miejsca, na które nakładamy najwięcej kosmetyków i są one najbardziej obciążone. Dlatego demakijaż zaczynamy od nich. Również po to, by nie roznieść np. rozpuszczonego tuszu po całej twarzy, co utrudniłoby nam cały proces oczyszczania i znacznie by go wydłużyło. Oczywiście, do demakijażu wykorzystujemy przeznaczone do tego produkty, nie mydło czy żel pod prysznic, które nie tylko wysuszą naszą skórę, ale mogą też wywołać mocne pieczenie oczu. Do cery tłustej warto wybrać płyn micelarny, nie mleczko (które z kolei możemy polecić do cery suchej). Jeżeli użyłaś tuszu wodoodpornego, postaw na płyn dwufazowy. Szerzej na temat wyboru kosmetyków napiszemy poniżej.
Wracając do demakijażu oczu i ust – nanieś wybrany przez siebie produkt na wacik i delikatnie przyłóż do wybranego miejsca. Skóra oczu i okolic jest szczególnie narażona na podrażnienia, ze względu na swoją delikatność. Poczekaj chwilę aż produkt wejdzie w reakcję z kosmetykiem nałożonym na skórę, a następnie zacznij delikatnie pocierać. Pamiętaj, że rzęsy nie lubią szarpania, dlatego cały proces wykonuj z wyczuciem, tak, aby nie powyrywać włosków z powieki. Powtarzaj tę czynność, wymieniając waciki. Gdy kolejny będzie czysty – masz pewność, że dokładnie zmyłaś makijaż. Resztę twarzy zmywasz wacikiem nasączonym mleczkiem lub płynem micelarnym (czynności podobne, jak przy zmywaniu oczu i ust). Prawidłowy demakijaż masz już za sobą, ale to nie koniec pielęgnacji.
Jakich kosmetyków używać do demakijażu?
Producenci oferują nam szeroką gamę produktów do demakijażu. Nasz wybór powinnyśmy oprzeć na rodzaju cery, wygodzie stosowania oraz skuteczności danego kosmetyku.
Zobacz także: Jakich kosmetyków używać do demakijażu?
Płyn micelarny jako skuteczny środek do zmywania makijażu
Jeżeli jesteś posiadaczką cery, która charakteryzuje się wyraźną „strefą T” (tj. cera mieszana z przetłuszczającym się czołem, nosem i brodą), polecamy płyn micelarny Tołpa „Dermo face. Strefa t.”. Dokładnie usunie on nadmiar sebum, wszelkie zanieczyszczenia oraz makijaż. Odblokuje Twoje pory, przywróci naturalną równowagę między czołem, nosem, brodą a pozostałymi częściami twarzy. Skóra jest zmatowiona i dokładnie oczyszczona.
Dla osób z cerą wrażliwą, naczynkową, z wyraźnymi zaczerwienieniami i tendencją do alergii, najlepszym płynem micelarnym jest „Dermo face rosacal”. Oprócz oczyszczenia z makijażu, łagodnie wzmacnia naczynia krwionośne na twarzy. Zniweluje uczucie ściągnięcia oraz załagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, które powstają na delikatnej skórze. Uwaga, do cery bardzo wrażliwej i alergicznej można zastosować płyn „Dermo face physio”, który przyniesie jej ukojenie.
Cera sucha charakteryzuje się dużą wrażliwością, dlatego po demakijażu często możemy odczuwać uczucie pieczenia i ściągnięcia. Przy stosowaniu płynu micelarnego „Pure trends super fruits” uczucia te będą Ci obce. Można go stosować nawet do makijażu wodoodpornego. Dokładnie oczyszcza skórę z makijażu, nawilża i odbudowuje naskórek. Przywraca uczucie komfortu i naturalny blask oraz nawilża, dzięki czemu twarz wygląda świeżo.
Jeżeli używasz kosmetyków wodoodpornych, np. tuszu czy eyelinera, to, aby skutecznie wykonać demakijaż, warto skorzystać z dwufazowego płynu micelarnego. Tutaj również polecamy „Dermo face physio”, o którym wspomnieliśmy wyżej. Umożliwi on zmycie makijażu bez mocnego pocierania, dodatkowo odżywi wrażliwą skórę. Uwaga, jego delikatna formuła i fizjologiczne pH, dają bardzo dobre efekty przy zmywaniu makijażu oczu osób, które noszą soczewki kontaktowe, ponieważ ich oczy są szczególnie wrażliwe i narażone na uszkodzenia.
Demakijaż i co dalej?
Samo oczyszczenie skóry z makijażu nie jest wystarczające dla Twojej cery. Demakijaż oczu, twarzy i szyi, to tak naprawdę początek świadomiej pielęgnacji twarzy i oczyszczania. Zawsze pozostaną jakieś drobinki makijażu, których nie udało się zmyć za pomocą mleczka czy płynu micelarnego. Dlatego też na samym demakijażu nie możemy poprzestać. Ponadto skóra będzie wymagała regeneracji i odżywienia.
Kolejnym krokiem, który musimy wykonać, jest użycie żelu oczyszczającego lub pianki. Jej wyboru musisz dokonać na podstawie cery i tendencji Twojej skóry. Zmocz skórę twarzy, szyję i okolice dekoltu i nanieś wybrany kosmetyk. Delikatnie rękami rozprowadź go dokładnie, a następnie zmyj. Ale to nie wszystko!
Pielęgnacja skóry twarzy po demakijażu – sprawdź!
Tonik
Następnym etapem, równie ważnym, jest tonizacja. Bardzo często pomijamy ten element pielęgnacji, a jest on niezbędny do wyrównania pH skóry naszej twarzy, szyi i okolic dekoltu. Poprzez użycie odpowiedniego toniku usuniemy pozostałości zanieczyszczeń, załagodzimy podrażnienia, odświeżymy skórę i dostarczymy jej odpowiednich składników odżywczych. Dzięki czemu skóra będzie mogła swobodnie się regenerować w nocy i nabierze młodzieńczego, pięknego blasku. Nanieś tonik na wacik i dokładnie rozprowadź go po miejscach, które oczyszczałaś.
Nawilżanie
Skóra podczas oczyszczania narażona jest na wysuszenia i podrażnienia. Aby przywrócić jej blask i piękny, naturalny wygląd, musimy zadbać o odpowiednie nawilżenie. W tym celu użyj kremu do twarzy dopasowanego do Twojej cery. Nanieś go na oczyszczoną skórę, rozprowadź i delikatnie wklepuj. W ten sposób kosmetyk dokładniej się wchłonie, a Twoja skóra otrzyma dawkę składników odżywczych, które wpłyną na jej elastyczność i piękny, zdrowy wygląd.
Poranne oczyszczanie
Ostatnim etapem demakijażu jest poranne oczyszczanie twarzy. W nocy skóra również wydziela sebum, dodatkowo na twarzy osiada kurz – a więc powstają zanieczyszczenia. Poza tym, na pewno zdarza nam się czasem niezbyt dokładnie zmyć resztki makijażu. Mycie twarzy po przebudzeniu pozwoli pozbyć się brudu i stanowi przygotowanie skóry pod kolejny makijaż. Do porannego oczyszczania możesz użyć tego samego żelu lub pianki, który stosowałaś po zmyciu makijażu.
Jak możemy zauważyć – świadoma pielęgnacja twarzy oraz prawidłowy demakijaż wcale nie należą do rzeczy prostych i oczywistych. Wiele czynników wpływa na wygląd naszej skóry i tylko od nas zależy czy będziemy cieszyć się nienaganną cerą z młodzieńczym blaskiem.