Saturday, March 2, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Endo belly – o czym może świadczyć brzuch jak balon?

Endo belly – o czym może świadczyć brzuch jak balon?

Niestety, wzdęty brzuch jest tylko wierzchołkiem góry lodowej

dziewczyna leżąca na kanapie mająca kręcone włosy

Endo belly, choć wygląda niewinnie, może być oznaką problemów ze zdrowiem / fot. Canva

Zdarza się, że dolna część twojego brzucha puchnie, jakbyś była w ciąży? Endo belly, czyli wzdęty i bolący brzuch to tylko jeden z objawów, który może towarzyszyć endometriozie – chorobie, która prowadzi nawet do bezpłodności. Kiedy zacząć się niepokoić? Jak dieta low FODMAP może pomóc zwalczyć brzuch endo?

Co to jest endo belly?

Endo belly, czyli inaczej brzuch endo, to bolesny obrzęk i opuchnięcie podbrzusza, które spowodowane jest endometriozą. Jest to choroba, która obecnie dotyka obecnie około 10 procent kobiet. Objawia się ona między innymi:

 

 • bólami i opuchnięciami brzucha, które mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku tygodni
 • bolesnymi i obfitymi miesiączkami a także plamieniami między okresami
 • dolegliwościami bólowymi podczas stosunków seksualnych
 • nudnościami
 • zaparciami lub biegunkami

Co powoduje endo belly?

Endometrioza to choroba, podczas której błona śluzowa macicy (inaczej endometrium) rozrasta się poza jamę macicy. Znajduje się wtedy między innymi w jamie otrzewnej, na jajnikach czy jajowodach, rzadziej w innych częściach ciała. U kobiet zdrowych, endometrium narasta w czasie cyklu, aby następnie podczas miesiączki złuszczyć się. U kobiet cierpiących na endometriozę, część błony śluzowej razem z krwią przedostaje się do jajowodów i przemieszcza w różne części ciała, najczęściej do jamy brzusznej.

 

Krew niemająca ujścia prowadzi do powstawania tzw. torbieli czekoladowych. Nagromadzona tkanka może powodować stany zapalne, prowadzące do obrzęku i zatrzymywania się wody, a w konsekwencji – wzdętego brzucha. Inną przyczyną mogą być cysty, a także problemy z trawieniem, objawiające się zaparciami i gazami, które wzdymają brzuch.

kobieta leżąca w łóżku z podkurczonymi nogami

Bolesne miesiączki są jednym z objawów endometriozy / fot. Canva

Jak samemu zwalczyć brzuch endo?

Jeżeli endo belly utrzymuje się długo lub pojawia się często, jest bolesne i niepokojące, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza, który wykona USG i ustali przyczynę wzdęć. Brzuch endo i dolegliwości bólowe można próbować zmniejszyć na własną rękę, stosując między innymi odpowiednią dietę. Warto ograniczyć żywność wysoko przetworzoną, gluten, nabiał czy alkohol oraz przyjmować więcej błonnika. Warto też zapoznać się z dietą low FODMAP – stosowaną między innymi przy zespole jelita drażliwego.

Dieta low FODMAP przy endo belly

Dieta low FODMAP zakłada wykluczenie źle przyswajalnych w jelitach produktów, które zaostrzają wzdęcia. Z diety pozbywamy się więc  produktów ubogich w węglowodany łatwo fermentujące, takie jak laktoza, fruktoza, alkohole polihydroksylowe czy fruktany. Jedne z badań wykazały, że u połowy osób cierpiących na endometriozę i współistniejący zespół jelita drażliwego, które zastosowały dietę low FODMAP, dolegliwości bólowe i jelitowe zmniejszyly się. Podczas stosowania diety wyklucza się niedozwolone produkty, a następnie stopniowo wprowadza w niewielkich ilościach te, które są tolerowane przez organizm.

Przeczytaj koniecznie: 9 przepisów na smaczną i zdrową dietę low fodmap

Gwiazdy o endometriozie

Wiele osób cierpiących na endometriozę, doświadczających brzucha endo, bólu i wielu innych dolegliwości narzeka na poczucie osamotnienia. Aktorka Tia Mowry-Hardrict w artykule dla WomensHealthMag pisze:

Myślałam, że jestem z tym sama, bo nikt, kogo znałam osobiście nie zmagał się z endometriozą. I wtedy zdałam sobie sprawę, że nie znam żadnej afroamerykanki, która publicznie mówi o endometriozie lub swoich zmaganiach z bezpłodnością. 

Z endometriozą zmaga się także Hasley, piosenkarka nominowana do nagrody Grammy: 

Przekazałam ponad 300 tysięcy dolarów w imię badań i wsparcia endometriozy. Nie staram się być dziwna. Ani inna. Chcę po prostu znormalizować chorobę, o której się nie rozmawia.

– pisze artystka. Kobiety chorujące na endometriozę są zgodne – skoro cierpi na nią co dziesiąta polka, najważniejsze jest, by edukować i przerywać milczenie w tej sprawie. 

 

Zobacz także: 7 sposobów na uciążliwy PMS

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
2 komentarze
 • megga 27 sierpnia, 2021

  rzeczywiście coś w tym jest, też miałam jakby napompowany brzuch ale to było przed zabiegiem usuwania endometriozy w szpitalu medicover, teraz już jest normalnie, z tym że jestem na odpowiedniej diecie i regularnie ćwiczę

 • Wiki 12 listopada, 2021

  Ja miałam laaroskopie na której wykryli dużo ognisk endometriozy ale lekarz stwierdził 1 stopień, brzuch jak był tak jest, co stosujesz za dietę? Niestety mi laparoskopia narazie nie zmniejszyła boli brzucha, są straszne

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ