Friday, June 18, 2021
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Estas Tonne: Oddech dźwięku

Estas Tonne: Oddech dźwięku

Przeczytaj wywiad z najbardziej znanym trubadurem

Estas Tonne / fot. materiały prasowe

Współczesny trubadur, Estas Tonne, podróżuje po wielu miejscach i znajduje się w różnych odniesieniach kulturowych, bez identyfikowania się z żadną nacją czy krajem, ale raczej z bogactwem kulturowym całego świata. Jego muzyka jest odbiciem wielu stylów. Fuzja klasycznej struktury, techniki flamenco, cygańskich korzeni i muzyki latynoskiej. Różnorodność, która ukazuje harmonię dźwięku, wytwarzaną przez odpowiednie długości fali gitary.  Estas występuje na koncertach, konferencjach, spotkaniach z jogą, wydarzeniach artystycznych oraz festiwalach, ale bierze udział także w różnych projektach, od poezji, poprzez medytację, a na tańcu kończąc. Ostatnio wziął udział w projekcie filmowym „Time of the Sixth Sun” (tłum. Czas Szóstego Słońca), który opowiada o koncertach muzyka podróżnika.
25 marca 2018 r. odwiedzi Kraków podczas trasy koncertowej „Oddech dźwięku”

Estas Tonne / fot. materiały prasowe

Paola Ferri: Porozmawiajmy o tobie: Kim jest Estas Tonne i skąd pochodzi?
Estas Tonne: Dziękuję za pytanie. Oczywiście mogę dać powierzchowną odpowiedź, ale nie chcę już dalej karmić tej historyjki. Więc powiedziałbym tak: kim jest Estas Tonne? Fragmentem całości… A skąd pochodzi? Niezupełnie pamiętam, ale może niedługo uda mi się odpowiedzieć.

Jak zacząłeś grać na całym świecie i dlaczego postanowiłeś tak zrobić?
Estas Tonne: Nie zacząłem grać na całym świecie. Wydaje się, że świat jest okrągły, a ja jedynie po nim chodzę.

Widziałam jeden z twoich filmików i byłam zaskoczona jak potrafisz improwizować. O czym myślisz i co czujesz kiedy grasz?
Estas Tonne: A o czym myślisz, kiedy idziesz tą samą ulicą co wczoraj? O czym innym, prawda? Więc tak to jest… Teraz jest jedno, a w kolejnym teraz będzie co innego. Ale to, co jest pomiędzy jednym, a drugim jest bardzo interesujące.

Kim i czym według ciebie jest artysta?
Estas Tonne: KAŻDY Z NAS. Niektórym udaje się prawdziwie połączyć z tą esencją, inni eksplorują te wymiary, a jeszcze inni myślą, że to tylko garstka „specjalnych ludzi, którzy mają wyjątkowe talenty”. I to prawda. Jesteśmy wszyscy wyjątkowi i utalentowani i wszyscy jesteśmy artystami.

Czy możesz powiedzieć więcej na temat projektu „Time of the Sixth Sun”?
Estas Tonne: To film o szerzeniu świadomości na tej planecie. Wspólnej dla wielu ludzi, którzy eksplorują tego znaczenie. Niektórzy mają odpowiedzi, niektórzy dogmaty, a niektórzy są tu po to, by inspirować. Mam ogromną nadzieję, że ten wspaniały projekt będzie wkrótce dostępny dla szerszej publiczności!

Chciałabym zapytać o twój album „Internal Flight” (tłum. Wewnętrzny Lot; 2013). Co chcesz nim zakomunikować? Powiedziałeś: „Transformacja jednej myśli w wiecznie uśmiechniętą ciszę”. Co miałeś na myśli?
Estas Tonne: Transformacja jest wszystkim. Tak samo jak życie i śmierć. Przechodzenie z jednego stadium do drugiego. Więc to jak transformowanie smoka w ważkę.

Jaką masz filozofię życiową? W co wierzysz?
Estas Tonne: To się zmienia z chwili na chwilę…. Ale wierzę, że pewnego dnia będziemy się witać z otwartym sercem i prawdziwie widzieć kim jesteśmy.

Estas Tonne / fot. materiały prasowe

Czym jest dla ciebie muzyka?
Estas Tonne: To fala. I lepiej wybierajmy fale, które tworzymy! Jako że również jesteśmy tymi falami.

Czy jest coś jeszcze, czego nie wspomnieliśmy, a co chciałbyś powiedzieć? Jakie są twoje nadchodzące wydarzenia?
Estas Tonne: Trwa wewnętrzny lot. Jako że nic innego nie jest ważne, aż nie będziemy w pełni wolni, w środku.

 

Źródło: Pefmagazine

Muzyka Estasa Tonne jest pochodną ekspresyjności emocjonalnej, przenikana przez elementy akustyczne pochodzące nie tylko z różnych rodzajów muzyki ale z samych emocji. Dwie przestrzenie, w których tworzy muzykę to „Wiem”, a także punkt startowy „Nie wiem”. To wyjątkowe podejście w tworzeniu muzyki zawiera zarówno bazę jak i wolność.

CO: Oddech dźwięku. Estas Tonne. Kraków. The Breath of Sound.
GDZIE: Kino Kijów.Centrum, aleja Zygmunta Krasińskiego, Kraków, Poland
KIEDY: 25 marca 2018, godz. 19.00
Więcej: http://swiatszczescia.pl/

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach