Sunday, July 21, 2024
Home / Inne  / W rytmie współczesności

W rytmie współczesności

Ephemera prezentuje olfaktoryczne kompozycje oparte na muzycznych rezonansach i pogłosach.

Ephemera prezentuje olfaktoryczne kompozycje oparte na muzycznych rezonansach i pogłosach. Nosem projektu jest Geza Schoen, znany z awangardowego projektu Escentric Molecules. W pierwszej fazie projektu, trzech muzyków – Ben Frost, Tim Hecker i Steve Goodman (aka Kode9) stworzyli materiał dźwiękowy, który został zinterpretowany przez Schoen’a i przełożony na zapachy. I tak powstały trzy kompozycje zapachowe: Noise, Drone i Bass.

group

fot. materiał prasowy

A co było inspiracją dla powstania dźwięków, które natchnęły Geza Schoean’a?
W trakcie tworzenia DRONE, Tim Hecker nie kierował się wcale osobistymi doznaniami. W zamian skreślił swoje wyobrażenie „niepokojącej smugi rytualnego kadzidła równoczesnej do długich, liturgicznyh dźwięków prowokujących ciało do lewitacji”. Geza Schoen zinterpretował to syntetycznością aldehydów rozpuszczonych w powietrzu – lewitującym sercem, dla którego bazę  stanowią  paczula, ambra i wetiwer, przełamane surowością jodły i cierpkością jagód jałowca.

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

fot. materiał prasowy

NOISE. Tym razem, Geza Shoen do życia powołuje kapsułę najgłębszych, tłumionych przez codzienną rzeczywistość, hałaśliwych wspomnień Bena Frosta – szumu katolickich świąt kościelnych, trzasku australijskich pożarów, chrzęstu wilgotnej ziemi i bzyczących w niej owadów.

Dla Steve’a Goodmana BASS to dziecięce wspomnienie odgłosu i zapachu zepsutego odkurzacza, palących się kabli, kurzu. Geza Schoen zobrazował je zapachem, w którym pierwsze skrzypce gra dym z płonącego drewna i rum. Kolejne nuty eksponują skórę i herbaciane akordy, a tym, co wygasa na skórze jest zapach mchu i kastoreum.

Kuratorem projektu i producentem są Małgorzata Plysa i Mat Schulz z Unsound Festiwal.

Zapachy Ephemera by Unsoud dostępne są w Perfumerii Lulua, ul. Jozefa 22, Kraków i na www.lulua.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ