Thursday, January 16, 2025
Home / PARTNER MK  / Endometrioza. Sprawdź, co wiesz o tej chorobie?

Endometrioza. Sprawdź, co wiesz o tej chorobie?

O jej przyczynach wciąż wiemy stosunkowo niewiele. Ocenia się, że choruje na nią ok 6–10% kobiet w wieku rozrodczym. Dowiedz się więcej.

Endometrioza to coraz częstsza dolegliwość ginekologiczna, dotykająca kobiet. O jej przyczynach wciąż wiemy stosunkowo niewiele. Ocenia się, że choruje na nią ok 6–10% kobiet w wieku rozrodczym. W skrócie polega na pojawieniu się błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy.

stomach pain

fot. materiał prasowy

Endometrioza to coraz częstsza dolegliwość ginekologiczna, dotykająca kobiet. O jej przyczynach wciąż wiemy stosunkowo niewiele. Ocenia się, że choruje na nią ok 6–10% kobiet w wieku rozrodczym W skrócie polega na pojawieniu się błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy.

Jak przebiega endometrioza?

Ogniska endometrium mogą występować w różnym nasileniu, od niewielu w jednym miejscu do dużej liczby ognisk, rozmieszczonych na narządach miednicy mniejszej oraz otrzewnej. Mogą obejmować jajowody, jajniki, więzadła podtrzymujące macicę, przestrzeń między pochwą a odbytnicą  oraz otrzewną miednicy mniejszej. Zdarza się, że endometrium umiejscawia się w bliźnie po cesarskim cięciu, na jelitach, pęcherzu moczowym w pochwie lub szyjce macicy. Co ciekawe, odnotowano pojedyncze przypadki endometrium poza jamą brzuszną: na ramieniu, sercu w płucach czy mózgu.

Możliwe przyczyny

Wśród czynników ryzyka rozwoju endometriozy rozpoznano  warunki dziedziczne,  u kobiet, których krewne pierwszego stopnia chorują na endometriozę ryzyko zachorowania wzrasta 3-10 krotnie),  wady rozwojowe miednicy i przebyte choroby i zabiegi operacyjne, które mogą powodować upośledzenie odpływu krwi miesiączkowej z macicy na zewnątrz), krótkie cykle miesiączkowe (mniej niż 27 dni) oraz bezdzietność.

Endometrioza zależna jest od hormonów, które regulują cykl miesiączkowy u kobiety i podlega ona zmianom w zależności od jego fazy (wzrostowej, kiedy dojrzewa jajeczko, wydzielniczej, kiedy przemienia się w ciałko żółte i złuszczania, czyli miesiączki). W procesie tym u pacjentek chorujących na endometriozę dochodzi do wewnętrznych krwawień, a ponieważ brak jest odpowiedniego odpływu dla tej krwi, powstają bolesne guzki, zrosty i blizny oraz przewlekły stan zapalny. Z każdym cyklem zmiany endometrialne powiększają się, mogą powstawać w innych miejscach, przez co objawy chorobowe mogą nasilać się i powodować silny, dokuczliwy ból. Często endometrioza uważana jest za przyczynę niepłodności.

Niepokojące i dokuczliwe objawy

Objawy endometriozy zależą od typu ognisk oraz ich umiejscowienia.

I tak endometrioza ulokowana w obrębie układu rozrodczego daje dolegliwości w postaci: bolesnych miesiączek, bólu podczas odbywania stosunku płciowego i po, niepłodności oraz bólu kręgosłupa w odcinku krzyżowym.

Endometrioza atakująca narządy układu pokarmowego powoduje: krwawienie z odbytu, ból przy oddawaniu stolca, cykliczne bóle skurczowe brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia.

Endometrioza na układzie moczowym objawia się: okresowym krwawieniem i bólem, a niekiedy nawet zatrzymaniem moczu.

Ból przy endometriozie a bóle miesiączkowe

W czasie normalnej miesiączki kurcząca się macica powoduje ból, który zazwyczaj ustępuje po podaniu środka przeciwbólowego. W przypadku endometriozy bólowi towarzyszy wiele innych dolegliwości np.: biegunka, ból okolicy krzyżowej, dyskomfort przy wypróżnianiu i oddawaniu moczu, czasem wymioty i gorączka, które nie ustępują po podaniu środków uśmierzających ból.

Jak zdiagnozować endometriozę?

Rozpoznanie endometriozy jest bardzo trudne, gdyż jej objawy często są mylone z objawami innych chorób np. jelit, czy zapaleniem miednicy małej. Często od wystąpienia objawów do postawienia prawidłowej diagnozy mija nawet kilka lat. Endometriozę można zdiagnozować na podstawie badania ginekologicznego, przy użyciu USG pochwy (ultrasonografia), rezonansu magnetycznego (MRI) oraz laparoskopii, podczas której pobiera się wycinki do badania histologicznego. Ta ostatnia jest najpewniejszą metodą, ale inwazyjną i niestety nie wszystkie kobiety się na nią decydują.

Przydatne, choć do końca niepotwierdzone, wydaje się oznaczenie markera nowotworowego CA-125, którego stężenie w przypadku endometriozy jest znacznie zwiększone. Marker ten bywa podwyższony również w przypadku wielu innych chorób, zarówno nowotworowych jak i nienowotworowych, dlatego też jego pomiar ma ograniczone znaczenie diagnostyczne, szczególnie we wczesnych stadiach endometriozy.

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, związaną z nawracającym bólem,  uczuciem ciągłego dyskomfortu oraz pogorszeniem jakości życia. Pomimo, że dostępne obecnie metody leczenia (chirurgiczne i farmakologiczne) pozwalają na znaczne złagodzenie objawów a nawet ustąpienie dolegliwości, endometrioza uznawana jest za chorobę nieuleczalną.

Artykuł przygotowany przez specjalistów serwisu https://medistore.com.pl/

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ