Saturday, October 5, 2024
Home / POLECAMY  / Enneagram – co to jest?

Enneagram – co to jest?

Dowiedz się czym jest Enneagram

Kobieta z połową twarzy pomalowaną na czarno a połową na biało

Poznaj swój typ, zmień życie/ fot. Canva

Enigmatyczna nazwa Enneagram – Co to jest? Do czego można tego użyć i czy w ogóle jest to w czymś pomocne? Co to zmieni w twoim życiu? Enneagram może być przepustką do zrozumienia, kim jesteś i z czego wynikają Twoje zachowania. Zaskakujące jest to, że w poznaniu swojego typu osobowości istotne jest nie to, aby go rozwijać, ale aby go… unicestwić

 

Na początku ustalmy, że Enneagram to system, który opisuje dziewięć różnych typów osobowości. Oparty jest na wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy. Z greckiego ennea znaczy „gwiazda”, a gram „znak”.

 

 

Model Enneagramu

Model Enneagramu to dziewięcioramienna gwiazda/ fot. Flickr.com

 

 

System do psychologii wprowadził badacz Oscar Ichazo. Wyróżnia on dziewięć poszczególnych typów osobowości – Perfekcjonista, Dawca, Wykonawca, Indywidualista, Obserwator, Lojalista, Epikurejczyk, Szef i Mediator. Aby dowiedzieć się jakim typem osobowości jesteś wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę internetową – Enneagram test osobowości i go rozwiążesz.
Ale czy na pewno?

Przeczytaj również:

Mechanizmy obronne – jak lęk kieruje naszym życiem?

Enneagram – jak go sprawdzić?

Dlaczego ludzie w Ameryce płacą grube pieniądze, aby dowiedzieć się, jakim są typem według Enneagramu? Uświadomienie sobie własnych cech osobowości to pierwszy krok do przekraczania ich granic. Czasami tkwimy w pułapce schematycznych zachowań, które tylko pozornie nas uszczęśliwiają. Bo właśnie o to chodzi w teorii, jaką jest Enneagram. Jak sprawdzić swój typ, aby się nie pomylić i nie zinterpretować go błędnie?

Współczesny Enneagram osobowości ilustruje 9 sposobów, na jakie możemy się zgubić, ale też 9 sposobów pozwalających nam na powrót do naszego prawdziwego ja.

– pisze w swojej książce pt. Święty Enneagram Christopher L. Heuertz. To prawda, ponieważ Enneagram to nie tylko system, który określa to, jakim typem osobowości jesteśmy i tyle. Wiedza na ten temat to dopiero początek pracy z Enneagramem.

 

W Internecie możemy znaleźć niejeden bezpłatny test. Enneagram to w końcu powszechnie znany system psychologiczny. Jednak jak określić swój typ? Heuertz pisze, że musimy zrobić to sami. Możemy zasięgnąć pomocy i spotkać się z ekspertem, który za pomocą wywiadu pomoże nam określić swój typ, ale to my musimy poczuć, że identyfikujemy się z konkretnym rodzajem osobowości.

 

Sami musimy zdecydować, w jaki sposób dowiemy się jaki typ osobowości przedstawia nam Enneagram. Test czy samodzielna analiza? Metoda tak naprawdę nie ma znaczenia. Ważne jest to, że określenie typu otwiera nam drogę.

 

Enneagram w codziennym życiu – związki, praca, miłość

Ogólnie posiadamy cechy wszystkich 9 typów, ale tylko jeden w nas dominuje. Christopher L. Heuertz pisze, że

Nasz typ enneagramowy to dom, w którym zapewne się urodziliśmy i z pewnością w nim umrzemy

To stwierdzenie może jawić się jako makabryczna wizja, ale nasz typ według Enneagramu to nie jest coś, czego nie da się zmienić i żyć z nim do końca życia. Wręcz przeciwnie poznając typ enneagramowy naszym zadaniem jest się od niego uwolnić.

 

Zobacz także:

Co oznacza i jak funkcjonuje osobowość INFJ?

 

Według książki Święty Enneagram typ, który przedstawia nam system jest opisem naszej osobowości. Osobowość to tylko maska, za którą kryje się nasz charakter, czyli to jacy naprawdę jesteśmy. Odkrycie własnego ja jest podstawą pełni szczęścia. Helen Palmer w swojej książce Enneagram pisze natomiast o esencji, czyli o naszej podstawowej naturze takiej, z jaką przyszliśmy na świat. Z czasem wkraczając w dorosłe życie pod wpływem różnych czynników zewnętrznych kształtujemy w sobie osobowość, aby osłaniać naszą esencję przed zranieniem.

 

Właśnie tym jest dla nas określenie naszego enneagramowego typu. Najpierw musimy zobaczyć swoją osobowość po to, żeby się z nią oswoić, a następnie unicestwić. Trochę przypomina to grę komputerową, w której zabijamy swojego wroga. Tylko co wtedy kiedy już uwolnimy się od swojego ennegramowego typu osobowości? Czy zostaniemy nadzy i bezbronni wyposażeni jedynie w esencję naszej dziecięcej natury wystawionej na drapieżne czynniki świata zewnętrznego?

 

Naga, przerażona kobieta z dłońmi położonymi na ramionach

Czy zostaniemy nadzy i bezbronni? / fot. Canva

 

Helen Palmer w swojej książce umieszcza powiedzenie sufickie, które mówi o „stawaniu się tym, kim byłeś, zanim byłeś, przy zachowaniu pamięci i zrozumienia tego, czym się stałeś”. Piszę również o tym, że nasz typ enneagramowy jest pomostem, który prowadzi nas ku wyższym umiejętnościom ludzkim. I nie chodzi tutaj o to, że poznanie naszego typu pomoże nam w zdobyciu pracy, przyjaciół czy miłości naszego życia, ale nauczy nas jak redukować własne cierpienie za pomocą wychodzenia poza obręb własnej osobowości.

 

Przeczytaj koniecznie:

Tanna Jakubowicz-Mount: Obejmijmy Polskę Kręgiem Kobiet

 

Enneagram – typy osobowości

Kiedy już rozumiemy system, jakim jest Enneagram, typy osobowości również wydarzą nam się czymś jasnym. Jak już wiemy posiadamy cechy wszystkich typów, ale tylko jeden jest naszym dominującym. Jego specyfikacja również nie jest stała. Mowa tutaj o tzw. skrzydłach Enneagramu. Przez to, że system przedstawiony jest na schemacie dziewięcioramiennej gwiazdy każdy typ ma dwóch sąsiadów. Nasz podstawowy typ może przejmować cechy typów sąsiadujących. Zazwyczaj zdarza się tak, że to jedno skrzydło dominuje, ale oba mogą na nas oddziaływać tak samo silnie lub tak samo słabo. Poszczególne typy oddziaływają na siebie, ale my i tak musimy rozpoznać ten właściwy. Jak pisze Charies T. Tart

(…) nie tylko rozpoznać własny typ osobowości, ale także typ ten przekroczyć.

Enneagram – dziewięć typów osobowości

Enneagram – 1

1 Enneagram to Perfekcjonista. Jednak czy to człowiek, który robi wszystko idealnie? Jedynka chce być doskonała, chce wszystko robić dobrze. Jest bardzo wymagająca wobec siebie i innych. Enneagram 1 można kojarzyć ze słowami „powinienem” i „muszę”. Jedynki uważają, że zawsze mogą być lepsze i mają w sobie głos wewnętrznego krytyka. Przez to nie pozwalają sobie na odpoczynek. W dzieciństwie były grzeczne. Za dużo od nich wymagano i nauczyły się zachowywać bez zarzutu w oczach innych. Droga rozwoju jeżeli chodzi o Ennneagram typ 1 prowadzi do odkrycia przez Jedynkę jej własnych potrzeb. Potrzeb wynikających z dzieciństwa. Bo kiedy zamieni „muszę” na „chcę” otworzy się przed nią nowa droga. Ciekawa, radosna i pozbawiona nakazów.

Enneagram – 2

2 Enneagram to Dawca. Wydawałoby się całkowite przeciwieństwo Perfekcjonisty. Typ ten nie jest skoncentrowany na sobie, ale tylko pozornie. Altruista – mylna jest druga nazwa, jaką można określić typ Enneagram 2. Pomoc, którą Dwójki oferują innym ludziom wcale nie jest taka bezinteresowna. Wydaje im się, że w zamian za pomoc innym dostaną coś, czego najbardziej im brakuje – akceptacje i miłość. W dzieciństwie właśnie tak to zdobywały – zaspokajając potrzeby innych ludzi. Enneagram typ 2 drogę rozwoju powinien rozpatrywać pod względem odnalezienia swojego prawdziwego „ja”, prawdziwych pragnień, a nie tych podporządkowanych innym osobom. Jakież będzie zaskoczenie Dwójki kiedy odkryje, że ludzie chcą nie tylko brać, ale także dawać.

Enneagram – 3

3 Enneagram to Wykonawca. Na pozór życie takiego człowieka wydaje się być idealne. Jednak to jak je prowadzi dalekie jest od pojęcia osobistego sukcesu. Enneagram 3 to ludzie, którzy swoje poczucie własnej wartości interpretują poprzez pryzmat swoich dokonań. W dzieciństwie brano pod uwagę głównie ich osiągnięcia i za to pochwalano. W konsekwencji nauczyli się tego, że to ich czyny zapewniają im miłość. Koncentrowali się na zdobywaniu statusu wypierając emocje i unikając niepowodzeń. Dla Trójek najważniejsze w życiu są osiągnięcia, a plan ich dniach polega głównie na realizacji zadań. Droga rozwoju jeżeli chodzi o Enneagram typ 3 prowadzi do kontaktu z reakcjami fizycznym i emocjonalnymi. U Trójek zadania do wykonania przejmują kontrolę nad uczuciami. Trójki muszą zrozumieć, że nawał pracy, jakim się otaczają jest ucieczką od tych negatywnych emocji, których się boją.

Enneagram – 4

4 Enneagram to Indywidualista, zwany również Tragicznym Romantykiem, w swoim życiu nie potrafi zaakceptować przeciętności. Enneagram 4 to ludzie, którzy wiecznie szukają tego, aby ich poczucie wyjątkowości i inności zostało docenione. W dzieciństwie czwórki doświadczyły pewnego rodzaju straty, przez co w głównej mierze koncentrują się na miłości utraconej. Ich decyzje zależą od huśtawki nastrojów, kierują się emocjami, występuje u nich brak realizacji w teraźniejszości powodujący samokrytykę, która przekształca się w agresję. Tłumienie tej agresji rodzi depresje. Czwórki za wszelką cenę starają się zrozumieć swoje emocje uciekając w duchowość i „odrywając” się od ziemi. W przypadku Indywidualistów droga rozwoju prowadzi do połączenia intelektu z emocjami. Skupiona na sferze emocjonalnej Czwórka nie musi martwić się o to, że zubożeje ona pod wpływem działania. Marzycielski świat zamienią w taki, w którym będą mogły przejawiać swój artyzm. Przez to zamieni pesymistyczny pogląd na ten optymistyczny.

Enneagram – 5

5 Enneagram, czyli Obserwator. To typ osobowości, który najbardziej ceni sobie prywatność. Nie są towarzyscy, wolą raczej zacisze domowe, w którym spokojnie analizują otaczający ich świat. Typ Enneagram 5 to osoby, które wypierają swoje emocje i wycofują się w świat intelektu. Co nie znaczy jednak, że nie mają emocji. Czasami przesadne odizolowanie od rzeczywistości powoduje fantazje wywołane nieprzyznawaniem się do bólu i samotności. W dzieciństwie Piątki czuły, że coś przekracza ich prywatność dlatego w życiu dorosłym za wszelką cenę starają się ją chronić. Enneagram typ 5 – Obserwator swoją drogę rozwoju powinien prowadzić przez oderwanie się od ciasnych analiz i dojście do głosu prawdziwym emocjom, które jak się okaże nie zawsze muszą nieść za sobą cierpienie.

Enneagram – 6

6 Enneagram to Lojalista inaczej zwany Adwokatem Diabła. Ludzie, którzy prezentują ten typ wszędzie szukają zagrożenia. Czują ciągły brak bezpieczeństwa dlatego wolą opierać się na grupie, która podejmuje decyzje. Utracona w dzieciństwie wiara w autorytety wynika z tego, że ludzie, którzy prezentują typ Enneagram 6 bali się tych, którzy mieli nad nimi władzę. W konsekwencji Szóstki pragną znaleźć przywódcę, ale niekoniecznie darzą zaufaniem hierarchię władzy. Droga rozwoju jeżeli chodzi o Enneagram typ 6 polega na nauczeniu się samodzielnego planowania i decydowania, a nie poleganiu na grupie. Wtedy zacznie odkrywać swoją prawdziwą tożsamość, z której wyniknie poczucie bezpieczeństwa. Szóstka powoli zacznie zauważać, że sama dla siebie może być autorytetem.

Enneagram – 7

7 Enneagram to Epikurejczyk inaczej też Entuzjasta. Osoba przejawiająca ten typ osobowości miesza w sobie poczucie dziecięcej radości z niezdrowym narcyzmem. Ludzie, którzy utożsamiają się z tym typem osobowości uciekają w swój własny świat wiecznej szczęśliwości nie zważając na czynniki zewnętrzne. Jako dzieci osoby prezentujące 7 Enneagram doświadczyły lęku, ale uciekały od niego w nieograniczony świat wyobraźni. W konsekwencji w życiu dorosłym dalej w nim tkwią, ponieważ boją się bólu, jaki czyha na nie w rzeczywistości. Ich droga rozwoju powinna prowadzić do rozpoznania momentu, kiedy odpowiedzią na cierpienie jest pozytywny świat wyobraźni.

Enneagram – 8

8 Enneagram to Szef. Osoba ta cechuje się odwagą, przez co w każdej relacji przyjmuje rolę opiekuna. Enneagram 8 to silna potrzeba kontroli. Testują ludzi oraz swoją rzeczywistość. Sprawdzają jak bardzo w danym środowisku mogą przejąć władzę. Ósemki kryją w sobie dziecko, które przedwcześnie zostało wystawione na przeciwności losu. Ich reakcją na tego typu doświadczenia jest siła, uodpornienie i wyparcie słabości. Droga rozwoju jeżeli chodzi o Enneagram typ 8 polega na nauce odkrycia autentycznych pragnień, które tkwią pod twardą powłoką siły.

Enneagram – 9

9 Enneagram to Mediator. To osoby, które nie spełniają swoich własnych potrzeb i pragnień nieświadomie spełniając potrzeby innych. W konsekwencji czują się nieszczęśliwe i uciekają w poboczne rutynowe zadania albo drobne przyjemności niekoniecznie sprzyjające zdrowiu psychicznemu. Enneagram 9 charakteryzuje się podporządkowaniem. Dziewiątka, którą utożsamia się z uczuciami innych osób nie potrafi odmawiać, ponieważ wtedy czuje się tak jakby to jej odmówiono. Dziewiątki są bardzo niezdecydowane w podejmowaniu decyzji, ponieważ ich wewnętrzna potrzeba kłóci się z potrzebami innych ludzi. Ich dziecięce potrzeby były pomijane. Utarło się w nich przekonanie, że potrzeby innych są ważniejsze, przez co zapomniały o sobie. Droga rozwoju jeżeli chodzi o Enneagram typ 9 polega na wybudzeniu się Dziewiątki ze snu. „Sen” jest interpretowany jako oddawanie się działaniom nieistotnym zamiast spełniania własnych potrzeb.

Przeczytaj koniecznie:
Osobowość INTJ – co to jest?

Enneagram w związkach

Dużo pracy na przykład potrzeba, by para osób zakochanych zrozumiała podstawy, na których opiera się miłość każdej z nich. Jeśli jedna z nich jest Dziewiątką (Mediatorem) a druga Ósemką (Szefem), to Dziewiątce trudno będzie zrozumieć, że miłość osiąga się przez serię ostrych konfrontacji. Ósemka zaś będzie miała kłopoty z zaakceptowaniem tego, że partner opiera się bezpośrednim rozkazom i uparcie broni przed wmanewrowaniem w takie czy inne zadanie, choć przecież jest otwarty na potrzeby innych ludzi.

– pisze Helen Palmer pozwalając nam zrozumieć, w jaki sposób system Enneagram pozwala nam nie tylko zrozumieć własne ja, ale także patrzeć na ludzi z zupełnie innej perspektywy. Stosowanie praktyki, jaką jest Enneagram w związku pozwala nam lepiej dogadywać się z naszą drugą połówką. Nie chodzi jednak o kategoryzowanie ludzi i wsadzanie ich w szufladki. Samo poznanie typu nic nie zmienia. Jest jedynie drogowskazem do tego, w jaki sposób rozumieć siebie nawzajem. Przepisem, do którego warto dodać składniki takie jak otwartość i szczera rozmowa.

 

Enneagram w pracy

Nie można przypisać określonym typom właściwych im ról zawodowych i oczekiwać, że będą je spełniać w sposób stereotypowy. Można jednak nauczyć się postrzegać zadanie z punktu widzenia współtowarzysza pracy.

 

– możemy przeczytać w książce Enneagram Helen Palmer i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Enneagram może decydować o naszej karierze? Z pewnością nie możemy oczekiwać, że wraz z typem osobowości poznamy również naszą ścieżkę zawodową. Enneagram nie działa na zasadzie – Jedynki to urodzeni adwokaci, a Dziewiątki wspaniali lekarze. Enneagram pozwala nam raczej zrozumieć siebie, a także innych i interpretować te cechy na płaszczyźnie zawodowej. Jak pisze Christopher L. Heuertz – Enneagram to szkic możliwości i okazji, a nie nic z góry ustalonego. Nie przedstawia nam tego kim jesteśmy, ale raczej uczy odróżniać „to, co robię” od „tego kim jestem”. I dzięki temu rozwijać się na różnorakich życiowych polach.

 

Enneagram w miłości, pracy czy rodzinie to nie gotowe rozwiązanie, ale klucz do lepszych kontaktów z innymi. Spojrzenie na sprawę oczami drugiej osoby i otwartość na jej punkt widzenia uwalnia nas od cierpienia w kontaktach z ludźmi.

 

Może też Cię zainteresuje:

Jakie pytania zadać chłopakowi? Pytania o związek, dla par

 

 

 

Poszczególne opisy typów są tylko podstawowym streszczeniem informacji. Sama idea Enneagramu związana jest z zastanowieniem się kim jestem i kim byłam. Czy jestem szczęśliwa? Czy kiedyś byłam szczęśliwa? Co się zmieniło?

Anna Kimla

Dziennikarka z dużą wyobraźnią, pasją do ludzi i świata. Interesuje się psychologią, modą i literaturą.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ