Wednesday, May 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Energia w wakacje: jak oszczędzać prąd podczas urlopu?

Energia w wakacje: jak oszczędzać prąd podczas urlopu?

Nie tak wiele trzeba, aby obniżyć rachunek

Zużycie prądu

fot. Ketut Subiyanto / Pexels

Czy jest coś bardziej satysfakcjonującego niż wyjazd na zasłużony urlop, z dala od codziennych obowiązków i trosk? Chociaż chwile relaksu są bezcenne, nie można zapomnieć, że energia elektryczna nie bierze wolnego, a jej niekontrolowane zużycie w naszym domu może skutkować nieprzyjemnymi niespodziankami w postaci wysokich rachunków. Jak zatem cieszyć się beztroską atmosferą wakacji i oszczędzać na prądzie? Podpowiadamy!

 

Dlaczego warto oszczędzać energię na urlopie?

Wyjazdy, wakacje, relaksujące chwile z dala od codziennych obowiązków – każdy z nas czeka na te krótkie okresy odpoczynku z niecierpliwością. Jednak czy zastanawiasz się czasem nad tym, jak Twoja nieobecność w domu wpływa na zużycie energii? Gdy opalasz się na piaszczystej plaży, Twój dom nadal konsumuje prąd. Szczególnie teraz, w 2023 roku, kiedy niższe stawki na energię zależą od utrzymania zużycia w wyznaczonym limicie, warto zastanowić się nad tym, jak możesz oszczędzać prąd, przebywając na urlopie.

Nie wyjeżdżaj bez wyłączenia elektroniki

Kiedy pakujesz walizki, przygotowując się do wyjazdu, najpewniej na twojej liście nie ma punktu „wyłącz elektronikę”. A to powinno być jednym z Twoich priorytetów, szczególnie jeśli chodzi o długotrwałą nieobecność.

Zdecydowana większość urządzeń elektronicznych, nawet po wyłączeniu, nadal zużywa energię w tzw. trybie czuwania. Tak więc, zanim wyjedziesz na urlop, warto poświęcić chwilę, aby przejść przez dom i odpiąć od prądu wszystkie urządzenia, które nie muszą pozostawać w podłączeniu do sieci – w szczególności telewizory, radioodbiorniki, duże i małe AGD, konsole do gier czy systemy dźwiękowe.

 

Jeśli planujesz wyjazd na dłuższy okres, rozważ też wyłączenie lodówki i zamrażarki – oczywiście po uprzednim opróżnieniu i dokładnym wyczyszczeniu. W przypadku krótkiego wyjazdu, możesz zwiększyć nieco temperaturę termostatu, co także przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii.

Postaw na inteligentne technologie

Inteligentne technologie stają się coraz bardziej popularne, a jednym z nowoczesnych rozwiązań do zarządzania energią są gniazdka Smart Plug. To małe, acz niezwykle funkcjonalne urządzenia, które umożliwiają zdalne sterowanie przepływem prądu w domu, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz.

Za pomocą specjalnej aplikacji na Twoim smartfonie możesz zarządzać urządzeniami elektrycznymi – monitorować ich zużycie energii oraz włączać i wyłączać dostęp do prądu. To doskonały sposób na oszczędzanie energii nie tylko podczas urlopu, ale również na co dzień. Oprogramowanie w telefonie dostarcza też regularne raporty na temat poboru mocy, co pozwala nam lepiej zrozumieć swoje nawyki i znaleźć sposoby na dodatkowe oszczędności.

 

To nie wszystko. Inteligentne gniazdka mają jeszcze jedną ważną zaletę – zwiększają bezpieczeństwo Twojego domu. Dzięki możliwości zdalnego sterowania światłem możesz stworzyć iluzję obecności domowników, bez pozostawiania włączonego światła na cały czas wyjazdu.

Korzystaj z klimatyzacji optymalnie

Klimatyzacja to urządzenie, które w sezonie letnim jest szczególnie często używane, jednak niewłaściwe jej użycie może prowadzić do znacznych strat energii. Dlatego w trakcie upalnego lata warto rozważyć, jak optymalnie korzystać z klimatyzacji, by nie tylko zapewnić sobie komfort, ale również zredukować zużycie prądu.

 

Jeżeli dni wolne spędzasz w zaciszu własnego domu, pamiętaj, że zazwyczaj wystarczy już kilka stopni różnicy względem temperatury zewnętrznej, aby atmosfera w mieszkaniu była komfortowa. Ustawianie klimatyzacji na bardzo niskie temperatury nie tylko zwiększa zużycie prądu, ale może być też szkodliwe dla zdrowia.

 

Jeżeli wybierasz się na wakacje wyjazdowe i dom pozostaje pusty, nie ma sensu, aby klimatyzacja działała cały czas. Możesz ją wyłączyć lub, jeżeli jest to możliwe, skorzystać z programatora czasowego lub aplikacji mobilnej do jej zdalnego sterowania. W ten sposób możesz zaplanować, aby klimatyzacja zaczęła działać na krótko przed Twoim powrotem, co pozwoli Ci wejść do przyjemnie schłodzonego domu bez niepotrzebnego marnowania energii podczas Twojej nieobecności.

 

Jeżeli chłodnej atmosfery w mieszkaniu wymagają pupile lub hodowane rośliny, pod Twoją nieobecność możesz skorzystać z ustawień, które uruchamiają urządzenie, dopiero gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie określony poziom. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu i serwisowaniu klimatyzacji – brudne lub źle działające urządzenia mogą powodować większe zużycie prądu.

roślina w doniczce

fot. Elena Golovchenko / Pexels

Oszczędzaj energię dzięki dobrej pogodzie

Słoneczne dni to świetna okazja, aby z suszarki bębnowej przerzucić się na klasyczne suszenie na słońcu. Warto o tym pamiętać, gdy będziesz przygotowywać czyste ubrania na wyjazd.

Poza tym istnieje jeszcze jeden sposób, aby zaoszczędzić na prądzie przy okazji sezonu urlopowego. W miejsce przygotowywania posiłków w piekarniku lub na indukcji, postaw na grillowanie w plenerze. To nie tylko świetna okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi, ale także sposób na uniknięcie nagrzewania domu i zużywania energii na klimatyzację. Dodatkowo wiele potraw smakuje lepiej, gdy są przygotowywane na ruszcie.

Postaw na energię ze słońca dla domu

Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne w prąd elektryczny, który możesz używać do zasilania Twojego domu. W dni słoneczne, kiedy produkcja energii jest wyższa niż jej zużycie, nadwyżka może zostać przechowana na później w magazynie energii. Dzięki temu, nawet podczas Twojej nieobecności, system fotowoltaiczny wytwarza i magazynuje energię, którą możesz wykorzystać po powrocie.

Taki magazyn energii to nie tylko oszczędność na rachunkach za prąd, ale również dodatkowe bezpieczeństwo. W przypadku awarii sieci energetycznej, przechowany prąd może zasilić Twój dom. To szczególnie ważne dla osób, które mają w domu urządzenia wymagające ciągłego zasilania, jak np. lodówki czy alarmy.

Instalacja paneli fotowoltaicznych to inwestycja, która wymaga sporego nakładu pieniężnego, ale z czasem przynosi wymierne korzyści. Warto rozważyć taką opcję, szczególnie że w naszym kraju dostępne są też różnego rodzaju dofinansowania i ulgi podatkowe, które mogą pomóc w sfinansowaniu takiego przedsięwzięcia.

 

Chociaż wyjazd na urlop wiąże się z przerwą od codziennych obowiązków, nie oznacza to, że powinniśmy zapominać o naszym domu. Zastosowanie powyższych wskazówek pozwoli Ci nie tylko oszczędzić na zużyciu prądu, ale również przyczyni się do ochrony środowiska. Wszystko, co potrzebujesz, to nieco planowania i gotowości do wykorzystania dostępnych technologii. W ten sposób możesz cieszyć się urlopem, wiedząc, że Twoje domowe rachunki są pod kontrolą. Oszczędzaj energię, ciesz się wakacjami i wracaj do domu pełen energii.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ