Sunday, March 16, 2025
Home / Uroda  / Trendy  / Nieprzyjaciel cellulit

Nieprzyjaciel cellulit

Chcesz poznać objawy cellulitu? Chciałabyś wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne stadia cellulitu? Przeczytaj koniecznie.

fot. fotolia

Cellulit, panikulopatia obrzękowo-włóknista, lipodystrofia – to tylko niektóre z nazw dysfunkcji, która przechodzi w chorobę tkanki podskórnej – mówi dr Ewa Rybicka, właścicielka warszawskiej Kliniki Estetica Nova. – Jej istotą jest nieprawidłowe rozmieszczenie tłuszczu powierzchownego w wyniku zmian obrzękowo-włóknistych pod skórą.

fot. fotolia

fot. fotolia

Bardzo nielubianym objawem cellulitu jest nierówna i pofałdowana skóra na udach, biodrach, pośladkach, brzuchu czy ramionach. Od dawna zastanawiano się nad przyczyną
powstawania „pomarańczowej skórki”. Uwagę badaczy przykuł fakt, że jest to przypadłość dotykająca ok. 90 proc. coraz młodszych kobiet, niezależnie od ich tuszy, oraz że niezwykle rzadko dotyka mężczyzn. Najnowsze badania cellulitu koncentrują się na wpływie estrogenów na tkankę podskórną. Uważa się bowiem, że hormony te, stymulując enzym kolagenazę, wpływają na rozluźnienie sprężystej tkanki łącznej, przez co stanowią praprzyczynę powstawania zaburzeń krążenia i drenażu limfatycznego w organizmie.

Estrogeny i czynniki genetyczne należą do przyczyn cellulitu, na które nie mamy wpływu. Możemy mieć natomiast wpływ na sposób odżywiania się, aktywność fizyczną czy dobór odzieży (unikając obcisłych ubrań i wysokich obcasów). Modyfikacja tych czynników może mieć ogromny wpływ na to, jak wcześnie pojawią się pierwsze zmiany, jakie będzie ich nasilenie oraz jakie wyniki da leczenie. Leczenie cellulitu polega na poprawie krążenia w obszarze dotkniętym chorobą, aby doprowadzić do zmniejszenia obrzęków i usprawnienia drenażu. W przypadku osób, u których stwierdzamy nadmiar tkanki tłuszczowej, pierwszym etapem leczenia powinna być jej redukcja za pomocą lipolizy iniekcyjnej, liposukcji lub po prostu diety oraz wysiłku fizycznego. Przed podjęciem leczenia zapraszam pacjentkę na wstępną konsultację. Chcąc określić stopień zaawansowania jej cellulitu, posługuję się następującą skalą:

Stadium I (obrzękowe) – brak zmian widocznych gołym okiem, jednak istnieją już pierwsze objawy zaburzeń krążenia w kończynach, powodujące obrzęki. Jest to moment, kiedy najskuteczniejsze są zabiegi drenujące: masaż ręczny, endermologia lub karboksyterapia.

Stadium II – po uściśnięciu fałdu skóry obserwujemy widoczne nierówności, spowodowane początkowymi zmianami w tkance włóknistej oraz zastojem płynów. Na tym etapie również skuteczne są drenaże, endermologia i karboksyterapia, ale warto też dołączyć radiofrekwencję oraz mezoterapię.

Stadium III – niezależnie od wagi pacjentki „pomarańczowa skórka” jest już widoczna gołym okiem, ponieważ w początkowo rozluźnionej tkance łącznej zaczyna się proces włóknienia. Nasila to zaburzenia krążenia i uczucie ciężkości nóg. Leczenie zaburzeń w tej fazie jest trudne, a niezbędnym dodatkiem do endermologii, karboksyterapii, mezoterapii
i radiofrekfencji są fala uderzeniowa i lipoliza iniekcyjna. Poza usprawnieniem krążenia zabiegi muszą mieć moc niszczenia ścian adipocytów (lipoliza, fala uderzeniowa) oraz zwłókniałej tkanki łącznej (fala uderzeniowa).

Stadium IV – to bardzo zaawansowane zmiany włókniste w tkance podskórnej, otaczające pakiety komórek tłuszczowych. Na tym etapie skóra jest materacowato pozaciągana, często bolesna w miejscach największych zwłóknień. Leczenie tego stadium jest bardzo trudne i przynosi bardzo umiarkowane efekty. W Klinice Estetica Nova proponuję skuteczne
leczenie cellulitu dzięki połączeniu karboksyterapii, endermologii, fali uderzeniowej firmy Storz, radiofrekwencji, mezoterapii oraz lipolizy iniekcyjnej. Najczęściej sugeruję naprzemienne stosowanie kilku terapii, bowiem ich łączenie daje optymalne wyniki leczenia. Pacjentki, które mają problemy z nadwagą, mogą na miejscu wykonać zaawansowane testy w kierunku nietolerancji pokarmowych i alergii, które są często przyczyną nieudanych prób odchudzania lub efektu jo-jo. Wyniki testów omawia z pacjentką specjalista do spraw żywienia, który w trakcie późniejszej terapii kontroluje przestrzeganie przez nią zaleceń oraz postępy leczenia dietetycznego.

W poprzednim numerze „Miasta Kobiet” pisałam o tym, że warto jest ułożyć plan zabiegów w trosce o urodę na lata. Dzisiaj chciałabym zachęcić kobiety, zarówno te młode, 20-40-letnie, jak i nieco starsze, borykające się z problemem cellulitu, do podjęcia próby regularnego dbania o ciało. Niech pozostanie zachwycające przez długie lata.

Dr Ewa Rybicka 

Estetica Nova, Klinika Medycyny Estetycznej, Warszawa, ul. Opaczewska 43 lok. 4,
tel. 505 301 233, 22 415 70 90, www.esteticanova.com.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ